Nasır’ın Mısır’ı ve Bugün

0
1318

Türkiye’yle büyük benzerlikler taşıyan bir ülke Mısır.

Bir zamanlar, anti emperyalist cephede yeralmış, bölgedeki komşu ülkelerle birleşmeler yaşamış, Nasır gibi liderle Süveys Kanalını millileştirmiş, kaynaklarına sahip çıkmış.

Nasır parantezinden sonra yeniden geçmişe dönmüş ve İngiltere yerine bu kez Amerikan hükümranlığına girivermiş. O gün bugün ekonomik sıkıntılar, politik kargaşa ve dini çatışmalarla dertli. Dünyanın en eski uygarlıkllarından biri bugün Müslüman Kardeşler Örgütüne umut bağlamış bir halk ve batı etkisine girmiş bir aydın kesimin ağrısını yaşıyor..

Son bir yıldır Mısırlı işçiler gidişata dur diyor…

Banu Avar 2006 sonunda ayaklanan Mısırlı işçileri ve isteklerini konuştu.

Grev dalgasında inleyen Mısır ekonomisi, sınıflar arasında artan uçurum, medyanın aptallaştırıcı etkisi Banu Avarla Sınırlar Arasında’da!

Bir yanda lüks görüntülerle hergün beyni yıkanan fakir halk, bir yanda alış veriş merkezlerinden çıkmayan tuzu kurular, öbür yanda cemaat ve tarikatlara kapılanan fakir fukara!

Banu Avar’la Sınırlar Arasında Mısır’da!

Önceki İçerikHangi Avrupa?
Sonraki İçerikÜrdün’ün Haşemit Krallığında!
2009’da Avrasya TV'de DÜNYA DÜZENİ adlı haber programını yaptı. 2004-2008 arasında TRT'de ‘SINIRLAR ARASINDA’ Haber Belgesel Programının yapımcısıydı. Londra City University televizyon bölümünde yüksek lisans yapan ve BBC TV Belgesel kurslarını bitiren Banu Avar BBC Türkçe bölümünde yapımcı ve sunucu olarak çalışmış, TRT’nin Londra muhabirliğini üstlenmiş; Günaydın, Vatan, Dünya, Politika gibi gazetelerde muhabir olarak çalışmış ve birçok dizi yazıya imza atmıştır. TRT 1 ve TRT 2’de yapımcılığını, yönetmenliğini ve sunuculuğunu üstlendiği "Mozaik" ve "Kaleideskop" programları yayınlanmıştır. "32. Gün" programının ilk yıllarında programın Londra muhabirliğini yapmış ve Kıbrıs, Demirkırat gibi belgesellerde yapımcı, araştırmacı olarak görev almıştır. BEN SEZAR (‘I, Ceasar’), KIRIM SAVAŞI (‘Crimean War’), BÜYÜK OYUN ‘The Great Game’ ve TRUVA ‘Troy’ gibi BBC ve Discovery Channel belgesellerinin künyesinde Türkiye prodüktörü olarak yer almıştır. 1999’da TV8’in belgesel bölümünü kurmuş, 2004’e kadar 30’dan fazla belgesele imza atmıştır. 2004 yılında -Attila İlhan ve Erol Manisalı ile birlikte- işine son verilmiştir. Denizciler, Bir Zamanlar Kıbrıs’da, Artık BİZ DE varız!, Devlerin Savaş Alanı Afganistan, Türkiye Sevdalıları gibi belgesellerden OHRİ, GÜZEL OHRİ Makedonca’ya çevrilmiş ve Makedon Ulusal TV Kanalında bir çok kez gösterime girmiştir; Rıza oğlu Haydar ALİYEV belgeseli ise Azerbaycan Devlet Kanalında defalarca yayınlanmıştır. 2004 yılında yapımına başladığı; Balkanlar, Kafkasya, Orta Doğu, Orta Asya, Çin, Hindistan, Güney Amerika ve Avrupa’dan dosyalarla 82 ülkeden konuların yer aldığı Sınırlar Arasında belgeseli 2008 mayıs ayında ABD, İsrail, Gürcistan, İsveç Büyükelçilerinin şikayetleri sonucu yayından kaldırıldı.. Bu gerekçe TRT üst yönetimi tarafından beyan edilmiştir! Avar daha sonra, 2009 Şubat - Haziran arasında AVRASYA TV (ART)'de "DÜNYA DÜZENİ" adlı haber programını yaptı. Banu Avar, 2004-2008 yılları arasında 40'dan fazla kurumdan çeşitli ödüller ve plaketler almıştır. 8 kitabı bulunmaktadır: Sınırlar Arasında (2006) Avrasyalı Olmak (2007) Hangi Avrupa (2007) ‘Böl ve Yut!’ (2008) Hangi Dünya Düzeni (2009) Kaçın Demokrasi Geliyor (2010) Gün O Gündür (2012) Zemberek (2016)

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz