Lübnan: Bop’un Laboratuarı!

0
1600

Büyüklüğü İzmir kadar bir ülke. 4 milyon nüfusu var. Bir milyona yakını Filistin mültecisi. Yani nüfusun beşte biri topraklarından kovulmuş Filistinli.

Kuzeyi ve doğusu Suriye, güneyi İsrail. Batısı Akdeniz…

Coğrafya Ortadoğu!

Avar soruyor: ‘Lübnan’da huzur olur mu!’

Banu Avar, Büyük Ortadoğu Projesi’nin laboratuarı Lübnan’da! Ardı ardına işgaller, saldırılar, sözde devrimlerden geçen ülke şimdi de seçim çıkmazında!

Lübnan’ın 8 Mart cephesi ve 14 Martçılar! Beyrut’un iki yüzü, mezheplere ve etnik gruplar arasında parçalanmış bir ülke…

Ünlü gazeteci İbrahim Musavi Lübnan’daki Amerika’yı Avar’a anlatıyor. Avar’ın sorularını yanıtlayan Musavi, Lübnan’daki Amerika sorusuna bir fıkrayla cevap veriyor: “Burada bir espri vardır: ‘Amerika’da neden hiçbir zaman darbe olmaz?’ diye. Cevap “Çünku orada darbeyi planlayacak bir Amerikan elciliği yoktur.” deriz!

Ünlü Lübnanlı Profesör Muhammed Nureddin geçen yılın İsrail saldırısını ve Lübnan’a batının tavrını şu sözlerle özetliyor: ‘Mazlumun elleri bağlanır zalimin yumruk atışı kolaylaştırılır!’

Birbirinden canlı röportajlar ve Lübnan’da son durum SINIRLAR ARASINDA!

Önceki İçerikTÜRKSÜZ KERKÜK!
Sonraki İçerik30.10.2008: Ulusal Kanal – Ulusal Gönüllüleri
2009’da Avrasya TV'de DÜNYA DÜZENİ adlı haber programını yaptı. 2004-2008 arasında TRT'de ‘SINIRLAR ARASINDA’ Haber Belgesel Programının yapımcısıydı. Londra City University televizyon bölümünde yüksek lisans yapan ve BBC TV Belgesel kurslarını bitiren Banu Avar BBC Türkçe bölümünde yapımcı ve sunucu olarak çalışmış, TRT’nin Londra muhabirliğini üstlenmiş; Günaydın, Vatan, Dünya, Politika gibi gazetelerde muhabir olarak çalışmış ve birçok dizi yazıya imza atmıştır. TRT 1 ve TRT 2’de yapımcılığını, yönetmenliğini ve sunuculuğunu üstlendiği "Mozaik" ve "Kaleideskop" programları yayınlanmıştır. "32. Gün" programının ilk yıllarında programın Londra muhabirliğini yapmış ve Kıbrıs, Demirkırat gibi belgesellerde yapımcı, araştırmacı olarak görev almıştır. BEN SEZAR (‘I, Ceasar’), KIRIM SAVAŞI (‘Crimean War’), BÜYÜK OYUN ‘The Great Game’ ve TRUVA ‘Troy’ gibi BBC ve Discovery Channel belgesellerinin künyesinde Türkiye prodüktörü olarak yer almıştır. 1999’da TV8’in belgesel bölümünü kurmuş, 2004’e kadar 30’dan fazla belgesele imza atmıştır. 2004 yılında -Attila İlhan ve Erol Manisalı ile birlikte- işine son verilmiştir. Denizciler, Bir Zamanlar Kıbrıs’da, Artık BİZ DE varız!, Devlerin Savaş Alanı Afganistan, Türkiye Sevdalıları gibi belgesellerden OHRİ, GÜZEL OHRİ Makedonca’ya çevrilmiş ve Makedon Ulusal TV Kanalında bir çok kez gösterime girmiştir; Rıza oğlu Haydar ALİYEV belgeseli ise Azerbaycan Devlet Kanalında defalarca yayınlanmıştır. 2004 yılında yapımına başladığı; Balkanlar, Kafkasya, Orta Doğu, Orta Asya, Çin, Hindistan, Güney Amerika ve Avrupa’dan dosyalarla 82 ülkeden konuların yer aldığı Sınırlar Arasında belgeseli 2008 mayıs ayında ABD, İsrail, Gürcistan, İsveç Büyükelçilerinin şikayetleri sonucu yayından kaldırıldı.. Bu gerekçe TRT üst yönetimi tarafından beyan edilmiştir! Avar daha sonra, 2009 Şubat - Haziran arasında AVRASYA TV (ART)'de "DÜNYA DÜZENİ" adlı haber programını yaptı. Banu Avar, 2004-2008 yılları arasında 40'dan fazla kurumdan çeşitli ödüller ve plaketler almıştır. 8 kitabı bulunmaktadır: Sınırlar Arasında (2006) Avrasyalı Olmak (2007) Hangi Avrupa (2007) ‘Böl ve Yut!’ (2008) Hangi Dünya Düzeni (2009) Kaçın Demokrasi Geliyor (2010) Gün O Gündür (2012) Zemberek (2016)

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz