Türkiye Müdaheleye Hazırmış! / Banu AVAR

0
784
Eski CIA şefi Philip Giraldi, Türkiye’nin NATO özel birliklerinin Suriye’de yaptığı örtülü operasyonlara yardımcı olduğunu söyledi:
‘Dışişleri bakanı Ahmet Davutoğlu, batılı güçler arasında bir anlaşma sağlandığı takdirde Suriye’ye müdahaleye hazır olduklarını söyledi. Müdahale insani prensipler çerçevesinde yapılacak ve Libya’daki gibi KORUMA YASASI (R to P) ile meşrulaştırılacaktır. Bazı kaynaklar müdahalenin Suriye-Türkiye arasında tampon bölge oluşturularak başlayacağını ve büyüyeceğini ifade etti.
Hedef Suriye’nin en büyük kenti olan HALEP olacak..
İskenderun’a yakın Türk Silahlı Kuvvetleri üslerine NATO savaş uçakları geliyor. Silah ve Libya Geçici Konseyinden tecrübeli asker getiriyorlar. Ayrıca bölgede Hür Suriye Ordusu konuşlanmış bulunuyor. Fransız ve ingiliz özel birlikleri Suriyeli asileri eğitiyor, ABD özel ordusu ve CIA istihbarat ve iletişim ağlarını kuruyor.’
Pentagon danışmanı STRATFOR adlı düşünce kuruluşu başkanı George Friedman da 3 Şubat konuşmasında ‘Mısır’da rejim değişmedi sadece Mübarek gitti.. Oysa Libya’da rejim değişti!’ dedi ve yol haritası olarak ‘DIŞ MÜDAHALE’yi gösterdi.. ‘Suriye direniyor. Böyle giderse daha uzun zaman direnir. Arkasında halk desteği de var.. Suriye’de acilen Libya modeli izlenmeli!’ . Bu ve benzer yayınlar son bir hafta içinde hızla yayılıyor.. Bunları yazan çizen herhangi birileri değil, NATO danışmanları, Pentagon memurları.. Bunlar küresel odaklar arasındaki görüş ayrılığını giderme çabaları.. İkna turları!
Silahlı müdahale yanlılarıyla, yumuşak güç’le ülkeleri işgal edelim diyenler arasında gırtlaklaşma var..
Bu bir paylaşım savaşı!
Durum karışık ve çok vahim.. Eğer birbiriyle boğuşan batılı güç odakları bir PAYLAŞIM mutabakatı sağlarlarsa TÜRKİYE gırtlağına kadar savaşın içinde demektir!
Karşısında akrabaları Suriyeli İranlı müslümanlar; yanında NATO, ABD, İsrail ve diğer uluslararası sırtlanlar!
Banu AVAR, 6 Şubat 2012
[email protected]
 
 
Önceki İçerikSEVSİNLER SİZİN GAZETECİLİĞİNİZİ!
Sonraki İçerikOrman Kanunu ve ‘Hayvanlar Âlemi’! / Banu AVAR
2009’da Avrasya TV'de DÜNYA DÜZENİ adlı haber programını yaptı. 2004-2008 arasında TRT'de ‘SINIRLAR ARASINDA’ Haber Belgesel Programının yapımcısıydı. Londra City University televizyon bölümünde yüksek lisans yapan ve BBC TV Belgesel kurslarını bitiren Banu Avar BBC Türkçe bölümünde yapımcı ve sunucu olarak çalışmış, TRT’nin Londra muhabirliğini üstlenmiş; Günaydın, Vatan, Dünya, Politika gibi gazetelerde muhabir olarak çalışmış ve birçok dizi yazıya imza atmıştır. TRT 1 ve TRT 2’de yapımcılığını, yönetmenliğini ve sunuculuğunu üstlendiği "Mozaik" ve "Kaleideskop" programları yayınlanmıştır. "32. Gün" programının ilk yıllarında programın Londra muhabirliğini yapmış ve Kıbrıs, Demirkırat gibi belgesellerde yapımcı, araştırmacı olarak görev almıştır. BEN SEZAR (‘I, Ceasar’), KIRIM SAVAŞI (‘Crimean War’), BÜYÜK OYUN ‘The Great Game’ ve TRUVA ‘Troy’ gibi BBC ve Discovery Channel belgesellerinin künyesinde Türkiye prodüktörü olarak yer almıştır. 1999’da TV8’in belgesel bölümünü kurmuş, 2004’e kadar 30’dan fazla belgesele imza atmıştır. 2004 yılında -Attila İlhan ve Erol Manisalı ile birlikte- işine son verilmiştir. Denizciler, Bir Zamanlar Kıbrıs’da, Artık BİZ DE varız!, Devlerin Savaş Alanı Afganistan, Türkiye Sevdalıları gibi belgesellerden OHRİ, GÜZEL OHRİ Makedonca’ya çevrilmiş ve Makedon Ulusal TV Kanalında bir çok kez gösterime girmiştir; Rıza oğlu Haydar ALİYEV belgeseli ise Azerbaycan Devlet Kanalında defalarca yayınlanmıştır. 2004 yılında yapımına başladığı; Balkanlar, Kafkasya, Orta Doğu, Orta Asya, Çin, Hindistan, Güney Amerika ve Avrupa’dan dosyalarla 82 ülkeden konuların yer aldığı Sınırlar Arasında belgeseli 2008 mayıs ayında ABD, İsrail, Gürcistan, İsveç Büyükelçilerinin şikayetleri sonucu yayından kaldırıldı.. Bu gerekçe TRT üst yönetimi tarafından beyan edilmiştir! Avar daha sonra, 2009 Şubat - Haziran arasında AVRASYA TV (ART)'de "DÜNYA DÜZENİ" adlı haber programını yaptı. Banu Avar, 2004-2008 yılları arasında 40'dan fazla kurumdan çeşitli ödüller ve plaketler almıştır. 8 kitabı bulunmaktadır: Sınırlar Arasında (2006) Avrasyalı Olmak (2007) Hangi Avrupa (2007) ‘Böl ve Yut!’ (2008) Hangi Dünya Düzeni (2009) Kaçın Demokrasi Geliyor (2010) Gün O Gündür (2012) Zemberek (2016)

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz