#35 – Biden’ın Elçisi Papa ve Pulu

0
674

Papa Françis 5 Mart’ta bir Cuma günü Irak’a ayak bastı. Irak’ta ne işi vardı diye soruyorsunuz. Papa bu! Vatikan’ın yani dünyanın en karmaşık en zengin dini şirketinin başı. Ayrıca Amerika’nın Kennedy’den sonra tarihteki 2.Katolik başkanı Biden’ın dini elçisi. Biden papaya ne diyor: Umudun simgesi! Bunun tercümesi Ortadoğu’yu parça pinçik etmek için atanan dini görevli. Biden koltuğuna oturur oturmaz hatırlayın ne demişti? “Savaşlardan ziyade hedef coğrafyaya demokratik müdahale!” İşte Barzani’nin bastırdığı hatıra pulu ve parçalanmış Türkiye haritası üzerindeki papa profili bunların simgesi. Biden’ın umudu tam da bu! Barzani ile barışmış bir YPG-PKK yönetimi ve 4 ülkeden koparılmış parçalardan oluşan Büyük Kürdistan!

Bölüm Tam Metni

Konu Papa’nın Irak ziyareti ve nedenleri…

Papa Francis 5 Mart’ta bir Cuma günü Irak’a ayakbastı.

“Irak’ta ne işi vardı?” diye soruyorsunuz. Papa bu! Vatikan’ın yani dünyanın en karmaşık, en zengin dini şirketinin başı… Ayrıca Amerika’nın Kennedy’den sonra tarihteki 2.Katolik başkanı, Biden’ın dini elçisi… Biden papaya ne diyor? Umudun simgesi!

Bunun tercümesi: Ortadoğuyu parça pinçik etmek için atanan dini görevli. Biden koltuğuna oturur oturmaz hatırlayın ne demişti? Savaşlardan ziyade hedef coğrafyaya ‘Demokratik Müdahale!’

İşte Barzani’nin bastırdığı hatıra pulu ve parçalanmış Türkiye haritası üzerindeki papa profili bunların simgesi. Biden’ın umudu tam da bu! Barzani ile barışmış bir YPG, PKK yönetimi ve 4 ülkeden koparılmış parçalardan oluşan Büyük Kürdistan!

Ve artık bu arzunun alenen ilan edilme zamanı!

Birileri pul üzerindeki haritaya pek şaşırdı. Biz de onlara şaşırdık!

Bu harita 1916 Wilson haritasının aynısı. Daha önce bin kere bu ve benzer haritalar servis edildi. Bütün Batı dünyası, Katolik Biden ve Arjantinli Papa “Büyük Kürdistan”dan yana! Bunu ilk defa da söylemiyorlar. Biraz geriye gidelim sadece biraz…

Öcalan, Papa 2. Jean Paul’e mektup yazıyor. Yıl 1999… Mektubunda şöyle yalvarıyor:
“Ben Kürdistan topraklarında yaşayan Hıristiyan azınlıkları da, Türk vahşetinden korumak için uğraşıyorum. Beni bu savaşta yalnız bırakmayın!”
Bu mektuptan sonra, Vatikan ve Doğu Kiliseleri Birliği, PKK’ya tam desteklerini açıklamışlardır.
2008’de de benzer bir ses, Napoli’deki ‘Dinlerarası Diyalog Toplantısı’nda yükselmişti.
Kardinal Martino’nun sözlerini ileteyim:
“Türkiye, Suriye, İran ve Irak arasına dağılmış olan Kürt halkına, kendilerini ifade etme imkânı tanınmalıdır!”
Yani karşımızda tümüyle ittifak etmiş bir haçlı kadro vardır. Ve tüm girişimleri küresel siyasetin bir parçasıdır. Dinle imanla ilgisi yoktur! Öyle olsaydı; Vatikan, Irak ve çevresinde Amerikan-Avrupa askeri güçleri eliyle 2 milyon Müslüman yok edilirken ağzını açar iki kelam ederdi.
Vatikan, ne Irak ne Afganistan ne Yemen ne Suriye üstelik Hıristiyan nüfusun da katledildiği bu coğrafyada katliamcılara tek kelime etmedi.

2021’de Papa bir anda Necef’e kadar gitti Şiilerin en önemli ismi en üst düzey dini lider Sistani’yi ziyaret etti. Sonra kalktı, İbrahim Peygamber’in doğduğu Ur kentini ziyaret etti. Her adımı simgeseldi.
Hazreti İbrahim’in torunu Yakup ya da İsrail’dir. Onun oğullarına da ‘İsrailoğulları’ denir. Musa da İsrailoğulları’ndan biridir. Dolayısıyla Hazreti İbrahim ismi kullanılarak, Amerika’nın attığı adımlar hatırlanmalıdır. Mesela Trump, İsrail’le körfez ülkeleri arasında bir anlaşma imzalatmış ve anlaşmaya “İbrahim Anlaşmaları” denilmiştir!
Hazreti İbrahim ismi Amerika’nın Dinlerarası Diyalog Stratejisi için de kullanılmıştır. Amaç; hedef ülkelerde etnik ve dini olarak kargaşa yaratmaktır.
Irak Başbakanı El Kâzımi de Papa ile Sistani’ nin “görüşmesi” ve Ur kentindeki “dinlerarası buluşma” sonrası 6 Mart’ı “Ulusal Hoşgörü ve Birlikte Yaşama Günü” ilan etmiştir.
Şunu hatırlatmak istiyorum: Vatikan ya da diğer dini teşkilatlar küresel siyasetten yalıtılmış değildir. Amerikan siyaseti her dönemde etnik ve dini faktörleri birbirine karşı kullanarak mevzi kazanmıştır.
George Bush, Irak ve Afganistan’ın işgalini ‘Haçlı Seferi’ olarak tanımlamıştır. “Yeni Haçlı Seferleri Başlamıştır, ya Bizimlesiniz ya da Onlarla” sözlerini hatırlıyorsunuz.

Haçlı seferlerinin barışçıl ya da sinsi ayağı Vatikan veya Patrikhane diplomasisiyle yürütülür.
Bugün Barzani’nin papa için bastırdığı pul üzerindeki bölünmüş Türkiye haritasına şaşıranlar… Eyyy şaşıranlar! Barzani Batı’yla el ele bir Barzanistan ya da Büyük İsrail’in Irak parçasını kurarken ona Türkiye yardım etti. Neden? Çünkü gırtlağımızdan Amerika’ya bağlıyız! Emirlere uyduk ve Barzanistan’ı kurduk. Amerika şimdi aynı özveriyi Suriye için göstermemizi istiyor. YPG, PKK’ya el verin Suriye’de bir Kürdistan kuruverin diyor.

Sonra, İran’a ve size sıra gelecek. İran karıştırılırken Vatikan’la yakınlaşan Şii Iraklılar, İran Kürdistan’ı için küresel çetenin öncü gücü olacaklar.

Bunlar hayaller… Gerçekleri göreceğiz!

Vatikan yılda en az 2-3 kez Barzanileri, Talabanileri ağırlıyor. Konuk salonuna Mesrur Barzani giriyor. Neçirvan Barzani çıkıyor. Kardinal Parolin farklı grupları idare ediyor. Dert dinliyor, omuz okşuyor! Epifani bayramlarında Kürtçe ayinler yapılıyor.

Kısacası, Vatikan aynı stratejik ortağımız Amerika gibi “Has dostumuz gerçek müttefikimiz Irak ve Suriye’deki Kürt aktivistlerdir” diyor. Bunu iyice bir anlayalım… Durup durup şaşırmayalım emi!

Banu AVAR
11 Mart 2021

Önceki İçerik#34 – 8 Mart ve Bizim Kadınlarımız
Sonraki İçerik#36 – Tıbbiyeli Hikmet! – Tıp Bayramı Özel
2009’da Avrasya TV'de DÜNYA DÜZENİ adlı haber programını yaptı. 2004-2008 arasında TRT'de ‘SINIRLAR ARASINDA’ Haber Belgesel Programının yapımcısıydı. Londra City University televizyon bölümünde yüksek lisans yapan ve BBC TV Belgesel kurslarını bitiren Banu Avar BBC Türkçe bölümünde yapımcı ve sunucu olarak çalışmış, TRT’nin Londra muhabirliğini üstlenmiş; Günaydın, Vatan, Dünya, Politika gibi gazetelerde muhabir olarak çalışmış ve birçok dizi yazıya imza atmıştır. TRT 1 ve TRT 2’de yapımcılığını, yönetmenliğini ve sunuculuğunu üstlendiği "Mozaik" ve "Kaleideskop" programları yayınlanmıştır. "32. Gün" programının ilk yıllarında programın Londra muhabirliğini yapmış ve Kıbrıs, Demirkırat gibi belgesellerde yapımcı, araştırmacı olarak görev almıştır. BEN SEZAR (‘I, Ceasar’), KIRIM SAVAŞI (‘Crimean War’), BÜYÜK OYUN ‘The Great Game’ ve TRUVA ‘Troy’ gibi BBC ve Discovery Channel belgesellerinin künyesinde Türkiye prodüktörü olarak yer almıştır. 1999’da TV8’in belgesel bölümünü kurmuş, 2004’e kadar 30’dan fazla belgesele imza atmıştır. 2004 yılında -Attila İlhan ve Erol Manisalı ile birlikte- işine son verilmiştir. Denizciler, Bir Zamanlar Kıbrıs’da, Artık BİZ DE varız!, Devlerin Savaş Alanı Afganistan, Türkiye Sevdalıları gibi belgesellerden OHRİ, GÜZEL OHRİ Makedonca’ya çevrilmiş ve Makedon Ulusal TV Kanalında bir çok kez gösterime girmiştir; Rıza oğlu Haydar ALİYEV belgeseli ise Azerbaycan Devlet Kanalında defalarca yayınlanmıştır. 2004 yılında yapımına başladığı; Balkanlar, Kafkasya, Orta Doğu, Orta Asya, Çin, Hindistan, Güney Amerika ve Avrupa’dan dosyalarla 82 ülkeden konuların yer aldığı Sınırlar Arasında belgeseli 2008 mayıs ayında ABD, İsrail, Gürcistan, İsveç Büyükelçilerinin şikayetleri sonucu yayından kaldırıldı.. Bu gerekçe TRT üst yönetimi tarafından beyan edilmiştir! Avar daha sonra, 2009 Şubat - Haziran arasında AVRASYA TV (ART)'de "DÜNYA DÜZENİ" adlı haber programını yaptı. Banu Avar, 2004-2008 yılları arasında 40'dan fazla kurumdan çeşitli ödüller ve plaketler almıştır. 8 kitabı bulunmaktadır: Sınırlar Arasında (2006) Avrasyalı Olmak (2007) Hangi Avrupa (2007) ‘Böl ve Yut!’ (2008) Hangi Dünya Düzeni (2009) Kaçın Demokrasi Geliyor (2010) Gün O Gündür (2012) Zemberek (2016)

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz