Bunlar Sizin Ölüm Sancılarınız / Banu AVAR

0
859

Beceremeyeceksiniz! Öyle kolay değil bu coğrafya ve çok ama çok karmaşık.. 300 yıllık bir devletin kafasının alacağı gibi değil.. İkinci bir deneme bir 50 yıl daha yeter size toprağa gömmeye!
Batının sırtlan çeteleri, bankerlerin elinde kıvranan askeri ve sivil memurlar, Pentagon generalleri işiniz çok zor!
Aceleniz de var.. Yeni devletleri çökertmek, insanları yok etmek, ne var ne yok el koymak, yeni tampon devletleri petrol coğrafyasına oturtmak, yeni bir İsrail yaratmak, sonra Orta Asya’nın sonsuz zenginliğine doğru yolalmak… İşiniz çok!
*****
Küresel çetenin operasyon merkezi CFR’nin (Dış İlişkiler Konseyi) uzman ismi Steven Cook, Foreign Policy’de yayınlanan yazıya ‘Müdahale Sancıları’ başlığını seçmiş…
Silah baronları, uyuşturucu lordları, Pentagon’un adamları ve pejmürde siyasiler telaş içinde.. Bir türlü bir yol bulamadılar.. Neredeyse seneyi devriyesi geliyor Suriye’deki örtülü operasyonlarının.. Neticeye ulaşamadılar!
Steven Cook, hani geçtiğimiz kasım ayında CFR adına Cumhurbaşkanı Gül’ü ziyaret eden ‘uzman’..
28 Şubat 2012 yazısında rakip çetenin müdahale sancılarına ‘savaş çığlığı’yla cevap veriyor..
‘Oturup bekleyecek miyiz yoksa bir yol bulacak mıyız!’ diyor yazısında.. Sabrının sonunda görünüyor.. Şimdiye kadar ‘uluslararası ölüm çetesinin’ Suriye’ye müdahale için öne sürdüğü çözümleri sıralıyor..

   1) Güvenli bölge: ‘… en tehlikeli ve sonu belirsiz ve geleceği karanlık..’ bir seçenek Cook’a göre. ‘.. güvenli bölgenin düşman topraklarda oluşturulması halinde nasıl ‘güvende’ kalınabileceğini’ sorguluyor.
   2) Hür Suriye Ordusunu silahlandırmak…: Güvenli bölge oluştururken aynı anda Hür Suriye Ordusunu ağır silahlarla donatmak seceneğinden sözediyor. Bir ay once birkaç yüz kişiden ibaret olan ‘ordu’nun şimdi ‘uluslararası camia’nın ilgisini çekecek düzeyde olduğunu vurguluyor. Hür Suriye Ordusu içindeki Libyalı profesyonel askerlere ragmen bu oluşumu ‘güvenilir’ bulmuyor. Uluslararası çetenin bu küçük silahlı gruptan fazlasına ihtiyacı olduğunu söylüyor.. ‘Adamları silahlandıralım ama işi bitirecek olan Amerikan hava kuvvetleridir’ diyor..
  3) Hava gücünün devreye girmesi: Cook’un ölüm reçetesi bu madde… ‘Suriye’ye havadan saldırının neden tartışma konusu olduğunu’ anlayamıyor!

Hava saldırılarına karşı çıkanların öne sürdüğü 5 maddeyi özetliyor.

   1) Suriye’de bir cephe hattı yok!

 

   2) Suriye hava savunmasıyla başa çıkmak uzun zaman alabilir

 

   3) Sivil ölümleri aşırı düzeyde olacaktır

 

   4) Suriye toprakları Libya gibi düz çöl ovası şeklinde değildir

 

   5) Suriye hava sahası kısıtlıdır…

 
Sıra Amerikan halkını ve generalleri kışkırtmaya geliyor:

 • ‘Amerikan vergi mükellefleri, koca hava kuvvetlerini düz ovada, önü açık cephe gerisinde iş yapsın diye mi besliyor!’
 • ‘Amerikan F16ları F15leri F18leri ve bunların pilotları farklı bölgelerde hava operasyonu yapma yeteneğinden yoksun mu!’
 • ‘AWACS ve komutanları bir savaşı yönetemeyecek halde mi!’
 • ‘Eğer öyleyse ben paramı geri istiyorum! Bu iş çok zor ya da Libya’dan çok daha zor olabilir. Ama bu zorluk bizi durdurmamalı!’

 
CFR sancılara karşı acil ‘ÖLÜM’ istiyor.. Hava kuvvetleri yukardan, Hür Suriye ordusu ve paralı askerler aşağıdan ‘devirin şu Esad’ı! diye haykırıyor..
 
Bunlar sizin ‘ölüm sancıları’nız.. Yetmedi Irak’ta, Afganistan’da, Libya’da kan içtiğiniz… Şimdi Suriye’nin ve İran’ın kanına gözdiktiniz… Bir yüzyıl önce olduğu gibi bu coğrafyanın efendileri, en başta Türk milleti yedirmeyecek size bu bölgeyi!


Banu AVAR, 2 Mart 2012
[email protected]

Önceki İçerik1 MART 2003 DEN 9 YIL SONRA, ABD ASKERLERİ MALATYA'DA!
Sonraki İçerikRusya'da Soros Çocukları Mutsuz… / Banu AVAR
2009’da Avrasya TV'de DÜNYA DÜZENİ adlı haber programını yaptı. 2004-2008 arasında TRT'de ‘SINIRLAR ARASINDA’ Haber Belgesel Programının yapımcısıydı. Londra City University televizyon bölümünde yüksek lisans yapan ve BBC TV Belgesel kurslarını bitiren Banu Avar BBC Türkçe bölümünde yapımcı ve sunucu olarak çalışmış, TRT’nin Londra muhabirliğini üstlenmiş; Günaydın, Vatan, Dünya, Politika gibi gazetelerde muhabir olarak çalışmış ve birçok dizi yazıya imza atmıştır. TRT 1 ve TRT 2’de yapımcılığını, yönetmenliğini ve sunuculuğunu üstlendiği "Mozaik" ve "Kaleideskop" programları yayınlanmıştır. "32. Gün" programının ilk yıllarında programın Londra muhabirliğini yapmış ve Kıbrıs, Demirkırat gibi belgesellerde yapımcı, araştırmacı olarak görev almıştır. BEN SEZAR (‘I, Ceasar’), KIRIM SAVAŞI (‘Crimean War’), BÜYÜK OYUN ‘The Great Game’ ve TRUVA ‘Troy’ gibi BBC ve Discovery Channel belgesellerinin künyesinde Türkiye prodüktörü olarak yer almıştır. 1999’da TV8’in belgesel bölümünü kurmuş, 2004’e kadar 30’dan fazla belgesele imza atmıştır. 2004 yılında -Attila İlhan ve Erol Manisalı ile birlikte- işine son verilmiştir. Denizciler, Bir Zamanlar Kıbrıs’da, Artık BİZ DE varız!, Devlerin Savaş Alanı Afganistan, Türkiye Sevdalıları gibi belgesellerden OHRİ, GÜZEL OHRİ Makedonca’ya çevrilmiş ve Makedon Ulusal TV Kanalında bir çok kez gösterime girmiştir; Rıza oğlu Haydar ALİYEV belgeseli ise Azerbaycan Devlet Kanalında defalarca yayınlanmıştır. 2004 yılında yapımına başladığı; Balkanlar, Kafkasya, Orta Doğu, Orta Asya, Çin, Hindistan, Güney Amerika ve Avrupa’dan dosyalarla 82 ülkeden konuların yer aldığı Sınırlar Arasında belgeseli 2008 mayıs ayında ABD, İsrail, Gürcistan, İsveç Büyükelçilerinin şikayetleri sonucu yayından kaldırıldı.. Bu gerekçe TRT üst yönetimi tarafından beyan edilmiştir! Avar daha sonra, 2009 Şubat - Haziran arasında AVRASYA TV (ART)'de "DÜNYA DÜZENİ" adlı haber programını yaptı. Banu Avar, 2004-2008 yılları arasında 40'dan fazla kurumdan çeşitli ödüller ve plaketler almıştır. 8 kitabı bulunmaktadır: Sınırlar Arasında (2006) Avrasyalı Olmak (2007) Hangi Avrupa (2007) ‘Böl ve Yut!’ (2008) Hangi Dünya Düzeni (2009) Kaçın Demokrasi Geliyor (2010) Gün O Gündür (2012) Zemberek (2016)

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz