SOMA

0
1171

Dün SOMA’daydım!

Soma Merkezden Eynez ocağın içine kadar adım adım dolaştım. Birçok maden işçisi ve yakınlarıyla konuştum, dinledim, ağladım, not aldım. Hiçbir katkı yapmadan duyduklarımın özetini paylaşıyorum:

SOMA MADEN İŞÇİSİNDEN MEKTUP!

“Konuşmalar boş! Yazar çizer takımı kendileri için konuşuyor.. Atıp tutuyor. Destekledikleri partilere göre bağırıp çığırıyorlar. Biz sürükleniyoruz! İktidar geliyor yemek kuponlarından maaş çeklerimize kadar ellerinde, tehditle sandıklara, meydanlara getiriliyoruz. Bu hükümet bunu yapıyor. Diğerleri de yaptı.. Biz sürükleniyoruz..

Biz akşam evdeki ekmeği kim verecek.. Bununla ilgileniyoruz! Arada ölüyoruz.. Kalan sağlar olarak yine ocağa iniyoruz.. Kabloların, kasaların, granite atılan topların ölümcül olduğunu, çıkartılmadan içerde biriken linyitin patlamaya yol açacağını, ince kömür tozu patlamaları olacağını burada yaşam odaları olmadığını, batıdaki şartlarda çalıştırılmadığımızı, hava deliklerinin ve şartların kontrolden geçmediğini biliyoruz.. Ocak sahibinin Soma’da bir düğün salonu açıp bir de futbol takımı kurarak hepimizin ağası gibi davrandığını, Soma’nın sahibi olduğunu AKP ile ilişkilerini, yeni ocaklar açtığını biliyoruz..

Burayı bahane ederek gelen Alman İngiliz Amerikalı haber ajanslarının birden bire Soma sever olduklarını işçiler üzerinden haber yaparak bir şeyler planladıklarının da farkındayız!

İHH, AFAD benzeri grupların burada ne için kamp kurduklarını bilmiyoruz.. Herhangi bir faydaları yok.. Burada felaket ile ilgili çalışan ve işe yarayan sadece Zonguldak ve Kütahya’dan gelen tecrübeli madencilerdir! Gerisi şov!

Gelip giden insanların bir kısmı iyi niyetli büyük bir çoğunluğu ise kendisi için, siyasi çıkar için nemalanma peşinde olanlardır.

Burada üniversitelerden gelen psikologlar vs vardır. Bunlar acılı insanlara garip konuşmalar yapmakta, duygu ölçümü ile ilgilenmektedirler.. Evlere gelen ve kağıt imzalatmaya çalışanlarla da karşılaşıyoruz. Burada bazı gazetecilerin, ‘koyun millet siz buna müstehaksınız’ diye bizi aşağılamalarına da muhatap olduk! PKK yandaşları ortalığı kırıp dökmüştür. Garip görünümlü eli Ipadli fotoğraf makinalı hippi tarzlı birileri ‘eylem eylem’ diye aramızda dolaşmaktadır!

Bunlara karnımız tok.. Acımız büyük! Maddi ihtiyacımız da yok! Aklının arkasında farklı hesaplarla ‘yardım’a gelenlere kapımız kapalı! Gelmeyin kardeşim! Acımızla baş başa kalalım.. Şehitlerimizin sayılarını merak edip duranlara da öfke duyuyoruz! 1 ya da 1000 ne fark eder BİZ YILLARDIR ÖLÜYORUZ!”

Devam edeceğiz.

17 Mayıs 2014

Önceki İçerikARTIK YETER! / Banu AVAR
Sonraki İçerikDENİZ KUVVETLERİNE İNEN BALYOZ! -Amiral Cem Gürdeniz ile söyleşi… 1. Bölüm
2009’da Avrasya TV'de DÜNYA DÜZENİ adlı haber programını yaptı. 2004-2008 arasında TRT'de ‘SINIRLAR ARASINDA’ Haber Belgesel Programının yapımcısıydı. Londra City University televizyon bölümünde yüksek lisans yapan ve BBC TV Belgesel kurslarını bitiren Banu Avar BBC Türkçe bölümünde yapımcı ve sunucu olarak çalışmış, TRT’nin Londra muhabirliğini üstlenmiş; Günaydın, Vatan, Dünya, Politika gibi gazetelerde muhabir olarak çalışmış ve birçok dizi yazıya imza atmıştır. TRT 1 ve TRT 2’de yapımcılığını, yönetmenliğini ve sunuculuğunu üstlendiği "Mozaik" ve "Kaleideskop" programları yayınlanmıştır. "32. Gün" programının ilk yıllarında programın Londra muhabirliğini yapmış ve Kıbrıs, Demirkırat gibi belgesellerde yapımcı, araştırmacı olarak görev almıştır. BEN SEZAR (‘I, Ceasar’), KIRIM SAVAŞI (‘Crimean War’), BÜYÜK OYUN ‘The Great Game’ ve TRUVA ‘Troy’ gibi BBC ve Discovery Channel belgesellerinin künyesinde Türkiye prodüktörü olarak yer almıştır. 1999’da TV8’in belgesel bölümünü kurmuş, 2004’e kadar 30’dan fazla belgesele imza atmıştır. 2004 yılında -Attila İlhan ve Erol Manisalı ile birlikte- işine son verilmiştir. Denizciler, Bir Zamanlar Kıbrıs’da, Artık BİZ DE varız!, Devlerin Savaş Alanı Afganistan, Türkiye Sevdalıları gibi belgesellerden OHRİ, GÜZEL OHRİ Makedonca’ya çevrilmiş ve Makedon Ulusal TV Kanalında bir çok kez gösterime girmiştir; Rıza oğlu Haydar ALİYEV belgeseli ise Azerbaycan Devlet Kanalında defalarca yayınlanmıştır. 2004 yılında yapımına başladığı; Balkanlar, Kafkasya, Orta Doğu, Orta Asya, Çin, Hindistan, Güney Amerika ve Avrupa’dan dosyalarla 82 ülkeden konuların yer aldığı Sınırlar Arasında belgeseli 2008 mayıs ayında ABD, İsrail, Gürcistan, İsveç Büyükelçilerinin şikayetleri sonucu yayından kaldırıldı.. Bu gerekçe TRT üst yönetimi tarafından beyan edilmiştir! Avar daha sonra, 2009 Şubat - Haziran arasında AVRASYA TV (ART)'de "DÜNYA DÜZENİ" adlı haber programını yaptı. Banu Avar, 2004-2008 yılları arasında 40'dan fazla kurumdan çeşitli ödüller ve plaketler almıştır. 8 kitabı bulunmaktadır: Sınırlar Arasında (2006) Avrasyalı Olmak (2007) Hangi Avrupa (2007) ‘Böl ve Yut!’ (2008) Hangi Dünya Düzeni (2009) Kaçın Demokrasi Geliyor (2010) Gün O Gündür (2012) Zemberek (2016)

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz