Hattı Müdafaa Değil, Sathı Müdafaa! / Banu AVAR

0
858

Eğer küresel çetenin hizmetkarı isen işe alındığın gibi işten çıkarılabilirsin de ama önce uyarılar gelir.. Uyarı İngiliz istihbaratından geldi bile..Üstelik bu kaçıncı! Londra Oslo hattı Erdoğan’ı uyarıyor.. The Guardian Erdoğan’ı Putin’e benzetiyor. ‘Kendin ettin kendin buldun! Ya ‘yola’ gel, ya halin fena!’ diyor. CNN de Erdoğan Hitler’e benzetiliyor. Bunlar uyarılar! Belli ki Erdoğan batının isteklerini tam olarak karşılayamıyor, bazı anlaşmalara uymuyor. Uyarıların sonu iş akdinin feshi! Ya ‘hizmetkar’ efendilerini eksiksiz dinleyecek ya da ‘ Ben bildiğimi okurum!’ deyip kaderine razı gelecek.
***
Yazılarımı takip edenlerden bazıları, Gezi olaylarının başında farklı tavırda olduğum iddiasındalar. Bu yanlış bir değerlendirme. Olayları okuyuşumda bir farklılık yok. Merak eden yazılarıma tekrar bakabilir.
Türkiye an an değişiyor. Gençlere müdahale geniş halk kitlesinin tepkisini tetikliyor. ‘Kurgulanan oyun’da farklılaşma oluyor. Biz de yazılarımızda bunu değerlendiriyoruz.
Gezi Parkı’ndaki bazı gençler bana ulaşıyor. Onlarca mektup alıyorum. ‘Parka yuvalanmış bazıları, başka hesaplar ve bağlantılar içinde, biz vatan toprağı diyoruz, onlar nemalanma peşinde’ mealli mektuplar geliyor. Bu gençler kendilerini ifade edecek bir bildiri kaleme almışlar. Özeti: ‘Hattı müdafaa değil sathı müdafaa!’ Türkiye’nin dört bir yanı köstebek yuvası, Yusuf Yavuz hergün yazıyor.. Türkiye’de kesilen ağacın, açılan çukurun, satılan arazinin, nehirlerin, mermer dağlarının haddi hesabı yok! Atatürk Orman Çiftliği, Botanik Bahçesi, İsparta Burdur’da Erzincan, Artvin’de dağ taş peşkeş çekiliyor. Burada mağdur olan halk ayakta. O zaman görev SATHIN TÜMÜNÜ MÜDAFAA..
***
Bazı değerli aydınlar soruyor: ‘Gençlik hareketi Türkiye’nin derdine deva olabilir mi?’ diye. Gençlik eğer örgütlü bir yapısı yoksa ve HALKLA bütünleşmemişse, GERÇEK bir MUHALEFET oluşturamaz. Kıvılcım saçar ama o kadar. GERÇEK MUHALEFET, geniş halk kitlelerinin katılımı ve vatan sathında dertlerin tümü gözönüne alınarak yapılacak bir ÖRGÜTLÜ mücadeleyle ortaya çıkar..
Birileri benim örgütlü mücadeleye karşı olduğumu yayıyor. Bunu yayanlar kendi oluşumları içine girmeyen herkesi ‘ÖRGÜTSÜZLÜKLE’ suçluyor. Ben halkın örgütlü gücüne sonuna kadar inanan ve ATATÜRK ilkeleri çerçevesinde örgütlü mücadele olmadan başarılı olunamayacağını hayatım boyunca haykırmış biriyim. Ama ÖRGÜT kim, içinde kimler var, ilişkileri nedir, bunlara bakarım.
Kurtuluş Mücadelesi’nde bu millet farklı noktalarda, onlarca farklı örgütlenme yaptı. Daha sonra BİRLİK sağlandı ve safralar atıldı Kongrelerde MİLLİ GÜÇLER birleşti. Bu yöntem bugün de olasıdır ve çok daha fazla olasıdır!
Sadece ‘BEN!’ diyenlerle değil geniş halk kitleleriyle buluşmanın yöntemleri vardır. Dediğim dedik diyenlerle değil, samimi buluşmalardan çıkacak ORTAK AKIL ile varılacak nokta kalıcı olacaktır.
MİLLİ İRADE BİLDİRİSİ’ni bu bakışla imzaladık. Milli İrade kimseye rakip ya da alternatif değildir. Şehit aileleri ve gazilerin yetkin unsurları ve Türkiye’yi baştan başa saran Yörük Türkmen derneklerinin deneyimli kadrolarıyla imzalanan bu bildiri bir çalıştay yapacak ve halkın önderliğinde sıkışan duruma çözüm üretmek için çalışacaktır. Özelliği PARTİLER ÜSTÜ olması ve her cenahtan öncülere açık olmasıdır.
1 hafta önce imzaya açtığımız BİLDİRİ’ye tahminimiz üzerinde bir ilgi vardır ve TÜRK MİLLETİNİN bir araya gelip fikirlerini masaya koyma zamanıdır. Gelişmeleri bildireceğiz.
Banu AVAR, 12 Haziran 2013
[email protected]
Resim
http://www.milliiradebildirisi.org

Önceki İçerikMısır'da Ne Olmuştu, Bize Ne Oluyor? / Banu AVAR
Sonraki İçerikSık Sıkabildiğin Kadar! Bunlar Son Sıkışlar! / Banu AVAR
2009’da Avrasya TV'de DÜNYA DÜZENİ adlı haber programını yaptı. 2004-2008 arasında TRT'de ‘SINIRLAR ARASINDA’ Haber Belgesel Programının yapımcısıydı. Londra City University televizyon bölümünde yüksek lisans yapan ve BBC TV Belgesel kurslarını bitiren Banu Avar BBC Türkçe bölümünde yapımcı ve sunucu olarak çalışmış, TRT’nin Londra muhabirliğini üstlenmiş; Günaydın, Vatan, Dünya, Politika gibi gazetelerde muhabir olarak çalışmış ve birçok dizi yazıya imza atmıştır. TRT 1 ve TRT 2’de yapımcılığını, yönetmenliğini ve sunuculuğunu üstlendiği "Mozaik" ve "Kaleideskop" programları yayınlanmıştır. "32. Gün" programının ilk yıllarında programın Londra muhabirliğini yapmış ve Kıbrıs, Demirkırat gibi belgesellerde yapımcı, araştırmacı olarak görev almıştır. BEN SEZAR (‘I, Ceasar’), KIRIM SAVAŞI (‘Crimean War’), BÜYÜK OYUN ‘The Great Game’ ve TRUVA ‘Troy’ gibi BBC ve Discovery Channel belgesellerinin künyesinde Türkiye prodüktörü olarak yer almıştır. 1999’da TV8’in belgesel bölümünü kurmuş, 2004’e kadar 30’dan fazla belgesele imza atmıştır. 2004 yılında -Attila İlhan ve Erol Manisalı ile birlikte- işine son verilmiştir. Denizciler, Bir Zamanlar Kıbrıs’da, Artık BİZ DE varız!, Devlerin Savaş Alanı Afganistan, Türkiye Sevdalıları gibi belgesellerden OHRİ, GÜZEL OHRİ Makedonca’ya çevrilmiş ve Makedon Ulusal TV Kanalında bir çok kez gösterime girmiştir; Rıza oğlu Haydar ALİYEV belgeseli ise Azerbaycan Devlet Kanalında defalarca yayınlanmıştır. 2004 yılında yapımına başladığı; Balkanlar, Kafkasya, Orta Doğu, Orta Asya, Çin, Hindistan, Güney Amerika ve Avrupa’dan dosyalarla 82 ülkeden konuların yer aldığı Sınırlar Arasında belgeseli 2008 mayıs ayında ABD, İsrail, Gürcistan, İsveç Büyükelçilerinin şikayetleri sonucu yayından kaldırıldı.. Bu gerekçe TRT üst yönetimi tarafından beyan edilmiştir! Avar daha sonra, 2009 Şubat - Haziran arasında AVRASYA TV (ART)'de "DÜNYA DÜZENİ" adlı haber programını yaptı. Banu Avar, 2004-2008 yılları arasında 40'dan fazla kurumdan çeşitli ödüller ve plaketler almıştır. 8 kitabı bulunmaktadır: Sınırlar Arasında (2006) Avrasyalı Olmak (2007) Hangi Avrupa (2007) ‘Böl ve Yut!’ (2008) Hangi Dünya Düzeni (2009) Kaçın Demokrasi Geliyor (2010) Gün O Gündür (2012) Zemberek (2016)

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz