#70- KAZAKİSTAN’DAN SONRA TRANSDİNYESTER Mİ SIRADA?

0
458

Stratejist Thierry Meysann, Amerika-Rusya arasında tırmanan gerilime değinen 2 makale yazdı. Son derece önemli noktalara değinmiş, sizin için özetleyeceğim. Thierry Meysann, Amerikan Rand teşkilatının projelerine değiniyor. Nedir bu Rand teşkilatı? Kendilerini araştırma örgütü olarak niteliyorlar. Tüm dünyada örgütlüler, Türkiye dâhil 50 ülkede 2000’e yakın uzman çalıştırıyorlar ve 75 dilde yayın yapıyorlar.

Rand Corporation adı bu! ‘Research and Development’ araştırma ve geliştirme sözlerinin kısaltılmışı. Genç kardeşlerim araştırmalı! Amerikan istihbaratının ve askeriyesinin en kıdemli ve yaygın örgütlerinden biridir.

1948’den beri Amerika’yı dünyaya hâkim kılmak ve Rusya’yı kışkırtmak ve zayıflatmak için plan proje üretmekle görevli.

Rand şirketi, 2019 yılında Rusya’ya karşı atılacak adımları bakın nasıl sıralıyor:
– Ukrayna silahlandırılacak,
– Suriye’de cihatçılara verilen destek arttırılacak,
– Belarus’ta rejim değişikliği teşvik edilecek,
– Güney Kafkasya’daki gerilimler takip edilecek,
– Orta Asya’daki Rus etkisinin azaltılması için çalışılacak,
– Moldova’nın Transdinyester bölgesindeki Rus varlığıyla mücadele edilecek.

Şimdi haritaya bakalım: Belarus, Moldova, Ukrayna, Kafkaslar, Orta Asya ve Suriye.
Rand şirketinin Rusya’ya karşı hamlelerinin bu ülkelerden yürütülmesi düşünülüyor ve bu hamleler sonucu Rusya’nın sınırlarının ötesine müdahale etmeye mecbur kalacağı öngörülüyor. Öyle de oluyor. Amerikan derin devleti Rusya’yı çevreleyen hamleler sonucu Rusya’nın sınır ötesi operasyonlar yaparak güçsüz bırakılacağını düşünüyor. Plan bu!
Operasyonların başında ünlü Dışişleri Bakanlığı Müsteşarı Victoria Nuland var. Birçok uzman, askeri heyet, istihbaratçı var ama biz bir örnek alalım. Nuland, Amerika’nın en üst düzey diplomatlarından ve istihbaratçılarından biri. Örtülü operasyon sihirbazı!
2014’te Ukrayna Devlet Başkanı Viktor Yanukoviç’i devirmek için operasyon düzenlemişti.
Nazi taraflısı partiyi desteklemişti.

Bakın, en komik fotoğraflardan birini sizlerle paylaşalım:

Bu fotoğrafta Victoria Nuland, “Kiev” meydanında. Şu meşhur “Maidan” adlı meydanda. Neo-Nazi göstericilere sandviç dağıtarak desteğini dünyaya açıklıyor. Nuland’ın ailesine de bir bakalım, eşi ünlü Robert Kagan. 1997’de yeni “Amerikan Yüzyılı Projesi” adlı bir düşünce kuruluşu kurmuştu. 2006’ya kadar kuruluş aktifti. Kuruluşun amacı: Amerika’yı dünyanın çobanı yapmaktı. Robert Kagan aynı zamanda Dış İlişkiler Konseyi üyesi ve Washington Post yazarı kardeşi Frederick Kagan, “Amerikan Girişim Enstitüsü”nün öncülerinden. Bu örgüt ‘15 Temmuz Darbesi’ni Mart 2016’da haber yapmıştı. Haberi yapan Michael Rubin bu örgütün yazarlarından biri. Diğer kardeşi Kimberly Kagan, “Savaş Araştırmaları Enstitüsü”nün başkanı. Ortadoğu’da boy gösteren tüm savaşlarda parmağı olan biri!

Victoria Nuland, Temmuz 2020’de “Putin’i Kıstırmak” adlı bir makale yazmıştı. Makalesinde Rand’ın mücadele taktiklerini tekrarlıyordu. Plan proje hayata geçirilmişti. Ukrayna silahlandırıldı! Suriye’de cihatçılara ve PKK’ya para ve silah desteği yapıldı. Belarus’ta rejim değişikliği girişiminde bulunuldu. Güney Kafkasya’da gerilim kullanılıyor. Ve son olarak Moskova’ya, Kazakistan kazığı atılmaya çalışıldı. Aynen Rand raporunda yazılan sırayla adımlar atıldı ve sıra Moldova’ya geldi.

Haritaya göz atın, Transdinyester Moldova’nın içinde bağımsız bir bölge Karadeniz’in dibinde ama çıkışı yok. Batı’da Moldova, Doğu’da Ukrayna iki ülke arasına sıkışmış durumda.
500 bin kişi nüfuslu ve Rus pasaportu kullanıyor. Kendi parası, meclisi, ordusu, bayrağı var. Ve 1991den beri Rusya’ya katılmak istiyor. 1991’de Moldova, Sovyetlerden ayrılınca bağımsızlığını ilan etti. Transdinyester de bağımsızlığını ilan etti ve başına gelmedik kalmadı. Amerika, Transdinyester’i Romanya hapishanelerinden devşirilmiş bir paralı asker grubu kullanarak ezmeye teşebbüs etti. Çok kan aktı ama Amerikan darbesi geri püskürtüldü. Transdinyester, 30 yıldır Rusya’ya katılmak istiyor ama Rusya’yla sınırı yok. Dünyadaki en garip yerlerden biri… Sosyalist Transdinyester, Rusya’nın desteklediği bir ülke. Dünyadaki başka hiçbir ülke tarafından tanınmıyor ben sınırına kadar gitmiş ama giriş izni alamadan Kişinev’e geri dönmüştüm.

Neyse diyeceğim şu: “Bu bölge de Rand raporunda söz edildiği üzere şu günlerde Amerika’nın çalışma alanı!”

Rand’ın planına göre Kazakistan’dan sonra sıra Transdinyester’de!

Amerika Birleşik Devletleri, Transdinyester’i Avrupa Birliği’ne havale etti. Avrupa Birliği, kendi üyesi olmayan iki devlet ukrayna ve Moldova’ya dayanarak Transdinyester’e yönelik abluka sürecini örgütlüyor. Ne komik değil mi? Aynı, üye olmadığımız halde ‘Gümrük Birliği’ rezaletiyle tüm ekonomimizi kontrol ettikleri gibi! Moldova, Ukrayna’yı kullanarak Transdinyester gümrüklerini denetliyorlar. ‘Moldova ve Ukrayna’ya Avrupalılık gururu yaşatıyorlar. Gümrüklerden yapılan hırsızlığa ortak ediyorlar.

Sonuç olarak, Washington tam gaz Doğu’ya doğru ilerleme planlarını uygulamakta. Bizdeki malum gazeteciler ve akademisyenler hala Rusya’nın Batı’ya doğru hamle yaptığını anlatıyorlar. Keşke haritaya baksalar! Binlerce kilometre öteden gelip, Rusya çevresinde operasyonlar düzenleyenler kimler?

Geçen buluşmamızda altını çizmiştim:

Çevrelenen Rusya kadar Türkiye’nin de içinde olduğu coğrafya! Transdinyester, Romanya, Moldova, Ukrayna, Rusya kıyıdaşlarımız o nedenle; Washington’un Rusya’ya yönelik kuşatmasının Türkiye’ye etkileri iyi anlaşılmalı ve ciddi tedbirler alınmalıdır.

Banu AVAR
20 Ocak 2022

İngilizce Özet:

Is it Transnistria now?

I’ll summarize what strategist Thierry Meysann wrote about the tension between US and Russia. He mentions about the projects of RAND, the most prominent organization of US intelligence.
RAND describes the actions to be taken against Russia as follows:
 Armament of Ukraine,
 More support to jihadists in Syria,
 Close pursuit of tensions in South Caucasia
 Working on reducing Russian influence in Central Asia
 Fighting against Russian presence in Transnistria, Moldova

US deep state plans to encircle Russia and incapacitate it with cross-border operations. US Under Secretary of State for Political Affairs Victoria Nuland, the magician of covered operations is leading the plan. She had supported the Nazi partisans in an operation to take down the Ukranian President Viktor Yanukovych in 2014. Her husband Robert Kagan is a member of CFR and the founder of Project for the New American Century. Her sister in law Kimberly Kagan is the head of the Institute of the Study of War and she has a finger in every war in the Middle East.
Nuland was repeating what RAND says in her article “Pinning Down Putin” dated July 2020. All other steps are check marked in accordance with RAND report and now it’s Moldova’s turn.

Transnistria stuck between Moldova and Ukraine is a sovereign land with no exit. After it declared sovereignty US tried to weigh down Transnistria with mercenaries from Romania but it was repulsed. Socialist Transnistria wants to attach itself to Russia though they have no borders in common. I had to go back to Kishinev for I couldn’t receive a permission to enter the country after a visit to the border. It’s an interesting country which no other state recognizes.

This country is the land of study for US as mentioned by RAND. According to the plan, it’s Transnistria’s turn after Kazakhstan.

US gave the job to EU. In a similar way they control Turkish economy with “Customs Union” without membership now they control Transnistria’s customs through Moldova and Ukraine and let them get their share of theft money.

I wish our journalists and academicians look at the map and see who’s operating around Russia of instead of repeating Russia’s march to the West. As I had mentioned before, Turkey is also getting encircled. Transnistria, Romania, Ukraine, Moldova and Russia are riparian states to our country. For this reason the possible outcomes of this siege must be well understood and serious precautions must be taken.

Çeviri: Petek Demir İncek

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz