#69- RESTLEŞME: Rusya-Amerika Son Görüşmeleri

0
315

Geçtiğimiz hafta Rusya ile Amerika burun burunaydılar. Biliyorsunuz, Rusya ile Amerika heyetleri önce Cenevre’de buluştular. Ardından NATO ile Rusya konseyi Brüksel’de bir araya geldi.

Bu görüşmeleri size aktaran ana ve yavru medyalar adeta NATO’nun sesi olarak yankılandılar. O nedenle bu konuda konuşmak istedim. Çünkü dünya bambaşka bir yere doğru gidiyor ve bazılarımız devekuşu pozisyonunu seviyor.

Hafta boyunca süren toplantıların özeti şu: Rusya güvenlik endişelerimiz var diyor. NATO askeri birlikleri sınırlarıma dayandı diyor ve silahlanmanın durdurulmasını istiyor. Doğu Avrupa’daki NATO üslerinin geri çekilmesini istiyor.

Bu doğru mu? Gelin, haritaya bakalım:

Bakın, parçalanan Yugoslavya’dan fırlamış olan ülkeler: Slovakya, Slovenya, Karadağ Hırvatistan ve Baltık ülkeleri: Estonya, Litvanya, Letonya ve Doğu Avrupa ülkeleri: Macaristan, Polonya, Çek Cumhuriyeti ve Balkanlar’da: Romanya, Bulgaristan ve Arnavutluk.

Bunların hepsi son 20 yılda NATO’cu olan ülkeler!

NATO’nun ya da aslında Amerika’nın son kanca attığı ülkeler de burada: Ukrayna ve Gürcistan! Yani Rusya açısından çember iyice daralmış görünüyor. NATO, Amerika demek ve iki silahlı güç de bu coğrafyayı kuşatmış durumda.

Amerika, Rusya’nın burnunun dibine gelince bu bizi de ilgilendiriyor. NATO ülkesi Yunanistan son aylarda silah yığınağına döndü. Dedeağaça silahlı birlikler indirildi.
NATO ve Amerika, Suriye’nin kuzeyinde PKK ile içli dışlı, oraya da yüzlerce tır silah gönderildi.

Yani Türkiye’de çevrelenmekte! Yani çevrelenen sadece Rusya değil! Kafkaslar ve Orta Doğu’da NATO’nun yani Amerika’nın hedefinde ve bu uzun zamandır böyle!
NATO ve Amerika, Rusya’nın güvenlik taleplerine “Ey Rusya, sen önce Kırım’dan çekil. Ukrayna sınırındaki askerlerini çek. Abhazya ve güney Osetya’daki Rus askerlerini geri çek.” diye cevap veriyor ya, Rusya’dan gelen cevaba bizim basın kapalı. Geçenlerde Dış İşleri Bakanı Lavrov, “NATO güçleri Rusya sınırlarına kuvvet konuşlandırırken oturacak değiliz.” dedi.

Rus Dışişleri Bakanı Lavrov, “14 Ocak tarihli basın toplantısında güvenlik taleplerimiz karşılanmazsa gereğini yaparız.” dedi.

Lavrov: “NATO, doğuya doğru genişlemeyi derhal durdurmalı, 1997’den sonra Avrupa ülkelerine yerleştirdiği silahlar ile askeri tesisleri geri çekmeli ve bunu yazılı garanti belgesi vererek yapmalı!” dedi.

Ve gelin, yakın tarihe göz atalım:

Rusya 20. yüzyılda 2 kez Batı tarafından işgal edildi. Hitler Rusya’ya girdi. 27 milyon Sovyet askeri öldü. Rusya’nın üçte biri harabeye döndü.

Hatırlayın! Almanya, Rusya’ya, Polonya-Ukrayna koridorunu kullanarak girmişti. Şimdi de Amerika ve NATO, Polonya-Ukrayna koridorunda dans ediyor.

Rusya korkularında haksız mı? Neden yazılı garanti istiyor?

Daha yakın bir tarihe gidelim: Şubat 1990 Amerika Dışişleri Bakanı James Baker, Rusya’ya söz veriyor. NATO askerleri asla Doğu Almanya’ya ayak basmayacak deniyor ve ertesi gün Batı Almanya Dış İşleri Bakanı Hans Dietrich Genscher aynı sözü tekrarlıyor. İngiltere ve Fransa da Rusya’ya söz veriyorlar. Yazılı bir anlaşma yok. Sözler uçup gidiyor ve NATO Rusya’ya verilen sözlerin tam tersine doğuya doğru genişliyor.

Yıl 1997, verilen sözlerden 7 yıl sonra dönülüyor. Doğu Almanya NATO bölgesi oluyor.

Ve aynı yıl 1997’de Amerikalıların en önemli stratejisti Brzezinski Amerika’nın emellerinden bahsediyor.

Ne diyor?

“Moskova, NATO’nun Baltık ülkelerine ve Ukrayna’ya girişine izin vermek zorunda kalacak!”
Rusya üçe ayrılacak: 1-Avrupa Rusya’sı, 2-Sibirya ve 3-Uzak Doğu Cumhuriyetleri!
Tüm bu tehditler dünyayı yeni bir soğuk savaş dönemine soktu.

Banu AVAR
16 Ocak 2022

İngilizce Özet:

Showdown- Last Russian American Meetings

Last week delegates from Russia and US met in Geneva and then NATO and Russian delegates met in Brussels again. As the world goes towards somewhere totally different from what we know, mainstream and sidestream media acted like the voice of NATO preferring to bury their heads in the sand.

Here’s a summary of the meetings that lasted for a week: Russia feels threatened by NATO soldiers so close to their borders and demands withdrawal of NATO bases in East Europe as well as halt of weapons.

NATO means US for sure and in the last 20 years it has sieged the Eastern block of Europe. For Russia the circle is getting tight.

Why it’s also important for Turkey is Greece which is a NATO member. Alexandrapolis has become a heap of weapons in the last months. They set up bases on the Aegean islands and enlarged the NATO bases in Bulgaria and Romania. NATO sent loads of weapons to Northern Syria in compliance with its close friendship with PKK. So also Turkey, Caucasians and Middle East is getting encircled.

NATO and US came with a demand in response to Russia’s demands saying, “First you get out of Crimea, Ossetia and retreat your army from the Ukrainian border.”
For some reason our media is closed to the voice of Russian Foreign Minister Lavrov who said, “We’re not going to sit and wait while NATO deploys armed forces along our borders. We’re going take the necessary actions if our demands aren’t fulfilled.” Russia, taken its lesson from history demands a written warrantee. In 1990 US Secretary of State James Baker had made a promise to Russia so that NATO soldiers would never set foot in East Germany. German Foreign Minister, Britain and France had also given the same promise. But these weren’t written promises. In 1997 East Germany had become a NATO land.
That same year the most prominent American strategist Brezinski had talked about US wishes. “Moscow will have to let NATO enter in the Baltic countries and Ukraine! Russia will divide into 3: 1- European Russia, 2- Siberian Russia 3- Far Eastern Republics Russia!”
Well, all these threats are drawing the world towards another Cold War Era.

Çeviri: Petek DEMİR İNCEK

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz