Rusya'da Soros Çocukları Mutsuz… / Banu AVAR

0
944

Rusya’da en faal ‘yıkım’ hareketini götürenlerin başında Soros ve hempaları gelir. Yıllardır gerek kurumlara sızma harekatı gerekse gençlik, kadın ve çevre operasyonları yürütüyorlar.. Aynı bizde olduğu gibi.. 2008’de onların bir kısmıyla röportajlar yapmıştım..
Dünkü seçimlerden önce de epey faaldi Soros çocukları.. Onlardan biri olan Adam Federman‘Yeryüzü Adası Gazetesi’ yazarı… 2 Mart’da seçimlerden umutlu olduğunu, Rusya’daki Soros’un ‘yeşil’ aktivistlerinin meydanları doldurduğunu yazıyordu.
İşler iyi gitmişti.. Facebook ve Twitter darbecileri çalışıyordu ve 4 Aralık mitingine 500 kişi beklenirken 5000 kişi katılmıştı.. 2 ay sonra seçim öncesi bu sayı 35 binlere varmıştı…
Moskova’da konuşlanmış olan adamları, tabii ki İnsan Hakları Derneği Başkanı Tanya Lokshina’ydı. Moskova’yı çevreleyen otobanda ‘barışcıl’ bir miting yaptılar. Yanlarında çocukları ve barış simgesi beyaz karanfil ve balonları vardı.. Ne kadar manidar ve ne kadar Sorosvari….(!)
Adam Federman ‘Bu Putin’e karşı beyaz barışçıl bir eylemdi, direnişin rengi bu kez beyazdı.. Beyaz balonlar beyaz karanfiller ellerdeydi.. Hatta beyaz kedi ve köpeği olanlar onları da mitinge getirmişlerdi’ diyor….

St Petersburg’da Soroscu aktivistlerin yürüyüşü.. 25 Şubat 2012

 
Organizatör insan hakları divası Tanya, amirlerine son raporunu 2 Mart’ta gönderiyor: ‘Putin kazansa da çok zor kazanır ve zayıf bir diktatör olarak koltuğunda sallanır!’ diyor…
Ve 4 Mart’ta ‘beyaz barışçıl balonları’ ellerinde patlıyor… Beyaz kedicik ve köpekler de mutsuz… Sonuç onlar için ‘can sıkıcı ötesi’.. Putin yüzde 70’e dayanan bir oy oranıyla koltukta.
Tanya hedeflerini şöyle açıklıyor.. Bu, Soros’un Rusya’daki, yeni dönem stratejisi:
‘Bu bir süreç.. Ana slogan ‘Ben muhalif değilim. Memleketinde YURTTAŞ olmaya çalışan biriyim.. Demokrasi, bütün derdim!’
Eminim, bu orta oyununa dayanmakta güçlük çekiyorsunuz..
O demokrasiyi 2004 Gürcistan, Kırgızistan, Ukrayna, Lübnan ve en son Mısır’da görmedik mi, diyorsunuz..


Banu AVAR, 5 Mart 2012
[email protected]

Önceki İçerikBunlar Sizin Ölüm Sancılarınız / Banu AVAR
Sonraki İçerikMedya Devi Murdoch ve Başbakandan Ricası… / Banu AVAR
2009’da Avrasya TV'de DÜNYA DÜZENİ adlı haber programını yaptı. 2004-2008 arasında TRT'de ‘SINIRLAR ARASINDA’ Haber Belgesel Programının yapımcısıydı. Londra City University televizyon bölümünde yüksek lisans yapan ve BBC TV Belgesel kurslarını bitiren Banu Avar BBC Türkçe bölümünde yapımcı ve sunucu olarak çalışmış, TRT’nin Londra muhabirliğini üstlenmiş; Günaydın, Vatan, Dünya, Politika gibi gazetelerde muhabir olarak çalışmış ve birçok dizi yazıya imza atmıştır. TRT 1 ve TRT 2’de yapımcılığını, yönetmenliğini ve sunuculuğunu üstlendiği "Mozaik" ve "Kaleideskop" programları yayınlanmıştır. "32. Gün" programının ilk yıllarında programın Londra muhabirliğini yapmış ve Kıbrıs, Demirkırat gibi belgesellerde yapımcı, araştırmacı olarak görev almıştır. BEN SEZAR (‘I, Ceasar’), KIRIM SAVAŞI (‘Crimean War’), BÜYÜK OYUN ‘The Great Game’ ve TRUVA ‘Troy’ gibi BBC ve Discovery Channel belgesellerinin künyesinde Türkiye prodüktörü olarak yer almıştır. 1999’da TV8’in belgesel bölümünü kurmuş, 2004’e kadar 30’dan fazla belgesele imza atmıştır. 2004 yılında -Attila İlhan ve Erol Manisalı ile birlikte- işine son verilmiştir. Denizciler, Bir Zamanlar Kıbrıs’da, Artık BİZ DE varız!, Devlerin Savaş Alanı Afganistan, Türkiye Sevdalıları gibi belgesellerden OHRİ, GÜZEL OHRİ Makedonca’ya çevrilmiş ve Makedon Ulusal TV Kanalında bir çok kez gösterime girmiştir; Rıza oğlu Haydar ALİYEV belgeseli ise Azerbaycan Devlet Kanalında defalarca yayınlanmıştır. 2004 yılında yapımına başladığı; Balkanlar, Kafkasya, Orta Doğu, Orta Asya, Çin, Hindistan, Güney Amerika ve Avrupa’dan dosyalarla 82 ülkeden konuların yer aldığı Sınırlar Arasında belgeseli 2008 mayıs ayında ABD, İsrail, Gürcistan, İsveç Büyükelçilerinin şikayetleri sonucu yayından kaldırıldı.. Bu gerekçe TRT üst yönetimi tarafından beyan edilmiştir! Avar daha sonra, 2009 Şubat - Haziran arasında AVRASYA TV (ART)'de "DÜNYA DÜZENİ" adlı haber programını yaptı. Banu Avar, 2004-2008 yılları arasında 40'dan fazla kurumdan çeşitli ödüller ve plaketler almıştır. 8 kitabı bulunmaktadır: Sınırlar Arasında (2006) Avrasyalı Olmak (2007) Hangi Avrupa (2007) ‘Böl ve Yut!’ (2008) Hangi Dünya Düzeni (2009) Kaçın Demokrasi Geliyor (2010) Gün O Gündür (2012) Zemberek (2016)

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz