SEVR İLAN EDİLDİ! / Banu AVAR

0
880

Verili tarihten bir gün önce 14 Temmuz 2011’de, 13 vatan evladının şehadetiyle birlikte ÖZERK KÜRDİSTAN İLAN EDİLDİ!
Söz bitti! Konuşacak bir şeyimiz yok.. Yapacak işimiz çok!
91 yıl önce SEVR anlaşması imzalanmıştı. Bir ay sonra yıldönümü. 90’larda YENİDEN SEVR projesinden sözettiğimizde birileri ‘paranoya’ demişti. Buyursunlar şimdi!
Sevr, iki aşamada uygulanacaktı. Önce ‘yerel özerklik’ sağlanacaktı. Suriye, Irak ve Türkiye sınırındaki bölge özerk olacaktı. Sonra, Bağımsız Büyük Kürdistan kurulacaktı. Milletler Cemiyeti özerklik isteyenlerin arkasında duracaktı! Türkiye, bu bölgeler üzerindeki bütün hak ve sıfatlarından vazgeçmek zorunda kalacaktı. Plan 1920 de buydu.. Başarısız oldu. Peki ya şimdi…
Öcalan’ın avukatı Ahmet Zeki Okçuoğlu David Philips’in Kürt raporu’nun ardından yazmıştı. Tarih 2010 Kasım ayı.
‘Kürt meselesi bölgesel bir mesele diyorlardı, bölge devletleri tutumlarını değiştirmeleri beklenmeli’
Beklerken yapılacakları şöyle sıralamıştı:

      ‘toplumsal, ekonomik ve siyasal istikrarsızlaştırmalar,
      iç savaşlar ve bölgesel savaşlarla ekonomik yaptırımlar ,
      uzun vadeli ve karmaşık stratejilerle değişimin zamana yayılması!’

Bir yıldır yapılan buydu… İlk aşama tamamlandı. BDP /PKK demokratik özerklik ilan etti! AKP ile ‘zamanlama’nın referandum öncesi karara bağlandığı birkaç gün önce açıklanmıştı…
İkinci aşamada ‘BM Koruma yasası’ çerçevesinde, Türkiye bölgede tüm ‘hak ve sıfatlarını’ kaybedecek!
Tüm vatanseverler, aydınlar ve halk BİRLİK olma sırrına eremezlerse, önce Güneydoğu’da ‘kan çiçekleri’ açacak.. Ardından planladıkları gibi Doğu Karadeniz ve batıdaki büyük şehirlere yayılacak. Bu oyunu bozmak bizim elimizde! 17 temmuzda şehitlerimiz ve milli bütünlük için Taksim meydanına!

Banu AVAR, 14 Temmuz 2011
Elmek: [email protected]
Önceki İçerikDünyanın 193. Ülkesi Kuruldu: Sudan Bölündü! / Banu AVAR
Sonraki İçerikKim Bu Adamlar? / Banu AVAR
2009’da Avrasya TV'de DÜNYA DÜZENİ adlı haber programını yaptı. 2004-2008 arasında TRT'de ‘SINIRLAR ARASINDA’ Haber Belgesel Programının yapımcısıydı. Londra City University televizyon bölümünde yüksek lisans yapan ve BBC TV Belgesel kurslarını bitiren Banu Avar BBC Türkçe bölümünde yapımcı ve sunucu olarak çalışmış, TRT’nin Londra muhabirliğini üstlenmiş; Günaydın, Vatan, Dünya, Politika gibi gazetelerde muhabir olarak çalışmış ve birçok dizi yazıya imza atmıştır. TRT 1 ve TRT 2’de yapımcılığını, yönetmenliğini ve sunuculuğunu üstlendiği "Mozaik" ve "Kaleideskop" programları yayınlanmıştır. "32. Gün" programının ilk yıllarında programın Londra muhabirliğini yapmış ve Kıbrıs, Demirkırat gibi belgesellerde yapımcı, araştırmacı olarak görev almıştır. BEN SEZAR (‘I, Ceasar’), KIRIM SAVAŞI (‘Crimean War’), BÜYÜK OYUN ‘The Great Game’ ve TRUVA ‘Troy’ gibi BBC ve Discovery Channel belgesellerinin künyesinde Türkiye prodüktörü olarak yer almıştır. 1999’da TV8’in belgesel bölümünü kurmuş, 2004’e kadar 30’dan fazla belgesele imza atmıştır. 2004 yılında -Attila İlhan ve Erol Manisalı ile birlikte- işine son verilmiştir. Denizciler, Bir Zamanlar Kıbrıs’da, Artık BİZ DE varız!, Devlerin Savaş Alanı Afganistan, Türkiye Sevdalıları gibi belgesellerden OHRİ, GÜZEL OHRİ Makedonca’ya çevrilmiş ve Makedon Ulusal TV Kanalında bir çok kez gösterime girmiştir; Rıza oğlu Haydar ALİYEV belgeseli ise Azerbaycan Devlet Kanalında defalarca yayınlanmıştır. 2004 yılında yapımına başladığı; Balkanlar, Kafkasya, Orta Doğu, Orta Asya, Çin, Hindistan, Güney Amerika ve Avrupa’dan dosyalarla 82 ülkeden konuların yer aldığı Sınırlar Arasında belgeseli 2008 mayıs ayında ABD, İsrail, Gürcistan, İsveç Büyükelçilerinin şikayetleri sonucu yayından kaldırıldı.. Bu gerekçe TRT üst yönetimi tarafından beyan edilmiştir! Avar daha sonra, 2009 Şubat - Haziran arasında AVRASYA TV (ART)'de "DÜNYA DÜZENİ" adlı haber programını yaptı. Banu Avar, 2004-2008 yılları arasında 40'dan fazla kurumdan çeşitli ödüller ve plaketler almıştır. 8 kitabı bulunmaktadır: Sınırlar Arasında (2006) Avrasyalı Olmak (2007) Hangi Avrupa (2007) ‘Böl ve Yut!’ (2008) Hangi Dünya Düzeni (2009) Kaçın Demokrasi Geliyor (2010) Gün O Gündür (2012) Zemberek (2016)

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz