Gül Devrimi Ardından TİFLİS

0
1344

Sizlere son bir haftada TRT de yaşadıklarımızı aktarmayı görev biliriz.

  • 31 mart pazartesi

Sınırlar Arasında ekibine bundan böyle TRT2’de cuma geceyarısı yayına gireceğimiz söylenir…

  • 2 mart çarşamba

4 ayrı kurul tarafından denetlenen Gürcistan programının sansürlendiği, sakıncalı bulunduğu ve yayınlanmıyacağı bildirilir. Oysa metin denetime haber dairesine 10 gün önce gitmiş ve yayına uygun bulunduğu söylenmiştir.

  • 3 mart perşembe

TRT 2’de cuma gecesi için yayınlanmak üzere RUSYA BÖLÜMÜ tanıtımı istenir. Basın tanıtımları Rusya olarak yapılır.

  • 4 mart perşembe

2320 de kesilip biçilmiş Gürcistan ANİDEN yayına sokuluverir.

Sonuçta GÜL DEVRİMİ ARDINDAN GÜRCİSTAN seyrettirilmemiştir.

Lütfen 9 nisan’da ( oda değişmezse!) TRTINT’de GÜRCİSTAN’ı izleyin. Çok önemli bir bölüm: Aslında 1205 ve 2205’de TRTINT’de

Önceki İçerikÜrdün’ün Haşemit Krallığında!
Sonraki İçerikSudan: Darfur’da Büyük Oyun…
2009’da Avrasya TV'de DÜNYA DÜZENİ adlı haber programını yaptı. 2004-2008 arasında TRT'de ‘SINIRLAR ARASINDA’ Haber Belgesel Programının yapımcısıydı. Londra City University televizyon bölümünde yüksek lisans yapan ve BBC TV Belgesel kurslarını bitiren Banu Avar BBC Türkçe bölümünde yapımcı ve sunucu olarak çalışmış, TRT’nin Londra muhabirliğini üstlenmiş; Günaydın, Vatan, Dünya, Politika gibi gazetelerde muhabir olarak çalışmış ve birçok dizi yazıya imza atmıştır. TRT 1 ve TRT 2’de yapımcılığını, yönetmenliğini ve sunuculuğunu üstlendiği "Mozaik" ve "Kaleideskop" programları yayınlanmıştır. "32. Gün" programının ilk yıllarında programın Londra muhabirliğini yapmış ve Kıbrıs, Demirkırat gibi belgesellerde yapımcı, araştırmacı olarak görev almıştır. BEN SEZAR (‘I, Ceasar’), KIRIM SAVAŞI (‘Crimean War’), BÜYÜK OYUN ‘The Great Game’ ve TRUVA ‘Troy’ gibi BBC ve Discovery Channel belgesellerinin künyesinde Türkiye prodüktörü olarak yer almıştır. 1999’da TV8’in belgesel bölümünü kurmuş, 2004’e kadar 30’dan fazla belgesele imza atmıştır. 2004 yılında -Attila İlhan ve Erol Manisalı ile birlikte- işine son verilmiştir. Denizciler, Bir Zamanlar Kıbrıs’da, Artık BİZ DE varız!, Devlerin Savaş Alanı Afganistan, Türkiye Sevdalıları gibi belgesellerden OHRİ, GÜZEL OHRİ Makedonca’ya çevrilmiş ve Makedon Ulusal TV Kanalında bir çok kez gösterime girmiştir; Rıza oğlu Haydar ALİYEV belgeseli ise Azerbaycan Devlet Kanalında defalarca yayınlanmıştır. 2004 yılında yapımına başladığı; Balkanlar, Kafkasya, Orta Doğu, Orta Asya, Çin, Hindistan, Güney Amerika ve Avrupa’dan dosyalarla 82 ülkeden konuların yer aldığı Sınırlar Arasında belgeseli 2008 mayıs ayında ABD, İsrail, Gürcistan, İsveç Büyükelçilerinin şikayetleri sonucu yayından kaldırıldı.. Bu gerekçe TRT üst yönetimi tarafından beyan edilmiştir! Avar daha sonra, 2009 Şubat - Haziran arasında AVRASYA TV (ART)'de "DÜNYA DÜZENİ" adlı haber programını yaptı. Banu Avar, 2004-2008 yılları arasında 40'dan fazla kurumdan çeşitli ödüller ve plaketler almıştır. 8 kitabı bulunmaktadır: Sınırlar Arasında (2006) Avrasyalı Olmak (2007) Hangi Avrupa (2007) ‘Böl ve Yut!’ (2008) Hangi Dünya Düzeni (2009) Kaçın Demokrasi Geliyor (2010) Gün O Gündür (2012) Zemberek (2016)

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz