“KİRLİ İŞLER” UZMANI: ALBAY STEELE

1
2513

Bu ikisi aynı adam! Sadece arada işkence ve katliam dolu bir 30 yıl var…

BU emekli Albay James Steele. Yukarıdaki fotoğraflara dikkatle bakın. 30 yıl boyunca işi kan, işkence, katliamdı.. İşte o yüzden 30 yıl önce gülümseyebilen gözleri, 30 yıl sonra boşluğa açılan çanaklar gibi. Albay Steele ABD Dışişleri bakanlığı’nın kitle imha taşeronluğunu üstlendi. Honduras’dan Bağdat’a kadar ‘ölüm mangalarını’ örgütledi. Şimdi Teksas’da yaşayan bir emekli. Albay James Steele saati 15 bin dolar ücretle ‘motivasyon konuşmacısı’ olarak şirketlerde kontr gerilla deneylerini anlatıyor. http://www.spiegel.de/politik/ausland/us-militaerberater-steele-unterstuetzung-fuer-grausame-folter-im-irak-a-887357.html

İlk büyük işi ABD’nin Honduras büyükelçisi John Dimitri Negroponte zamanında geldi. Negroponte 80’li yıllarda, Orta Amerika’yı kana bularken onu görevlendirmişti. Steele’in iyi iş çıkaracağından emindi.

Nikaragua’da ‘Salvador Modeli’ diye adlandırılan kontr gerilla faaliyeti sonucu onbinlerce kişi işkenceyle , kurşuna dizilerek can verdi.. Ülkenin aydınları gazetecileri doktorları öğretmenleri öğrencileri, ABD’ye ve hedeflerine karşı çıkan kim varsa yokedildi. 10 yıl sonra bu model Irak’a kopyalanacaktı.. Daha sonra da Suriye’ye.
2005’de Pentagon, Irak’da Amerikan işgaline direnen kim varsa yokedildiğini şu sözlerle onaylayacaktı:

Kürt ve şii savaşçılardan oluşan vurucu timler oluşturularak, Irak’da direnen grupların liderlerinin hedefe konması, 20 yıl önce Orta Amerika’da solcu gerillalara karşı ABD’nin verdiği mücadeleden örnek alınmıştır.

(… forming hit squads of Kurdish and Shia fighters to target leaders of the Iraqi insurgency [Resistance] in a strategic shift borrowed from the American struggle against left-wing guerrillas in Central America 20 years ago”. (The Globalization of War/ Prof Michael Chossudovski)

Steele 2003’de işgal altındaki Bağdat’a geldi. Kısa bir süre bir Amerikan enerji şirketinde konuşlandırıldı. Irak’a gelişi meşrulaştı. Sonra Irak İçişleri Bakanlığı’nın Irak Güvenlik Güçleri’ne ‘danışman’ oldu. Özel Polis Komando Gücü oluşturacaktı. İşe Şii milis gücü, ‘Bedir Örgütü ve Mehdi Ordusu’nu örgütleyerek başladı. . Örgütlediği ‘ölüm mangaları’ kısa zamanda kontrolden çıkacak, serbest kalan zemberek yayı ölüm saçacaktı!

“Rapor mu Ne Raporu?!”

Albay Steele, Irak İçişleri bakanlığına bağlı olarak örgütlediği ‘Kurtlar Taburu’ (Wolf Brigade) sayesinde Irak’da sonu gelmeyecek bir mezhep savaşına imza atmış, IŞİD ve benzeri yapıların doğup güçlenmesini sağlamıştır. Önce Şii güçleri oluşturup Sünnileri katlettirmiş sonra Sünni polis gücü şiileri yok etmiştir. Her katliam, Paul Bremer’e, General Petraeus’a rapor olarak geçilmiş ve bunlar doğrudan Savunma Bakanı Donald Rumsfeld’e iletilmiştir. ‘İş’ başında olduğu dönemde ayda ortalama 3000 Iraklı katledilmiştir! 29 Kasım 2005’de yapılan bir basın toplantısında, bir gazetecinin Irak’daki toplu katliamlar konusundaki sorusuna Savunma Bakanı Rumsfeld, şu yanıtı vermiştir: “Ben herhangi bir rapor görmedim. Oradan gelen herhangi bir belge yok.”

Sonraki yıllarda Irak’da işlenen toplu cinayet ve işkencelerle ilgili 400.000 ABD Ordusuna ait belge basına sızdırılmıştır. Irak işgal sürecinde belki de dünyada ilk kez bu büyüklükte bir kiralık ordu ile sarılmıştır. ‘Terör şirketleri’nin kiralık askerlerinin sayısı 2003’de 10 bin iken 3 yıl içinde 48bin kişiye ulaşmıştır. Black Waters bu işi yapan şirketlerden en ünlüsüdür. (The Shock Doctrine: The Rise of Disaster Capitalism Naomi Klein s. 479)

Tüm işkence ve toplu cinayet belge ve kayıtlarına rağmen sessiz kalan ‘sistem’ 10 yıl sonra ellerini yıkamak istemiş, ve Irak’da kitle katliamını, İnsan hakları Komisyonlarından, Birleşmiş Milletlere, ana akım medya bültenlerinden belgesellere kadar heryere taşımıştır.
Amerika’nın Irak SOYKIRIMI asla unutulmamalıdır!

O günden beri Irak’da insanlar ‘ölüm’le içiçedir. Durmayan bir nehirdir kan! Sorumlular ise Suriye’de, Yemen’de ve daha bir çok ülkede yeni kan nehirleri peşindedir…

Banu AVAR / Zemberek sayfa 47-48

Önceki İçerikZemberek
Sonraki İçerikBU NEYİN KUKLA TİYATROSU?!
2009’da Avrasya TV'de DÜNYA DÜZENİ adlı haber programını yaptı. 2004-2008 arasında TRT'de ‘SINIRLAR ARASINDA’ Haber Belgesel Programının yapımcısıydı. Londra City University televizyon bölümünde yüksek lisans yapan ve BBC TV Belgesel kurslarını bitiren Banu Avar BBC Türkçe bölümünde yapımcı ve sunucu olarak çalışmış, TRT’nin Londra muhabirliğini üstlenmiş; Günaydın, Vatan, Dünya, Politika gibi gazetelerde muhabir olarak çalışmış ve birçok dizi yazıya imza atmıştır. TRT 1 ve TRT 2’de yapımcılığını, yönetmenliğini ve sunuculuğunu üstlendiği "Mozaik" ve "Kaleideskop" programları yayınlanmıştır. "32. Gün" programının ilk yıllarında programın Londra muhabirliğini yapmış ve Kıbrıs, Demirkırat gibi belgesellerde yapımcı, araştırmacı olarak görev almıştır. BEN SEZAR (‘I, Ceasar’), KIRIM SAVAŞI (‘Crimean War’), BÜYÜK OYUN ‘The Great Game’ ve TRUVA ‘Troy’ gibi BBC ve Discovery Channel belgesellerinin künyesinde Türkiye prodüktörü olarak yer almıştır. 1999’da TV8’in belgesel bölümünü kurmuş, 2004’e kadar 30’dan fazla belgesele imza atmıştır. 2004 yılında -Attila İlhan ve Erol Manisalı ile birlikte- işine son verilmiştir. Denizciler, Bir Zamanlar Kıbrıs’da, Artık BİZ DE varız!, Devlerin Savaş Alanı Afganistan, Türkiye Sevdalıları gibi belgesellerden OHRİ, GÜZEL OHRİ Makedonca’ya çevrilmiş ve Makedon Ulusal TV Kanalında bir çok kez gösterime girmiştir; Rıza oğlu Haydar ALİYEV belgeseli ise Azerbaycan Devlet Kanalında defalarca yayınlanmıştır. 2004 yılında yapımına başladığı; Balkanlar, Kafkasya, Orta Doğu, Orta Asya, Çin, Hindistan, Güney Amerika ve Avrupa’dan dosyalarla 82 ülkeden konuların yer aldığı Sınırlar Arasında belgeseli 2008 mayıs ayında ABD, İsrail, Gürcistan, İsveç Büyükelçilerinin şikayetleri sonucu yayından kaldırıldı.. Bu gerekçe TRT üst yönetimi tarafından beyan edilmiştir! Avar daha sonra, 2009 Şubat - Haziran arasında AVRASYA TV (ART)'de "DÜNYA DÜZENİ" adlı haber programını yaptı. Banu Avar, 2004-2008 yılları arasında 40'dan fazla kurumdan çeşitli ödüller ve plaketler almıştır. 8 kitabı bulunmaktadır: Sınırlar Arasında (2006) Avrasyalı Olmak (2007) Hangi Avrupa (2007) ‘Böl ve Yut!’ (2008) Hangi Dünya Düzeni (2009) Kaçın Demokrasi Geliyor (2010) Gün O Gündür (2012) Zemberek (2016)

1 Yorum

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz