#10 – Kamala ve Diğerleri

0
908

Belli bir kesim kabinesindeki kadın sayısı nedeniyle Biden’a övgüler sıralıyor, Biden’ı en büyük demokrat ilan ediyor, feministliğinden filan dem vuruyor… Yardımcısı Kamala’dan başlayalım; kim bu Kamala Harris, görüşleri neler?

Bölüm Tam Metni

Belli bir kesim kabinesindeki kadın sayısı nedeniyle Biden’a övgüler sıralıyor. Biden’ı en büyük demokrat ilan ediyor, feministliğinden filan dem vuruyor. Yardımcısı Kamala’dan başlayalım:
Kim bu Kamala Harris, görüşleri neler?

Babası Jamaica’lı bir baptist annesi Hintli ve Hindu. Kendisini Baptist olarak tanımlıyor. Anne ve babası eğitim için Amerika’ya gelmiş ve üniversitede tanışmışlar. Harris orta sınıf bir ailede Kaliforniya’da doğmuş ve hayatı ilklerle dolu.

Hukuk diploması aldıktan 7 yıl sonra Kaliforniya başsavcısı oluyor. Bu pozisyona gelen ilk siyahi kadın başsavcı. Biliyorsunuz aynı zamanda Amerikan tarihinin ilk kadın ve siyahi başkan yardımcısı…

Kamala Harris’in siyasi duruşunu en iyi anlatan Amerika’daki en saygın Yahudi örgütünün başkanı Soifer; Son açıklamasında “Harris’in İsrail’e çok özel bir yakınlığı vardır” dedi.

Gerçekten Kamala Harris, Biden gibi yahudi olmamasına rağmen İsrail lobbycilerinin en sevdiği isimlerden biri. Bir röportajında daha küçük bir çocukken İsrail’e yardım kampanyalarında görev aldığını anlatıyor; İsrail’e ağaç dikimi için Yahudi Ulusal Fonu Jewish National Fund kumbarasıyla ev ev dolaşıp para toplamış. Sözettiği örgüt 1901’de kurulmuş olan Jewish National Fund!!! Yani Osmanlı İmparatorluğu’nun Filistin topraklarında bir Yahudi devleti kurmak için Amerika’da faaliyet gösteren bir örgüt.

Bu arada Kamala’nın 2014 yılında evlendiği ünlü avukat eşi de bir Yahudi.

***

Kamala 2016’da 55 yaşında Senatoya seçiliyor.

2017’de Senatodaki yemininden sonra Amerika İsrail Halkla İlişkiler Komitesinde (AIPAC) yaptığı ilk konuşmada, “Amerika ile İsrail’in ayrılamaz bir bütün” olduğunu söylüyor.

“İsrail konusu partiler üstüdür” diyor. “Ben Amerika Birleşik Devletleri senatörü isem İsrail’in güvenliği ve kendini savunma hakkı için her türlü desteği veririm.” diyor ve veriyor da.

İsrail’in Batı yakası ve Kudüs’ün doğusunda yerleşimler yapmasını kınayan Birleşmiş Milletler e karşı mücadele vermiştir.

Harris ayrıca Ermeni meselesinde de Türkiye’nin aleyhinde atıp tutan cenahtadır.2019’da senatör Bob Menendez ve senatör Ted Cruz ile birlikte ABD Senatosu’na 1915 olaylarını soykırım olarak tanınması için önerge vermiştir.

Harris, sözde ermeni soykırımı açıklamalarında “İnsanlık tarihinin en karanlık zamanlarından biri olan Ermeni soykırımının uygun bir şekilde tanınması için Ermeni toplumunun yanında olacağım” açıklaması yapmıştı.

Joe Biden’ın bir numarası böyle. Ekibinde henüz kesinleşmeyen diğer isimlere de bir bakalım:
Dışişleri için aday Yahudi Amerikalı Tony Blinken; Türkiye’yi muhtemelen en iyi bilen isim.

Blinken hem başkanın konuşmalarını yazıyor hem de Avrupa masasında. Biden’ın Irak’ın üçe bölünme senaryosunu hazırlarken birlikte çalıştığı isimlerden biri. Çocukluğu Paris’te geçmiş, Avrupa ile ilişkilere çok önem veriyor. Clinton ve Obama ile de çalışmıştı.

Bir başka isim Janet Yellen. Amerika’nın ilk kadın hazine bakanı olacak. Zaten Federal reserv yani Amerikan özel Merkez Bankasının başındaydı. Para babalarının muhasebecisi diyelim.

Avril Haines Milli İstihbarat’ın başına düşünülen bir isim. New York’tan bir avukat hanım. Önceki görevi CIA’nin başkan yardımcılığı. Bu görevi alan ilk kadın olma sıfatını taşıyor. Daha önce Biden’la yakın çalışma arkadaşı.

Görüyorsunuz epey kadın var Biden etrafında, ama bu onları erkeklerden ayırmıyor ya da farklılaştırmıyor. Öbürleri ne gibi pisliklere imza atıyorlarsa bunlarda aynı pisliklerin içindeler.

Jake Sullivan ise Başkanın Milli Güvenlik danışmanı Yale Üniversitesinde akademisyen idi. Ve Biden ve Hillary Clinton ile çalışmış bir isim.

Alt kadrolara gelirsek Biden ekibinin en az üçte biri silah baronlarının memurları. Bu uzmanlar Amerika’nın önde gelen düşünce kuruluşlarının kıdemli uzmanları. Bu düşünce kuruluşları nereye bağlı? Bu nokta önemli.

Çoğu Ratheon, Northrop General Dynamics, Lockheed Martin gibi silah sanayiinin en önde gelen şirketlerinin fonladığı düşünce kuruluşları.

Rand Corporation, Stratejik Araştırmalar Merkezi (CSIS) adlı kuruluş; Yeni Amerikan Güvenliği (CNAS) adlı kuruluş, Hudson Enstitüsü gibi kurumlar çalışmaları için Raytheon, Northrop, Lockheed gibi büyük silah şirketlerinden para fon alırlar. İşte Demokrat ya da Cumhuriyetçi tüm Amerikan siyasetinin orta kadrosu bu kurumlardan gelir. Uzman denen adamlar bunlardır. Parayı verenlerin düdüğü çaldığı bir alandan bahsediyoruz… Aralarında sizin de gayet iyi bildiğiniz Türk soylu Amerikalılar da vardır.

Kath­leen Hicks Obama’nın da savunma bakanlığı kadrosundaydı. Ardarda üç savunma bakanından da üstün hizmet ödülleri olan Stratejik Araştırmalar Merkezi CSIS kıdemli uzmanı.

Melis­sa Dal­ton da öyle. Bize Amerikan istihbarat kadrolarının nasıl çalıştığını göstermesi açısından da çok iyi bir örnek. Yine Uluslararası stratejik araştırmalar merkezinin önde gelen isimlerinden. İşe ilk başladığında Şam’da liselerde İngilizce öğretmenliği yaptı. Afganistan’da Suriye’de Lübnan’da Savunma Bakanlığı çerçevesinde çalıştı, ülke raporları hazırladı. Şu anda alt kadrosunda 50 den fazla araştırmacı bulunuyor.

Diğer silah şirketlerinin üst düzey adamları da Biden’ın savunma kadrolarında. Kısacası Biden’ın ekibinin çoğu silah baronlarının adamlarından oluşuyor. Demokrat parti de aynı Cumhuriyetçi parti gibi savaş ve çatışmalardan rant elde etmek için yırtınıyor.

Araştırmacı Ben Freeman son raporunda, RAND, CSIS ve Yeni Amerikan Güvenlik merkezi gibi düşünce kuruluşlarının silah şirketleriyle olan para ilişkilerini araştırdı ve raporlaştırdı. Bu gibi para ilişkileri olursa nasıl tarafsız raporlar hazırlanabilir bir düşünün. Bu adamlar bilim adamları ve tamamen silah ve petrol şirketlerinin çıkarları doğrultusunda ‘BİLİM’ (!) yapıyorlar.

Bu arada Biden daha koltuğa oturmadan Amerika’da kendisine oy veren muhaliflerden kızgın sesler yükselmeye başladı: Eski asker Ramon Mejia şimdi antimilitarist gençlik örgütünde; şöyle diyor:
Biden’ı kim getirdi bu noktaya? Otursun düşünsün! Seçimi kazanmasının sebebi Trump faşizminden usanmış olan bizleriz, yani siyah, yerli, İspanyol asıllı itilen kakılanlar!! Demokratlar hep aynı hatayı yaparlar! Onları seçenlere ihanet eder asıl seçmenlerini unuturlar! Savaşlardan kar umacağınıza üreten bir toplum yaratmak için uğraşın!

Böyle diyor Mejia. Üstelik Biden’ın ekibi açıklandıkça bazılarını çok rahatsız eden bilgiler de ortaya çıkıyor. Mesela Shawn Skel­ly; oldukça renkli bir figür.

Oldukça güzel bir hanım olan Shawn Skelly aslında Amerikan deniz kuvvetlerinden emekli asker. O yıllarda erkekti. 2013’de Obama tarafından savunma bakanlığı kadrolarına atanan ilk transseksüel. Daha önemlisi, pis işlere bulaşmış bir şirketin çalışanı…

Kasım 2020’ye kadar çalıştığı şirket CACI Iraklılar tarafından Ebu Garaip hapishanelerindeki işkenceler nedeniyle dava edilmiş bir şirket. Dava hala sürüyor.

Önceki İçerik#9 – Yok birbirlerinden farkları!
Sonraki İçerik#11 – CAATSA ve Düşman Tanımı
2009’da Avrasya TV'de DÜNYA DÜZENİ adlı haber programını yaptı. 2004-2008 arasında TRT'de ‘SINIRLAR ARASINDA’ Haber Belgesel Programının yapımcısıydı. Londra City University televizyon bölümünde yüksek lisans yapan ve BBC TV Belgesel kurslarını bitiren Banu Avar BBC Türkçe bölümünde yapımcı ve sunucu olarak çalışmış, TRT’nin Londra muhabirliğini üstlenmiş; Günaydın, Vatan, Dünya, Politika gibi gazetelerde muhabir olarak çalışmış ve birçok dizi yazıya imza atmıştır. TRT 1 ve TRT 2’de yapımcılığını, yönetmenliğini ve sunuculuğunu üstlendiği "Mozaik" ve "Kaleideskop" programları yayınlanmıştır. "32. Gün" programının ilk yıllarında programın Londra muhabirliğini yapmış ve Kıbrıs, Demirkırat gibi belgesellerde yapımcı, araştırmacı olarak görev almıştır. BEN SEZAR (‘I, Ceasar’), KIRIM SAVAŞI (‘Crimean War’), BÜYÜK OYUN ‘The Great Game’ ve TRUVA ‘Troy’ gibi BBC ve Discovery Channel belgesellerinin künyesinde Türkiye prodüktörü olarak yer almıştır. 1999’da TV8’in belgesel bölümünü kurmuş, 2004’e kadar 30’dan fazla belgesele imza atmıştır. 2004 yılında -Attila İlhan ve Erol Manisalı ile birlikte- işine son verilmiştir. Denizciler, Bir Zamanlar Kıbrıs’da, Artık BİZ DE varız!, Devlerin Savaş Alanı Afganistan, Türkiye Sevdalıları gibi belgesellerden OHRİ, GÜZEL OHRİ Makedonca’ya çevrilmiş ve Makedon Ulusal TV Kanalında bir çok kez gösterime girmiştir; Rıza oğlu Haydar ALİYEV belgeseli ise Azerbaycan Devlet Kanalında defalarca yayınlanmıştır. 2004 yılında yapımına başladığı; Balkanlar, Kafkasya, Orta Doğu, Orta Asya, Çin, Hindistan, Güney Amerika ve Avrupa’dan dosyalarla 82 ülkeden konuların yer aldığı Sınırlar Arasında belgeseli 2008 mayıs ayında ABD, İsrail, Gürcistan, İsveç Büyükelçilerinin şikayetleri sonucu yayından kaldırıldı.. Bu gerekçe TRT üst yönetimi tarafından beyan edilmiştir! Avar daha sonra, 2009 Şubat - Haziran arasında AVRASYA TV (ART)'de "DÜNYA DÜZENİ" adlı haber programını yaptı. Banu Avar, 2004-2008 yılları arasında 40'dan fazla kurumdan çeşitli ödüller ve plaketler almıştır. 8 kitabı bulunmaktadır: Sınırlar Arasında (2006) Avrasyalı Olmak (2007) Hangi Avrupa (2007) ‘Böl ve Yut!’ (2008) Hangi Dünya Düzeni (2009) Kaçın Demokrasi Geliyor (2010) Gün O Gündür (2012) Zemberek (2016)

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz