Kosova Açık Yara

0
1414

Banu Avar’la sınırlar arasında, bu hafta, Rusyayla Amerika’nın restleştiği Kosova’da!

Yugoslavya’dan kala kala Sırbistan ve Özerk Bölge Kosova kaldı. Bir zamanlar balkanların incisi Yugoslavya 6 parçaya ayrıldı.

Şimdi Kosova’nın şartlı bağımsızlığı gündemde!

Kosova devlerin savaş alanı…

Washington Birleşmiş Milletleri kararları hilafına bağımsızlığı tanıyacağını açıkladı. Rusya Kosova’nın bağımsızlığını kırmızı çizgilerinin ihlali olarak yorumladı.

Banu Avar, Kosova’da Arnavutlar Sırp ve Türk azınlıkla Kosova’nın geleceğini konuştu.

Kosova’daki kültürel değişimden çarpıcı örnekler derliyor.

Pristine sokaklarına dikilen katolik katedralleri, Vatikan, Kosova yakınlaşmasını sınırlar arasında izleyin. Arnavutların Türk düşmanı İskender Bey ve Rahibe Teresa’ya duyulan aşkı, Amerikada bile olmayan Amerikan sevdası, Mitrovitzanın kuzeyindeki Kosovalı Sırpların hissiyatı Sınırlar Arasında…

Kosova bir tünelden geçiyor Avrupa’nın ortasına açılmış bir yara… 8 yıldır kanıyor.

Kosova sınırlar arasında yaşıyor.

Gören gözlere ders olsun!

Önceki İçerikSeçime Giden Rusya’da! (Rusya’da 3. Dönem)
Sonraki İçerikAbhazya’da…Sohum Zamanın İçinde
2009’da Avrasya TV'de DÜNYA DÜZENİ adlı haber programını yaptı. 2004-2008 arasında TRT'de ‘SINIRLAR ARASINDA’ Haber Belgesel Programının yapımcısıydı. Londra City University televizyon bölümünde yüksek lisans yapan ve BBC TV Belgesel kurslarını bitiren Banu Avar BBC Türkçe bölümünde yapımcı ve sunucu olarak çalışmış, TRT’nin Londra muhabirliğini üstlenmiş; Günaydın, Vatan, Dünya, Politika gibi gazetelerde muhabir olarak çalışmış ve birçok dizi yazıya imza atmıştır. TRT 1 ve TRT 2’de yapımcılığını, yönetmenliğini ve sunuculuğunu üstlendiği "Mozaik" ve "Kaleideskop" programları yayınlanmıştır. "32. Gün" programının ilk yıllarında programın Londra muhabirliğini yapmış ve Kıbrıs, Demirkırat gibi belgesellerde yapımcı, araştırmacı olarak görev almıştır. BEN SEZAR (‘I, Ceasar’), KIRIM SAVAŞI (‘Crimean War’), BÜYÜK OYUN ‘The Great Game’ ve TRUVA ‘Troy’ gibi BBC ve Discovery Channel belgesellerinin künyesinde Türkiye prodüktörü olarak yer almıştır. 1999’da TV8’in belgesel bölümünü kurmuş, 2004’e kadar 30’dan fazla belgesele imza atmıştır. 2004 yılında -Attila İlhan ve Erol Manisalı ile birlikte- işine son verilmiştir. Denizciler, Bir Zamanlar Kıbrıs’da, Artık BİZ DE varız!, Devlerin Savaş Alanı Afganistan, Türkiye Sevdalıları gibi belgesellerden OHRİ, GÜZEL OHRİ Makedonca’ya çevrilmiş ve Makedon Ulusal TV Kanalında bir çok kez gösterime girmiştir; Rıza oğlu Haydar ALİYEV belgeseli ise Azerbaycan Devlet Kanalında defalarca yayınlanmıştır. 2004 yılında yapımına başladığı; Balkanlar, Kafkasya, Orta Doğu, Orta Asya, Çin, Hindistan, Güney Amerika ve Avrupa’dan dosyalarla 82 ülkeden konuların yer aldığı Sınırlar Arasında belgeseli 2008 mayıs ayında ABD, İsrail, Gürcistan, İsveç Büyükelçilerinin şikayetleri sonucu yayından kaldırıldı.. Bu gerekçe TRT üst yönetimi tarafından beyan edilmiştir! Avar daha sonra, 2009 Şubat - Haziran arasında AVRASYA TV (ART)'de "DÜNYA DÜZENİ" adlı haber programını yaptı. Banu Avar, 2004-2008 yılları arasında 40'dan fazla kurumdan çeşitli ödüller ve plaketler almıştır. 8 kitabı bulunmaktadır: Sınırlar Arasında (2006) Avrasyalı Olmak (2007) Hangi Avrupa (2007) ‘Böl ve Yut!’ (2008) Hangi Dünya Düzeni (2009) Kaçın Demokrasi Geliyor (2010) Gün O Gündür (2012) Zemberek (2016)

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz