Fransız Avukatın Konuşması TRT’de Sansürlenmişti! Nedeni: Fransa’nın Üzülmemesi!! / Banu AVAR

0
878

O batının Çakal Carlos olarak dünyaya tanıttığı Venezuellalı Ramirez’in karısı, Fransa’nın en ‘aykırı’ avukatlarından biri: İsabelle Coutant Peyre.. 2007 ‘de yaptığımız Fransa Programında yeralan röportajı TRT de sansüre takılmıştı!
Hangi Avrupa kitabımızda röportajın tamamını yayınlamıştık.. Bir kısmını yine paylaşıyorum:
 

   “Amerika’nın bugün Irak’ta yaptıklarına bakın. Amerika hergün yüzlerce kişinin ölümünden sorumlu! Bugün dünyada küresel bir baskı oluşturuldu! Bir oyun oynanıyor! Birtakım ülkeler, bir asır önce yaptıkları şu veya bu suçlardan sorumlu tutulmaya çalışılıyor. Eğer geçmişte yapılmış katliamlardan konuşacaksak, o zaman sömürgeci güçlerin yaptıklarını, mesela Fransa’nın, Kuzey Afrika’da gerçekleştirdiği katliamları en başa koymak gerekir.
   Eğer uluslararası eşitlik ilkesinden söz ediyorlarsa önce Filistin’e baksınlar! İsrail, 50 yılı aşkın süredir orada insanlık suçu işliyor!”
   “Dünya, tarihini yeniden değerlendirecekse, önce Amerika, Kızılderililerin kanları üzerine kurulmuş bir ülke olduğunu kabul etmeli!!. Bence Türkiye’ye bu şekilde baskı kurulmasının nedeni, ondan istenen bir şeyler olması, onun bir noktaya doğru itelenmesi!”
   ‘Şu yeni çıkarılan soykırım inkâr yasasına bakın! Bu yeni yasayla Fransa, iki ülkenin, Türkiye ve Ermenistan’ın iç işlerine ve daha da kötüsü, tarihine müdahale etmeye kalkışıyor. Bunu Türkiye’nin egemenliğine bir saldırı olarak yorumluyorum… Fransa’nın bu konuda kimseye ders verecek bir durumu olamaz. Fransa neden Cezayir milletine korkunç, canavarca işkenceleri, toplu katliamı kabul etme konusunda hiçbir adım atmadı. Hükûmetler, tarihî gerçekler konusunda fetva veremezler! Fransa tarihin bu döneminde, tam su anda, ırkçılık ve ayrımcılığı güden politikalar uygulamaktadır.”

 

 

   “Fransa hapishanelerinde tutukluların yüzde 40’ı Müslüman, Arap ve zencilerdir… Bu da cezai hukukun ırkçı olduğunu gösterir… Çünkü cezaevlerinde yüzde 40 Müslüman var ama nüfusun yüzde 40’ı Müslüman değil. Amerika’da ölüme mahkûm insanların yüzde 46’sı zenci ama nüfusun sadece yüzde dokuzu zenci. Bu ırkçılıktır… Fransa hapishaneleri, demokratik bir ülkenin sahip olamayacağı şartlardadır. Bu konuda birçok örgütün de raporu vardır. Hapishanelerde haksız yere tutuklanmış birçok insan var. Avrupa Konseyi’nde işkence raporları var. Fransa’da bir avukat olarak bir hapishaneye girdigimde insanlığımdan utanıyorum. Yozlaşma, uyuşturucu trafiği, tecavüz bolca yasanıyor. Ayrıca bir avukat olarak bile hapishaneye giriş izni almak bir kabustur!”

 
 
Bağımsız Türkiye Cumhuriyeti Devletinin televizyonu TRT 2007 yılında yukarıda okuduğunuz Peyre röportajını kesti.. Yukarda söylenenler milli çıkarlarımıza aykırı mıydı? Hayır tam tersine! Fransa’nın çıkarlarına aykırıydı.. TRT Haber Dairesi Fransa’nın çıkarlarını gözetmişti..!
Daha acısı da var: 3 Temmuz 2007’de AKP Hükûmeti, TRT’de “Sözde Ermeni soykırımı” demeyi yasakladı! Bu TRT çalışanlarına tebliğ edildi! Bundan böyle, soykırım yalanları, “1915 olayları” adı altında zikredilecekti! Bilginize!
Banu AVAR, 27 Ocak 2012
[email protected]

Önceki İçerikSoykırım Yalanını İlk Kabul Eden, Damat Ferit Hükümetiydi / Banu AVAR
Sonraki İçerikTarihten Bugüne Ders – Sevr Ve ‘Kurtuluş Ruhu’ / Banu AVAR
2009’da Avrasya TV'de DÜNYA DÜZENİ adlı haber programını yaptı. 2004-2008 arasında TRT'de ‘SINIRLAR ARASINDA’ Haber Belgesel Programının yapımcısıydı. Londra City University televizyon bölümünde yüksek lisans yapan ve BBC TV Belgesel kurslarını bitiren Banu Avar BBC Türkçe bölümünde yapımcı ve sunucu olarak çalışmış, TRT’nin Londra muhabirliğini üstlenmiş; Günaydın, Vatan, Dünya, Politika gibi gazetelerde muhabir olarak çalışmış ve birçok dizi yazıya imza atmıştır. TRT 1 ve TRT 2’de yapımcılığını, yönetmenliğini ve sunuculuğunu üstlendiği "Mozaik" ve "Kaleideskop" programları yayınlanmıştır. "32. Gün" programının ilk yıllarında programın Londra muhabirliğini yapmış ve Kıbrıs, Demirkırat gibi belgesellerde yapımcı, araştırmacı olarak görev almıştır. BEN SEZAR (‘I, Ceasar’), KIRIM SAVAŞI (‘Crimean War’), BÜYÜK OYUN ‘The Great Game’ ve TRUVA ‘Troy’ gibi BBC ve Discovery Channel belgesellerinin künyesinde Türkiye prodüktörü olarak yer almıştır. 1999’da TV8’in belgesel bölümünü kurmuş, 2004’e kadar 30’dan fazla belgesele imza atmıştır. 2004 yılında -Attila İlhan ve Erol Manisalı ile birlikte- işine son verilmiştir. Denizciler, Bir Zamanlar Kıbrıs’da, Artık BİZ DE varız!, Devlerin Savaş Alanı Afganistan, Türkiye Sevdalıları gibi belgesellerden OHRİ, GÜZEL OHRİ Makedonca’ya çevrilmiş ve Makedon Ulusal TV Kanalında bir çok kez gösterime girmiştir; Rıza oğlu Haydar ALİYEV belgeseli ise Azerbaycan Devlet Kanalında defalarca yayınlanmıştır. 2004 yılında yapımına başladığı; Balkanlar, Kafkasya, Orta Doğu, Orta Asya, Çin, Hindistan, Güney Amerika ve Avrupa’dan dosyalarla 82 ülkeden konuların yer aldığı Sınırlar Arasında belgeseli 2008 mayıs ayında ABD, İsrail, Gürcistan, İsveç Büyükelçilerinin şikayetleri sonucu yayından kaldırıldı.. Bu gerekçe TRT üst yönetimi tarafından beyan edilmiştir! Avar daha sonra, 2009 Şubat - Haziran arasında AVRASYA TV (ART)'de "DÜNYA DÜZENİ" adlı haber programını yaptı. Banu Avar, 2004-2008 yılları arasında 40'dan fazla kurumdan çeşitli ödüller ve plaketler almıştır. 8 kitabı bulunmaktadır: Sınırlar Arasında (2006) Avrasyalı Olmak (2007) Hangi Avrupa (2007) ‘Böl ve Yut!’ (2008) Hangi Dünya Düzeni (2009) Kaçın Demokrasi Geliyor (2010) Gün O Gündür (2012) Zemberek (2016)

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz