31 Yıl Önce Bugün Bir Devlet Kurulmuştu!

0
1485

Katliamlar, uluslararası çetelerin bin türlü oyunu, diplomasi adı altında bölme çarpma, parçalama, kırdırma.. Kıbrıs 1950’lerden 1983’e kadar bunları yaşadı. 29 yıl önce bugün 15 Kasım 1983’de KUZEY KIBRIS TÜRK CUMHURİYETİ kuruldu.. İlginç bir nokta: BM’nin ‘Kendi Kaderini Tayin Hakkı maddesine dayanarak kuruldu.. Yeni devleti tek tanıyan ülke Türkiye oldu..
Tüm dünyada ayrılıkçı bölücü hareketlere destek veren Birleşmiş Milletler, bağımsızlık kararını kınadı. Kuruluşundan 6 ay sonra KKTC, BM Güvenlik Konseyi 550 sayılı kararı ile “ayrılıkçı bir hareket” olarak tanımlandı.
Bu ada doğu Akdeniz’de yüzmeyen bir uçak gemisiydi, en stratejik noktalardan biriydi.. Türkiye’nin Akdeniz’deki nefes borusuydu..
Yedi düvel ona sahip olmak için her türlü oyunu oynadı..
İngiltere Türklerde ‘Taksim’ Rumlarda ‘Enosis’ düşüncesinin yayılmasını sağladı ve bunu kullandı!
1959 anlaşmaları yapıldı. Ada, Türkiye ve Yunanistan’ın garantörlüğü altında o ülkelerin üye olmadığı hiçbir örgüte giremeyecekti.. Ama tüm anlaşmalar küresel elitin istekleri doğrultusunda kadük oldu..
Avrupa Birliği dalaverasıyla adanın bir kısmı, Türkiye’nin üye olmadığı bir ÖRGÜTE sokuldu…
Kanla bağımsızlığına kavuşan Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti, iç ve dış düşmanların marifetiyle çözümsüzlüğün, ambargonun çıkmazına sürüklendi..
İçten çürütme politikalarına maruz kaldı!
2005′te cumhurbaşkanı olan Mehmet Ali Talat ‘Kıbrıs’ın jeo stratejik önemi yoktur!’ diyordu..
Sivil Örümcek ağları adanın her yanındaydı.. Basının büyük kısmı satın alındı..
Kuzey Kıbrıs’ın ‘bereketçi’leri , topraklarını canı pahasına savunmuştu, gazi ve şehit Kıbrıs öksüz kaldı..
Bugün Türkiye sınırına dayanmış olan emperyalist saldırı önce Kıbrıs’ı hedef almıştı..
Banu Avar
15.11.2014

Önceki İçerikNE IŞİDMİŞ AMA!
Sonraki İçerikBanu Avar ile YORUM – Kurbağa Modeli
2009’da Avrasya TV'de DÜNYA DÜZENİ adlı haber programını yaptı. 2004-2008 arasında TRT'de ‘SINIRLAR ARASINDA’ Haber Belgesel Programının yapımcısıydı. Londra City University televizyon bölümünde yüksek lisans yapan ve BBC TV Belgesel kurslarını bitiren Banu Avar BBC Türkçe bölümünde yapımcı ve sunucu olarak çalışmış, TRT’nin Londra muhabirliğini üstlenmiş; Günaydın, Vatan, Dünya, Politika gibi gazetelerde muhabir olarak çalışmış ve birçok dizi yazıya imza atmıştır. TRT 1 ve TRT 2’de yapımcılığını, yönetmenliğini ve sunuculuğunu üstlendiği "Mozaik" ve "Kaleideskop" programları yayınlanmıştır. "32. Gün" programının ilk yıllarında programın Londra muhabirliğini yapmış ve Kıbrıs, Demirkırat gibi belgesellerde yapımcı, araştırmacı olarak görev almıştır. BEN SEZAR (‘I, Ceasar’), KIRIM SAVAŞI (‘Crimean War’), BÜYÜK OYUN ‘The Great Game’ ve TRUVA ‘Troy’ gibi BBC ve Discovery Channel belgesellerinin künyesinde Türkiye prodüktörü olarak yer almıştır. 1999’da TV8’in belgesel bölümünü kurmuş, 2004’e kadar 30’dan fazla belgesele imza atmıştır. 2004 yılında -Attila İlhan ve Erol Manisalı ile birlikte- işine son verilmiştir. Denizciler, Bir Zamanlar Kıbrıs’da, Artık BİZ DE varız!, Devlerin Savaş Alanı Afganistan, Türkiye Sevdalıları gibi belgesellerden OHRİ, GÜZEL OHRİ Makedonca’ya çevrilmiş ve Makedon Ulusal TV Kanalında bir çok kez gösterime girmiştir; Rıza oğlu Haydar ALİYEV belgeseli ise Azerbaycan Devlet Kanalında defalarca yayınlanmıştır. 2004 yılında yapımına başladığı; Balkanlar, Kafkasya, Orta Doğu, Orta Asya, Çin, Hindistan, Güney Amerika ve Avrupa’dan dosyalarla 82 ülkeden konuların yer aldığı Sınırlar Arasında belgeseli 2008 mayıs ayında ABD, İsrail, Gürcistan, İsveç Büyükelçilerinin şikayetleri sonucu yayından kaldırıldı.. Bu gerekçe TRT üst yönetimi tarafından beyan edilmiştir! Avar daha sonra, 2009 Şubat - Haziran arasında AVRASYA TV (ART)'de "DÜNYA DÜZENİ" adlı haber programını yaptı. Banu Avar, 2004-2008 yılları arasında 40'dan fazla kurumdan çeşitli ödüller ve plaketler almıştır. 8 kitabı bulunmaktadır: Sınırlar Arasında (2006) Avrasyalı Olmak (2007) Hangi Avrupa (2007) ‘Böl ve Yut!’ (2008) Hangi Dünya Düzeni (2009) Kaçın Demokrasi Geliyor (2010) Gün O Gündür (2012) Zemberek (2016)

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz