Partiler Üstü Çözüm / Banu AVAR

0
1043

Yahu ne oldu bu medyaya? Bizdekiler dışa bağlı; o nedenle dışarıdaki efendilerine bakmak yeterli…
Dün de yazdım, başta Londra-Oslo hattı olmak üzere küresel sırtlanlar ‘Tayyip gitsin Gül gelsin’ diyor, son günlerde Batılı ülkeler ve kurumlar, emperyalizmin köşe taşları GEZİ PARKI’ndan başka birşey konuşmuyor. Türkiye’de terörle onlarca kişi hayatını kaybettiğinde, meydanlarda ve Silivri’de gaz ve tazyikli suya maruz kalanları ekranlarından manşetlerinde yok sayan, Reyhanlı’da yüzlerce kişi yaralanıp hayatını kaybettiğinde ses etmeyen Batı medyası Gezi’den 24 saat canlı yayın yapıyor. Fransız gazeteci Marc Semo Gezide, Suriye kökenli Amerikalı gazeteci /provokatör Arwa Damon Gezide! Guardian muhabiri Gezi’de! New York Times Gezi’de!
Birden bire elleriyle başımıza oturttukları Tayyip Erdoğan’ın ‘ŞER ODAĞI’ ilan ettiler. Kraliçe’den üstün hizmet nişanı alan Cumhurbaşkanı Gül’ü de ‘erdem timsali’, ‘akil adam’!
Erdoğan’ın efendileri, ‘dost ve müttefik’ bildikleri, eğer verdikleri yol haritası harfiyen uygulanmazsa ‘ip çekeceklerini’ ve daha söz dinleyen bir köle bulacaklarını açıkladılar.
Birleşmiş milletler’den Avrupa Parlamentosuna kadar, Merkel’den Netanyahu’ya kadar uzanan bir yelpazede, Erdoğan’ın dostları şimdi düşman! Bahane GEZİ PARKI! ‘Özgürlükleri kısıtlama’!
Nasıl bir ‘Özgürlük’ istiyor Batı, acaba?
Yeni bir Anayasa’yla Türkiye’nin bölgelere bölünmesi özgürlüğü; Öcalan’ın meclise girme özgürlüğü, Kürdistan’ın kurulma özgürlüğü, Türk ordusunun Suriye’ye müdahale özgürlüğü, İran ve Rusya ile ilişkileri bozma özgürlüğü!
Tayyip Erdoğan, bu planlarda belli bir noktaya kadar işe yaradı. Ama şimdi aksamaya başladığı. Aksadığı nokta artık milleti aldatamaması. İşsiz ve yoksul halk kitlelerin ‘yeter’ demeye başlaması. Batı için bu çok tehlikeli. Ya mucizeleriyle ünlü bu Millet yeni bir mucizeye imza atarsa! İçerde darklı cenahlar ve komşularıyla ittifakı sağlarsa!
Geldiğimiz noktada, Türk milleti artık SATRANÇ hamlelerini düşünmek, kurgulamak zorunda. Örgütlü hareket etmek zorunda.
Bu arada beni örgütsüzlükle suçlayanlara bir hatırlatmam var: ÖRGÜT deyince akıllarına gelen tek şey SİYASİ PARTİ değildir . Bunu en iyi bilen ‘Türkler’dir.
Bu millet, kurtuluşunu MÜDAFAAYİ HUKUK CEMİYETLERİYLE kazandı.
Bu dernekler, siyasi parti değil, her cenahtan insanı biraraya getiren oluşumlardı.. Ve Sivas Kongresinde Atatürk, ittihat terakkinin önde gelenleri , ‘Parti kuralım!’ dediğinde şu sözlerle karşı çıkmıştı.. ‘Siyasi partilere değil, milli birliğe ihtiyacımız var!’ O zaman da onlarca parti ortadaydı. Bir deha , ‘partilerin halkı sahte olarak böldüğünü’ söyledi ve partiler üstü Müdafaayi Hukuk hareketi ve Kuvvayi Milliye ile bir ülkeyi uçurumun kenarından çevirdi! Kurtuluş dönemindeki örgütlenme modeli birçok mazlum ülkeye ilham vermiş ve uygulanmıştır.
Banu AVAR, 14 Haziran 2013
[email protected]

Önceki İçerikKoro: Tayyip Gitsin Gül Gelsin / Banu VAR
Sonraki İçerik16.02.2013: Akdeniz TV – Gündem
2009’da Avrasya TV'de DÜNYA DÜZENİ adlı haber programını yaptı. 2004-2008 arasında TRT'de ‘SINIRLAR ARASINDA’ Haber Belgesel Programının yapımcısıydı. Londra City University televizyon bölümünde yüksek lisans yapan ve BBC TV Belgesel kurslarını bitiren Banu Avar BBC Türkçe bölümünde yapımcı ve sunucu olarak çalışmış, TRT’nin Londra muhabirliğini üstlenmiş; Günaydın, Vatan, Dünya, Politika gibi gazetelerde muhabir olarak çalışmış ve birçok dizi yazıya imza atmıştır. TRT 1 ve TRT 2’de yapımcılığını, yönetmenliğini ve sunuculuğunu üstlendiği "Mozaik" ve "Kaleideskop" programları yayınlanmıştır. "32. Gün" programının ilk yıllarında programın Londra muhabirliğini yapmış ve Kıbrıs, Demirkırat gibi belgesellerde yapımcı, araştırmacı olarak görev almıştır. BEN SEZAR (‘I, Ceasar’), KIRIM SAVAŞI (‘Crimean War’), BÜYÜK OYUN ‘The Great Game’ ve TRUVA ‘Troy’ gibi BBC ve Discovery Channel belgesellerinin künyesinde Türkiye prodüktörü olarak yer almıştır. 1999’da TV8’in belgesel bölümünü kurmuş, 2004’e kadar 30’dan fazla belgesele imza atmıştır. 2004 yılında -Attila İlhan ve Erol Manisalı ile birlikte- işine son verilmiştir. Denizciler, Bir Zamanlar Kıbrıs’da, Artık BİZ DE varız!, Devlerin Savaş Alanı Afganistan, Türkiye Sevdalıları gibi belgesellerden OHRİ, GÜZEL OHRİ Makedonca’ya çevrilmiş ve Makedon Ulusal TV Kanalında bir çok kez gösterime girmiştir; Rıza oğlu Haydar ALİYEV belgeseli ise Azerbaycan Devlet Kanalında defalarca yayınlanmıştır. 2004 yılında yapımına başladığı; Balkanlar, Kafkasya, Orta Doğu, Orta Asya, Çin, Hindistan, Güney Amerika ve Avrupa’dan dosyalarla 82 ülkeden konuların yer aldığı Sınırlar Arasında belgeseli 2008 mayıs ayında ABD, İsrail, Gürcistan, İsveç Büyükelçilerinin şikayetleri sonucu yayından kaldırıldı.. Bu gerekçe TRT üst yönetimi tarafından beyan edilmiştir! Avar daha sonra, 2009 Şubat - Haziran arasında AVRASYA TV (ART)'de "DÜNYA DÜZENİ" adlı haber programını yaptı. Banu Avar, 2004-2008 yılları arasında 40'dan fazla kurumdan çeşitli ödüller ve plaketler almıştır. 8 kitabı bulunmaktadır: Sınırlar Arasında (2006) Avrasyalı Olmak (2007) Hangi Avrupa (2007) ‘Böl ve Yut!’ (2008) Hangi Dünya Düzeni (2009) Kaçın Demokrasi Geliyor (2010) Gün O Gündür (2012) Zemberek (2016)

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz