#43 – Amiraller Bildirisi ve Montrö!

0
539

Amerika’nın Türkiye Büyükelçisi Ross Wilson Montrö Anlaşmasını Türkiye’de gündeme oturtan isimdi! 3 Mart 2006’da gazetecilere; “Montrö Antlaşması oldukça açık. Ve biz Karadeniz’in uluslararası sularda bulunmasından kaynaklanan haklarımızdan yararlanmak istiyoruz. Yani gerektiğinde gemilerimiz buraya girebilir” demişti!

ABD’nin Montrö Antlaşmasını ortadan kaldırmak için yaptığı atağın sebebi her tonaj, tür ve sayıda ABD gemisinin Karadeniz’e denetimsiz girmesini istemesiydi. Amerika’nın en büyük hayali Rusya’yı çevrelemek. Bunun en önemli kısmı Karadeniz’i denetimde tutmak, askeri gemilerini Karadeniz’e sokmak… Bu tartışmalardan 5 yıl sonra 2011 yılında Erdoğan “Türkiye Hazır Hedef 2023” adını verdiği bir basın toplantısında Karadeniz’i , Marmara’ya bağlayacak ve Kanal İstanbul adını alacak ikinci bir su yolu açılacağını açıklamıştı. Bu açıklama tüm Batı basınında manşete çıkmıştı. AFP, Reuters, Associated Press ve Bloomberg haber ajansları kanal projesini flaş haber olarak vermişti. Kanal İstanbul ile Montrö’yü ilişkilendirenlerden biri olarak, Kanal İstanbul’un Atlantik ötesinin isteği olarak gündeme geldiğini Amerika’nın Rusya’yı çevreleme planının parçası olduğunu ifade etmiştik. Amaç Montrö Sözleşmesinin diplomasi masasına gelmesi ve Karadeniz’e yabancı askeri gemilerin rahatça girip çıkmasıdır. Dünya 3. kez çatışma noktasındadır. Denizlerde ve karalarda hakimiyet savaşı daha da hızlanacaktır.

Önceki İçerik#42 – Devlet Demiryollarımız ve İki Ekol
Sonraki İçerik#44 – Montrö ve Amiral Cem Gürdeniz’den Dersler
2009’da Avrasya TV'de DÜNYA DÜZENİ adlı haber programını yaptı. 2004-2008 arasında TRT'de ‘SINIRLAR ARASINDA’ Haber Belgesel Programının yapımcısıydı. Londra City University televizyon bölümünde yüksek lisans yapan ve BBC TV Belgesel kurslarını bitiren Banu Avar BBC Türkçe bölümünde yapımcı ve sunucu olarak çalışmış, TRT’nin Londra muhabirliğini üstlenmiş; Günaydın, Vatan, Dünya, Politika gibi gazetelerde muhabir olarak çalışmış ve birçok dizi yazıya imza atmıştır. TRT 1 ve TRT 2’de yapımcılığını, yönetmenliğini ve sunuculuğunu üstlendiği "Mozaik" ve "Kaleideskop" programları yayınlanmıştır. "32. Gün" programının ilk yıllarında programın Londra muhabirliğini yapmış ve Kıbrıs, Demirkırat gibi belgesellerde yapımcı, araştırmacı olarak görev almıştır. BEN SEZAR (‘I, Ceasar’), KIRIM SAVAŞI (‘Crimean War’), BÜYÜK OYUN ‘The Great Game’ ve TRUVA ‘Troy’ gibi BBC ve Discovery Channel belgesellerinin künyesinde Türkiye prodüktörü olarak yer almıştır. 1999’da TV8’in belgesel bölümünü kurmuş, 2004’e kadar 30’dan fazla belgesele imza atmıştır. 2004 yılında -Attila İlhan ve Erol Manisalı ile birlikte- işine son verilmiştir. Denizciler, Bir Zamanlar Kıbrıs’da, Artık BİZ DE varız!, Devlerin Savaş Alanı Afganistan, Türkiye Sevdalıları gibi belgesellerden OHRİ, GÜZEL OHRİ Makedonca’ya çevrilmiş ve Makedon Ulusal TV Kanalında bir çok kez gösterime girmiştir; Rıza oğlu Haydar ALİYEV belgeseli ise Azerbaycan Devlet Kanalında defalarca yayınlanmıştır. 2004 yılında yapımına başladığı; Balkanlar, Kafkasya, Orta Doğu, Orta Asya, Çin, Hindistan, Güney Amerika ve Avrupa’dan dosyalarla 82 ülkeden konuların yer aldığı Sınırlar Arasında belgeseli 2008 mayıs ayında ABD, İsrail, Gürcistan, İsveç Büyükelçilerinin şikayetleri sonucu yayından kaldırıldı.. Bu gerekçe TRT üst yönetimi tarafından beyan edilmiştir! Avar daha sonra, 2009 Şubat - Haziran arasında AVRASYA TV (ART)'de "DÜNYA DÜZENİ" adlı haber programını yaptı. Banu Avar, 2004-2008 yılları arasında 40'dan fazla kurumdan çeşitli ödüller ve plaketler almıştır. 8 kitabı bulunmaktadır: Sınırlar Arasında (2006) Avrasyalı Olmak (2007) Hangi Avrupa (2007) ‘Böl ve Yut!’ (2008) Hangi Dünya Düzeni (2009) Kaçın Demokrasi Geliyor (2010) Gün O Gündür (2012) Zemberek (2016)

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz