#88- Uğur Mumcu ve Gaffar Okkan!

0
645

Faili belli aslında!

Tüm cinayetler gibi Uğur Mumcu cinayetinin de faili belli! Bu yıl katliamı üzerinden 30 yıl geçti. Sanık olarak ufak tefek adamları topladılar ama tetiği çektiren önemli… Tetiği çektirenler yakalanmadı. Birçok aydın 90’lı yıllarda katledildi. Gaffar Okkan, Uğur Mumcu ile 8 yıl arayla aynı gün katledildi. Efsane Diyarbakır Emniyet Müdürü Gaffar Okkan’ın neden katli vacipti? Aslında, Mumcu ile benzer sebeplerle tetik çekilmişti.

Gaffar Okkan Hizbullah’ın çökertilmesinde çok önemli bir rol oynamıştı. PKK ile mücadelede halkı teröre karşı örgütlemesiyle dikkat çekmişti. Tüm Diyarbakır halkı ve çevre illerde halk onu bağrına basmıştı. Bu tavır oyunu bozardı. Halk bir araya geliyor etnik farklılık kayboluyordu.

Gaffar Okkan ortadan kaldırılmalıydı!

Gazeteci Uğur Mumcu’nun da benzer sebeplerle hayatına son verildi.
Küresel çetelerin en önemli finans kaynağı silah ve uyuşturucu ticaretidir. Belgelerle bunların terörle ilişkisini ortaya koymuştu.

“Kürt-İslam Ayaklanması 1919-1925” adlı kitabı ölümünden 2 yıl önce yayınlanmıştı.

Ölümünden 4 ay önce Musa Anter cinayetiyle ilgili “Dipsiz Kuyu” adlı bir makale yazmıştı.

“Orta doğu, terör örgütleri ile çeşitli istihbarat örgütlerinin kanlı ve kirli oyunlar oynadığı karanlık dipsiz bir kuyudur!” diyordu.

Katlinden sadece 2 hafta önce yazdığı “Mossad ve Barzani” adlı makale faili işaret ediyordu. İsrail istihbaratı Mossad ile Kürt lider Barzani arasındaki ilişkileri belgelemişti. Ayrıca Barzani’nin Amerikan istihbaratıyla ilişkilerini de yazmıştı.

1972’de CIA tarafından “Kürdistan Demokratik Partisi”ne üç yıl içinde 24 milyon dolar gönderildiğini yazmıştı. İran’a verilen Sovyet silahları Tahran’daki İsrail elçiliği ve Mossad ajanları tarafından Barzani’ye veriliyordu.

Uğur Mumcu tüm bu ilişkilerin onlarca yıldır sürdüğünü anlatıyordu.

Can alıcı soruyu soruyordu:

“Kürtler sömürgeciliğe karşı bağımsızlık savaşı yapıyorlarsa ne işi var CIA ve Mossad’ın Kürtler arasında?” diyordu.

“Yoksa CIA ve Mossad, antiemperyalist savaş veriyorlar da dünya bu savaşın farkında değil mi?” diye sormuştu.

Uğur Mumcu gerçek gazetecilere işaret feneri oldu. O, vatan için, millet için çalışan, birilerine el avuç açmayan aydınların kıymetini önemini gösterdi. Karanlık güçler dipsiz kuyularda ne yaparlarsa yapsınlar, gelen aydınlığa engel olamayacaklar.

Gaffar Okkan ve Uğur Mumcu asla unutulmayacak!

Bıraktıkları eserler kadar ölümleriyle bile bize ders verdiler.

Ruhları şad olsun.

Banu AVAR, 24 Ocak 2023

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz