Suriye ‘İşi’ Türkiye'nin Üzerine Kaldı! / Banu AVAR

0
1084

‘Arap Baharı Katliamı’nın başından beri Batı, gözünü Suriye-İran eksenine dikmiş ve Türkiye’yi ‘görevlendirmişti’!
Türkiye TEK BAŞINA komşularına girişecek, küresel çeteler risk almayacak, silah satarak istihbarat sağlayarak, örtülü operasyonları yöneterek seyredeceklerdi.
Türkiye’yi Suriye’yle düşman etmek için hayli uğraştılar.. 16 ay sonra hedefledikleri yere geldiler..
The Economist dergisi bombayı patlattı:

    ‘Esad’ı devirmek için hiçbir ülke Türkiye kadar ileri gitmedi! NATO Genel Sekreteri, Suriye’ye müdahalenin sözkonusu olmadığını söylerken, Recep Tayyip Erdoğan, duruma bizzat el koyacağını ifade etti.’The Economist

Haberin tonu, küresel oyunun tuttuğunu müjdeliyor…
Batı, Ortadoğu’ya asker sokmak yeni bir savaş macerasına girmek istemiyordu.. Onun ileri karakolu Türkiye idi ve Türk askerinin ‘en iyi ithal malı’ ‘kanı’ydı!
Türkiye’yi yönetenler tek başına savaşa girmeye ikna edilmeliydi.. Bölge ülkeleri birbiriyle çatıştırılmalı, Batının kan tacirleri kenarda durup bakmalı sonra ‘arabulucu’ rolüne soyunup vara yoğa el koymalıydı… Sonra saldırgan piyon olarak seçtiği ülkede sıraya alınırdı. Risksiz, eşkıyalık böyle yapılırdı!
Economist, zevkle Türkiye’nin Suriye rejimini çökertecek teröristlere kucak açtığını, Amerika’yla askeri müdahaleye girişmek için lobi yaptığını, Suriye sınırını ‘muhaliflere’ açtığını yazıyor..
Son jet krizinin Türkiye’yi Suriye ile savaşın ucuna getirdiğini ama NATO’nun Türkiye’ye beklenen cevabı vermediğini ekliyor.
Ve Erdoğan’ın duruma el koyacağını ‘müjdeliyor’.. Bu yazı ‘oltaya gelmiş balık Türkiye’yi anlatıyor… Satır aralarında bol kahkaha var.
Rothschields’in Economist’i, Türkiye’yi ikna çalışmalarında biraz daha yol katedilmesi gereğinin altı çiziliyor.. PKK’yı destekleyen Suriye kürtlerine ilaveten, 1915 olaylarında Suriye’ye göç etmiş olan Ermeni nüfusunun Suriye-Türkiye ilişkilerinde oynayabileceği role de dikkat çekiyor…
Bu oyunun adı Kusursuz Fırtına! Hillary’nin ‘Arap Baharı’nın başında attığı çığlıkları hatırlatıyor! Çığlıkları atanlar bir anda kenara sotalandılar..
Önce Türkiye’yi uçurumun kenarına taşıdılar, şimdi arkasından kayboldular.. Kendi kulelerinden atıp tutan, göğsüne yumruklar vurup, ‘Ben en büyüğüm!’ diye babalanan ‘Türkiyeli’ aktörleri seyrediyorlar..
İşte tüm bunlar tezgahlanırken küçük (!) bir ayrıntı, The Economist’in bile ‘midesini bulandırıyor’!
Suriye’ye balıklama atlamaya pek bir hazır olan Türkiye yönetiminin karşında, komşu ve akraba bir devletle SAVAŞA bir türlü ikna olmayan, küresel eşkiyaların yemlediği teröristlerin binbir işkence ve katliamının farkında olan, Katar, İngiltere, ABD merkezli medya skandallarının oltasına takılmayan bir millet var! Hay aksi!
Banu AVAR, 6 Temmuz 2012
[email protected]

Önceki İçerikNeyi Kutlayacağız! Denizlerimiz de Limanlarımız da Bizim Değil Artık! / Banu AVAR
Sonraki İçerik'MR KURTULMUS, SAADET'İN CİCİ YÜZÜ!'
2009’da Avrasya TV'de DÜNYA DÜZENİ adlı haber programını yaptı. 2004-2008 arasında TRT'de ‘SINIRLAR ARASINDA’ Haber Belgesel Programının yapımcısıydı. Londra City University televizyon bölümünde yüksek lisans yapan ve BBC TV Belgesel kurslarını bitiren Banu Avar BBC Türkçe bölümünde yapımcı ve sunucu olarak çalışmış, TRT’nin Londra muhabirliğini üstlenmiş; Günaydın, Vatan, Dünya, Politika gibi gazetelerde muhabir olarak çalışmış ve birçok dizi yazıya imza atmıştır. TRT 1 ve TRT 2’de yapımcılığını, yönetmenliğini ve sunuculuğunu üstlendiği "Mozaik" ve "Kaleideskop" programları yayınlanmıştır. "32. Gün" programının ilk yıllarında programın Londra muhabirliğini yapmış ve Kıbrıs, Demirkırat gibi belgesellerde yapımcı, araştırmacı olarak görev almıştır. BEN SEZAR (‘I, Ceasar’), KIRIM SAVAŞI (‘Crimean War’), BÜYÜK OYUN ‘The Great Game’ ve TRUVA ‘Troy’ gibi BBC ve Discovery Channel belgesellerinin künyesinde Türkiye prodüktörü olarak yer almıştır. 1999’da TV8’in belgesel bölümünü kurmuş, 2004’e kadar 30’dan fazla belgesele imza atmıştır. 2004 yılında -Attila İlhan ve Erol Manisalı ile birlikte- işine son verilmiştir. Denizciler, Bir Zamanlar Kıbrıs’da, Artık BİZ DE varız!, Devlerin Savaş Alanı Afganistan, Türkiye Sevdalıları gibi belgesellerden OHRİ, GÜZEL OHRİ Makedonca’ya çevrilmiş ve Makedon Ulusal TV Kanalında bir çok kez gösterime girmiştir; Rıza oğlu Haydar ALİYEV belgeseli ise Azerbaycan Devlet Kanalında defalarca yayınlanmıştır. 2004 yılında yapımına başladığı; Balkanlar, Kafkasya, Orta Doğu, Orta Asya, Çin, Hindistan, Güney Amerika ve Avrupa’dan dosyalarla 82 ülkeden konuların yer aldığı Sınırlar Arasında belgeseli 2008 mayıs ayında ABD, İsrail, Gürcistan, İsveç Büyükelçilerinin şikayetleri sonucu yayından kaldırıldı.. Bu gerekçe TRT üst yönetimi tarafından beyan edilmiştir! Avar daha sonra, 2009 Şubat - Haziran arasında AVRASYA TV (ART)'de "DÜNYA DÜZENİ" adlı haber programını yaptı. Banu Avar, 2004-2008 yılları arasında 40'dan fazla kurumdan çeşitli ödüller ve plaketler almıştır. 8 kitabı bulunmaktadır: Sınırlar Arasında (2006) Avrasyalı Olmak (2007) Hangi Avrupa (2007) ‘Böl ve Yut!’ (2008) Hangi Dünya Düzeni (2009) Kaçın Demokrasi Geliyor (2010) Gün O Gündür (2012) Zemberek (2016)

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz