KANLA YAPILAN ANLAŞMALAR SÜRELİ OLMAZ!

1
2622
lozan 100.yıl

Lozan’ın 100. yılı kutlu olsun!

Türkiye Cumhuriyeti’nin kuruluş belgesi olan Lozan Antlaşması 24 Temmuz 1923’te imzalandı. Türk milleti, Mustafa Kemal Paşa önderliğinde bağımsızlık mücadelesi verdikten sonra Anadolu ve Trakya’nın Türk toprağı olduğunu, yeni Türk devletinin tam bağımsız olduğunu Lozan’da tescil ettirmiştir.

Bu anlaşma kanla yapılmıştır, süresi yoktur. 

Bunu ileri sürenlere dikkat edilmelidir.

Lozan’da dünyaya duyurulan Türk bağımsızlığı, emperyalistlerin çanına ot tıkamıştır. TBMM Hükümeti’nin baş temsilcisi İsmet İnönü, İngilizlerin tepkisini 50 yıl sonra şu sözlerle anlatmıştı:

“Lord Curzon bana şöyle dedi: Lozan Sulh Muahedenamesi müzakeresinden hiç memnun değiliz. Hiçbir dediğimizi yaptıramadık. Şimdi reddettiklerinizin hepsini cebimize koyuyoruz. Harap bir memleket devralıyorsunuz, bunu kalkındırmak için mutlaka paraya ihtiyacınız olacak. Bu parayı almak için bize gelip önümüzde diz çöktüğünüz zaman şimdi cebimize attıklarımızı çıkarıp önünüze koyacağız!” 

Emperyalizm, o zaman Lozan’da yaptıramadıklarını Mustafa Kemal Atatürk’ün vefatı sonrası işbirlikçi hükümetler aracılığıyla yaptırdı. Milli eğitimi de milli ekonomiyi de milli savunmayı da kendine bağladı! Sınırlarımızla oynadı. Ege’de adalarımıza el kondu. Kıbrıs’ta çıkarlarımız yok sayıldı. Üyesi olduğumuz NATO Suriye sınırımızda ve Irak’ta PKK terör örgütüne devletçikler kurması için destek oldu.

Yanlış politikalarımız sonucu, göçlere yol açtık. Ülkemiz demografik yangınla boğuştu boğuşuyor.

Hepsinin bir sonu olacaktır!

Lozan’da kazanıp daha sonra yitirdiğimiz her şeyi yeniden kazanmak görevimizdir.

Banu AVAR, 24 Temmuz 2023

1 Yorum

  1. Lozan süresiz bir antlaşma mı?
    Öyle olsa bile neden kazanılan bir zafer sanki ayaklarımızdaki bir prangaymış gibi lanse edilerek bitmesi gözleniyormuş bir algı yaratılıyor?

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz