Singapur’da: Uzak Asyada Bir İsrail Modeli!

0
1518

‘Nerden çıktı şimdi Singapur?” demeyin… Küresel ekonomiyi en iyi özetleyen ülke… Bir zamanlar küçük bir deniz kasabasıydı. Önce Hollandalılar sonra İngilizler tarafından sömürgeleştirildi. Şimdi batının gözbebeği bir şehir devleti… Dört buçuk milyon nüfusunun dörtte biri yabancı. Uzak Asya’nın en önemli ticaret limanı.

Bir bankacı cenneti!

Yüzlerce bankadan sadece 5’i yerli. 675 milyar dolarlık bir ticaret hacmi…

Siyaset: ‘kontrollü demokrasi! Haber alma özgürlüğü kısıtlı! Çanak anten bile yasak! Yıllık gelir kişi başı 35 bin dolar. Ama nüfusun çoğunluğu ayda 1000 dolarla yaşar. Resmi dili İngilizce! İngiltere’deki gibi trafik sağdan gidiyor. İsteyen ismini İngilizce isimle değiştiriyor. Üst sınıf ve yabancılar illa kriket oynuyor. Sütlü çay ve domuz pastırmasıyla kahvaltı ediyor, halksa yüzyıllardır pirinçle besleniyor. Ama artık pirincin de yanına yaklaşılmıyor!’

Banu Avar’la Sınırlar Arasında Güney Asya’nın gerçek yüzünü ekrana getiriyor. Dünyaca ünlü işadamları, aydınlar ve halk size Singapur gerçeğini yansıtıyor.

Önceki İçerikMalezya Modeli
Sonraki İçerikTÜRKSÜZ KERKÜK!
2009’da Avrasya TV'de DÜNYA DÜZENİ adlı haber programını yaptı. 2004-2008 arasında TRT'de ‘SINIRLAR ARASINDA’ Haber Belgesel Programının yapımcısıydı. Londra City University televizyon bölümünde yüksek lisans yapan ve BBC TV Belgesel kurslarını bitiren Banu Avar BBC Türkçe bölümünde yapımcı ve sunucu olarak çalışmış, TRT’nin Londra muhabirliğini üstlenmiş; Günaydın, Vatan, Dünya, Politika gibi gazetelerde muhabir olarak çalışmış ve birçok dizi yazıya imza atmıştır. TRT 1 ve TRT 2’de yapımcılığını, yönetmenliğini ve sunuculuğunu üstlendiği "Mozaik" ve "Kaleideskop" programları yayınlanmıştır. "32. Gün" programının ilk yıllarında programın Londra muhabirliğini yapmış ve Kıbrıs, Demirkırat gibi belgesellerde yapımcı, araştırmacı olarak görev almıştır. BEN SEZAR (‘I, Ceasar’), KIRIM SAVAŞI (‘Crimean War’), BÜYÜK OYUN ‘The Great Game’ ve TRUVA ‘Troy’ gibi BBC ve Discovery Channel belgesellerinin künyesinde Türkiye prodüktörü olarak yer almıştır. 1999’da TV8’in belgesel bölümünü kurmuş, 2004’e kadar 30’dan fazla belgesele imza atmıştır. 2004 yılında -Attila İlhan ve Erol Manisalı ile birlikte- işine son verilmiştir. Denizciler, Bir Zamanlar Kıbrıs’da, Artık BİZ DE varız!, Devlerin Savaş Alanı Afganistan, Türkiye Sevdalıları gibi belgesellerden OHRİ, GÜZEL OHRİ Makedonca’ya çevrilmiş ve Makedon Ulusal TV Kanalında bir çok kez gösterime girmiştir; Rıza oğlu Haydar ALİYEV belgeseli ise Azerbaycan Devlet Kanalında defalarca yayınlanmıştır. 2004 yılında yapımına başladığı; Balkanlar, Kafkasya, Orta Doğu, Orta Asya, Çin, Hindistan, Güney Amerika ve Avrupa’dan dosyalarla 82 ülkeden konuların yer aldığı Sınırlar Arasında belgeseli 2008 mayıs ayında ABD, İsrail, Gürcistan, İsveç Büyükelçilerinin şikayetleri sonucu yayından kaldırıldı.. Bu gerekçe TRT üst yönetimi tarafından beyan edilmiştir! Avar daha sonra, 2009 Şubat - Haziran arasında AVRASYA TV (ART)'de "DÜNYA DÜZENİ" adlı haber programını yaptı. Banu Avar, 2004-2008 yılları arasında 40'dan fazla kurumdan çeşitli ödüller ve plaketler almıştır. 8 kitabı bulunmaktadır: Sınırlar Arasında (2006) Avrasyalı Olmak (2007) Hangi Avrupa (2007) ‘Böl ve Yut!’ (2008) Hangi Dünya Düzeni (2009) Kaçın Demokrasi Geliyor (2010) Gün O Gündür (2012) Zemberek (2016)

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz