HİLLARY'NİN SON TURU!

0
850

Kan ve petrol kokuları ve
Hillary’nin son turları!
ABD Dışişleri bakanının 31 Mayısta Danimarka’dan başlayan İskandinavya turu Norveç ve İsveç’te devam ediyor.. Clinton’un turuna Ermenistan Gürcistan ve Azerbaycan’da devam edecek ve 7 haziran’da Türkiye’de olacak.
Danimarka, Norveç, ve İsveç’de ana konu Kuzey Deniz Petrollerinin paylaşımı…
Clinton Norveç’deki temasları ardından Kuzey kutbuna uçtu.. Norveç’in Tromsoe kentinde, 5 ülkenin sınırdaş olduğu kuzey kutup dairesinde yaklaşık 900 trilyon dolarlık petrol rezervini bağrında taşıyan denize ağzı sulanarak baktı.
Bu bölgenin yarısı deniz hukukuna göre Rusya’nın tasarrufunda.. Gerisi Kanada, Norveç, Danimarka ve ABD arasında paylaşılıyor. Ekonomik krizle darmadağın olmuş İzlanda ve Grönland’da Çin’in de yatırım atakları var ve Kuzey deniz sahasında söz sahibi olacağını gösteriyor.
Küresel ısınma sonucu hızla eriyen buzullar, bu coğrafyadaki büyük petrol rezervleri üzerindeki küresel çete çatışmalarını arttırdı.. 2010’da Norveç’in ABD’de belli petrol baronlarına Kuzey deniz petrollerini peşkeş çekmesi sonucu rakip çeteler 80 kişinin katliyle sonuçlanan bir operasyon gerçekleştirmişlerdi….. Bir yıl sonra 2011’de bu sayı 32 gemiye fırladı. 2013’de sayının 600-700e çıkması bekleniyor. Bu, kanlı bir paylaşım savaşının da habercisi demek…
Nitekim bölgede NATO ve ABD askeri varlıklarının hareketliliği de artıyor. Aynı odaklar bu kez kendi içlerinde pay kavgasına düşünce, ‘mafyanın’ diplomatları, yollara düşüp, nerede ne kadar payı kim alacak , hangi kurban ülke kime ne sağlayacak pazarlıklarını yürütürler..
Clinton, ABD seçimleri öncesi son diplomatik turlarında Kuzey deniz saha petrolleri yanısıra NATO ve ABD gizli açık operasyonlarını da masaya koyuyor..
Balkanlarda, Kafkasya’da ve Ortadoğu’daki paylaşım alanlarını çete üyelerine hatırlatıyor.. ‘Uluslararası camia’nın bir tarafı olan Kuzey Avrupa zenginlerine, NATO kan operasyonlarına bugüne kadar verdikleri katkılara teşekkür ediyor ve bundan sonra ‘katacakları’ ve karşılığında alacakları konusunda listeleri masaya koyuyor…
Clinton’ın İskandinav turunu Kafkas turu takip edecek.. 4 haziranda Ermenistan’da devlet başkanı Sarkisyan ve dışişleri bakanı Nalbandyan ile görüşecek çete muhasibi… ‘Açılıma hız verin.. Ermenistan Türkiye sınırını gevşetin!’ emirleri gelecek.. Ermenistan gazetelerinde şimdiden Abdullah Gül’ün son beyanatı ‘Sürpriz açıklama’ şeklinde manşetlerde.. ‘Ermeni açılımı devam edecek’ demiş Cumhurbaşkanı. 27 mayıs’ta…’Resmi ve sivil örgütlerin hedefleri var. Türkiye Azerbaycan ve Ermenistan eski usul devam edemezler..’ diye eklemiş….Demekki Kafkas turu sonrası Türkiye ve Gürcistan Ermenistan ve Azerbaycan’da ev ödevlerini yapacak.. ABD- Rusya karşılaşmalarında ‘yumuşak güç’ ağırlık kazanacak, Sivil örümcekler tüm bu coğrafyada yeni bir şekillendirme için ağlarını sıklaştıracak..
Erivan’dan sonra Batum’a geçecek olan Clinton ABD Gürcistan Stratejik ortaklık komisyonuna katılacak. Saakaşvili, bakanlar ve sivil toplum örgütlerinden yani bankerler ticaret lobileri, üst düzey mafya ve akademisyenlerle görüşmeler yapacak.
Clinton, Gürcistanın bağımsızlık gününün 20. Yıldönümünü biraz gecikmeli de olsa kutlayacak. Sözümona bağımsız Gürcistan’a 20. Yılına giren ABD- Gürcistan stratejik ortaklığını hatırlatacak! NATO’ya üye olmadan NATO kapsamında çalışmalara katılan Gürcistan’a Türkiye- İran ve Suriye konusundaki yol haritasında görevlendirme yapacak..
Malum Saakaşvili, Soros’un ilk darbe lideri , ‘Yumuşak darbe’nin en başarılı önderi .
Clinton, Kafkas turuna Azerbaycan’la devam edecek..Hem İlham Aliyev’le hem onun altını oyan Soroscu ‘sivil’ örgütlerle görüşecek.. . Konu petrol, İran, Ermenistan , Kürdistan, Türkiye- Suriye ve kan kokan ‘demokrasi’ olacak…
Clinton’ın İskandinav ve Kafkas turu Türkiye’de noktalanacak… Türkiye’nin ABD ile birlikte eşbaşkanlıkla ‘onurlandırıldığı (!) Global Terörle Mücadele Forumu’nda boy gösterecek küresel tahsilatçı ve diğer eşbaşkanlar… Kapalı kapılar ardında Suriye İran Afganistan, Ermenistan Kürdistan konusunda emirler alınıp verilecek Yeni örtülü operasyonlar örtülü görüşmelerde belirlenecek..
Banu AVAR

Önceki İçerikKan ve Petrol Kokuları ve Hillary’nin Son Turları! / Banu AVAR
Sonraki İçerikBAŞBAKAN, NEDEN KERKÜK’DEKİ, AFGANİSTAN’DAKİ LİBYA’DAKİ KATLİAMLARI HİÇ LANETLEMEDİN?!
2009’da Avrasya TV'de DÜNYA DÜZENİ adlı haber programını yaptı. 2004-2008 arasında TRT'de ‘SINIRLAR ARASINDA’ Haber Belgesel Programının yapımcısıydı. Londra City University televizyon bölümünde yüksek lisans yapan ve BBC TV Belgesel kurslarını bitiren Banu Avar BBC Türkçe bölümünde yapımcı ve sunucu olarak çalışmış, TRT’nin Londra muhabirliğini üstlenmiş; Günaydın, Vatan, Dünya, Politika gibi gazetelerde muhabir olarak çalışmış ve birçok dizi yazıya imza atmıştır. TRT 1 ve TRT 2’de yapımcılığını, yönetmenliğini ve sunuculuğunu üstlendiği "Mozaik" ve "Kaleideskop" programları yayınlanmıştır. "32. Gün" programının ilk yıllarında programın Londra muhabirliğini yapmış ve Kıbrıs, Demirkırat gibi belgesellerde yapımcı, araştırmacı olarak görev almıştır. BEN SEZAR (‘I, Ceasar’), KIRIM SAVAŞI (‘Crimean War’), BÜYÜK OYUN ‘The Great Game’ ve TRUVA ‘Troy’ gibi BBC ve Discovery Channel belgesellerinin künyesinde Türkiye prodüktörü olarak yer almıştır. 1999’da TV8’in belgesel bölümünü kurmuş, 2004’e kadar 30’dan fazla belgesele imza atmıştır. 2004 yılında -Attila İlhan ve Erol Manisalı ile birlikte- işine son verilmiştir. Denizciler, Bir Zamanlar Kıbrıs’da, Artık BİZ DE varız!, Devlerin Savaş Alanı Afganistan, Türkiye Sevdalıları gibi belgesellerden OHRİ, GÜZEL OHRİ Makedonca’ya çevrilmiş ve Makedon Ulusal TV Kanalında bir çok kez gösterime girmiştir; Rıza oğlu Haydar ALİYEV belgeseli ise Azerbaycan Devlet Kanalında defalarca yayınlanmıştır. 2004 yılında yapımına başladığı; Balkanlar, Kafkasya, Orta Doğu, Orta Asya, Çin, Hindistan, Güney Amerika ve Avrupa’dan dosyalarla 82 ülkeden konuların yer aldığı Sınırlar Arasında belgeseli 2008 mayıs ayında ABD, İsrail, Gürcistan, İsveç Büyükelçilerinin şikayetleri sonucu yayından kaldırıldı.. Bu gerekçe TRT üst yönetimi tarafından beyan edilmiştir! Avar daha sonra, 2009 Şubat - Haziran arasında AVRASYA TV (ART)'de "DÜNYA DÜZENİ" adlı haber programını yaptı. Banu Avar, 2004-2008 yılları arasında 40'dan fazla kurumdan çeşitli ödüller ve plaketler almıştır. 8 kitabı bulunmaktadır: Sınırlar Arasında (2006) Avrasyalı Olmak (2007) Hangi Avrupa (2007) ‘Böl ve Yut!’ (2008) Hangi Dünya Düzeni (2009) Kaçın Demokrasi Geliyor (2010) Gün O Gündür (2012) Zemberek (2016)

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz