Gezi olaylarının 1. yılı…

0
1146

Bo8lUyYCEAApSC3
Yollar kesildi, Taksim ve Kızılay’da Tomalar seferde.. ortalık duman ve tazyikli su! Ekranlarda, elinde papatyalarla bir Sırrı Süreyya .. Arkasında CNN international muhabiri. Ve Kızılay’da ve Taksim’de kalabalığa ‘gerekli’ müdahalenin ‘en sert şekilde yapılacağı’ RTE tarafından açıklanıyor, Sultangazi’de..
Yapılıyor işte! 1971 ve 80’de ABD senaryolarını birebir yaşamış biri yazıyor bu satırları.. Biz gördük, kanı ve gözyaşını ve birilerinin maşası olanların birbirini vurduklarını, aldatılan ve yokolanları..
Gençliğin bir kesimi, Gezi olayları bahanesiyle sokaklar ve şiddeti savunuyor.. Bu ‘kesim’in milletin geri kalanıyla ilişkisi oldukça zayıf.
Ne bugün Kartal’da ölen işçilerin çevresi, ne Sultangazi’liler, ne Bayrampaşa, ne esnaf ne köylü çiftçi nüfus, onların hedefini anlıyor..
‘Tayyip istifa’ diyorlar.
Acaba bu kime yarıyor?
Tayyip’i istemeyen ve artık Kemal Derviş kanadının işbaşı yapmasını emreden irade Atlantik ötesinden sırıtıyor!
Tayyip ve çevresi, ‘Kutuplaşma iyidir! Biz gidersek kargaşa gelir’ diye ikna ediyor. Sultanahmet’de İsrail’le İŞBİRLİĞİ yaparak katlettirdiği Mavi Marmara’daki insanlar için yürüyüş de ekranlara geliyor.
Millet önüne konan ekmeği geveliyor! Cumhurbaşkanı seçimi mi tabağa kondu, o tabakta kalıyor.. Genel seçim mi geliyor, ona yoğunlaşıyor.. Kendi seçeneklerini üretemiyor, azim ve iradesini dayatamiyor! Küresel seçenekler içinde kendine en yakın olana sarılıp kalıyor.
Önüne konandan başını kaldıramıyor.
Kafası çarşamba pazarına dönmüş, artık kime güveneceğini kimi dinleyeceğini bilmiyor.. Tenis sahasındaki izleyici gibi topun hareketini bir sağa bir sola dönerek izlerken kendini en bayat programların kucağında buluyor!
Bu tarihte defalarca tekrarlanmış bir döngü! Senaryoların izleyicisi ya da oyuncusu olanlar AZİM ve KARARLILIK gösteremezler..
ÖNCE ADIMLARI MİLLET SAPTAYACAK.
Ne yapacağını kararlaştıracak. Ve o adımları, başkalarına meze olmadan bir bir atacak..
Ve bunu BAĞIRIP ÇAĞIRARAK YAPMAYACAK!
Müttefiklerini bulacak. Hiyerarşiyi kuracak. Dil Ortaklığı sağlayacak.
Fikir ve dil birliği içinde BİLEN ekipler bir arada olacak ve soğukkanlı, akılcı, bilimsel YOLLAR aranacak!
Bunları çok ‘uzun işler, o kadar vakit yok’ naralarıyla karşılayanlara tek sözümüz var:
O ZAMAN BAŞKALARININ YAZDIĞI SENARYOLARDA FİGÜRAN OLMAYA DEVAM EDİN.. ONLARCA YIL OLDUĞU GİBİ!

Önceki İçerikMİLLİ İRADE BİRLİĞİ'NİN YAYINEVİ ELMADAĞI YAYINLARI 16 MAYIS'DA KURULDU! HAYIRLI OLSUN..
Sonraki İçerikNORMALE DÖNDÜNÜZ MÜ?! ONLAR DÖNMEDİ!
2009’da Avrasya TV'de DÜNYA DÜZENİ adlı haber programını yaptı. 2004-2008 arasında TRT'de ‘SINIRLAR ARASINDA’ Haber Belgesel Programının yapımcısıydı. Londra City University televizyon bölümünde yüksek lisans yapan ve BBC TV Belgesel kurslarını bitiren Banu Avar BBC Türkçe bölümünde yapımcı ve sunucu olarak çalışmış, TRT’nin Londra muhabirliğini üstlenmiş; Günaydın, Vatan, Dünya, Politika gibi gazetelerde muhabir olarak çalışmış ve birçok dizi yazıya imza atmıştır. TRT 1 ve TRT 2’de yapımcılığını, yönetmenliğini ve sunuculuğunu üstlendiği "Mozaik" ve "Kaleideskop" programları yayınlanmıştır. "32. Gün" programının ilk yıllarında programın Londra muhabirliğini yapmış ve Kıbrıs, Demirkırat gibi belgesellerde yapımcı, araştırmacı olarak görev almıştır. BEN SEZAR (‘I, Ceasar’), KIRIM SAVAŞI (‘Crimean War’), BÜYÜK OYUN ‘The Great Game’ ve TRUVA ‘Troy’ gibi BBC ve Discovery Channel belgesellerinin künyesinde Türkiye prodüktörü olarak yer almıştır. 1999’da TV8’in belgesel bölümünü kurmuş, 2004’e kadar 30’dan fazla belgesele imza atmıştır. 2004 yılında -Attila İlhan ve Erol Manisalı ile birlikte- işine son verilmiştir. Denizciler, Bir Zamanlar Kıbrıs’da, Artık BİZ DE varız!, Devlerin Savaş Alanı Afganistan, Türkiye Sevdalıları gibi belgesellerden OHRİ, GÜZEL OHRİ Makedonca’ya çevrilmiş ve Makedon Ulusal TV Kanalında bir çok kez gösterime girmiştir; Rıza oğlu Haydar ALİYEV belgeseli ise Azerbaycan Devlet Kanalında defalarca yayınlanmıştır. 2004 yılında yapımına başladığı; Balkanlar, Kafkasya, Orta Doğu, Orta Asya, Çin, Hindistan, Güney Amerika ve Avrupa’dan dosyalarla 82 ülkeden konuların yer aldığı Sınırlar Arasında belgeseli 2008 mayıs ayında ABD, İsrail, Gürcistan, İsveç Büyükelçilerinin şikayetleri sonucu yayından kaldırıldı.. Bu gerekçe TRT üst yönetimi tarafından beyan edilmiştir! Avar daha sonra, 2009 Şubat - Haziran arasında AVRASYA TV (ART)'de "DÜNYA DÜZENİ" adlı haber programını yaptı. Banu Avar, 2004-2008 yılları arasında 40'dan fazla kurumdan çeşitli ödüller ve plaketler almıştır. 8 kitabı bulunmaktadır: Sınırlar Arasında (2006) Avrasyalı Olmak (2007) Hangi Avrupa (2007) ‘Böl ve Yut!’ (2008) Hangi Dünya Düzeni (2009) Kaçın Demokrasi Geliyor (2010) Gün O Gündür (2012) Zemberek (2016)

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz