Dikkat! Oyun İçinde Oyunlar Var! Suriye, İran Yalan Haber ve Protestolar / Banu AVAR

0
876
Son 2 günde Suriye konusunda kışkırtıcı yayınlarda ve eylemlerde bir hareketlenme gözlenmekte.. 5 Şubat’da Humus’da ‘katliam’ yapıldığı gerekçesiyle belli gruplar Suriye elçiliklerin önünde protestoya çağrılıyor..
Suriye basını Humus’da yapıldığı iddia edilen ‘katliam’ görüntülerinin, geçen ay Humus’da katledilen Suriye ordu mensuplarına ait olduğunu açıkladı. Ve asker ailelerinin röportajlarını yayınladı. Bugün yapıldığı iddia edilen ‘katliama’ dair görüntü ortada yok ama bol bol arşiv görüntü El Cezire ve diğer küresel basında yeraldı..
Türkiye’nin küresel güçlerle elele Suriye ve İran’a KARŞI psikolojik olarak hazırlanması gerek.. Bu yolda adım adım ilerleniyor..
Pentagon danışmanı Stratfor sitesi geçen ay Suriye için REJİM DEĞİŞTİRME REÇETESİ hazırlamıştı..
Buna göre maddeler şu şekilde sıralanmıştı:
1) Suriye’deki ‘muhalefet’ rejimi değiştirmek için yeterli değil. O nedenle ÖRTÜLÜ OPERASYONLARA HIZ VERİLECEK
2) Diplomatik baskılar buna eşlik etmeli
3) Yaptırımlar sertleşmeli
4) Türkiye’deki muhalif ordu güçlendirilmeli.
5) Özel ordular ve istihbarat ağı uyum içinde çalışmalı (!)* (Stratfor= Syria: Assesing Foreign İntervention başlıklı yazı)
Türkiye komşularına karşı diş bileme oyununa sokuluyor ve burada özellikle dış mihraklarla yakından ilişkili odaklar tarafından muhafazakar kesim oyun alanına sürülüyor.. UYARIYORUZ… Bu gidişatta asıl Türkiye hedef alınıyor..
4 Şubat eylemi kimin fikri?
Başka bir oyun İran’a karşı oynanıyor. Bir yandan savaş tamtamlarının sesi giderek yükseliyor.. Bir yandan ‘yumuşak güç’ kullanmalı!’ diyen kesim le ‘savaşalım!’ diyenler arasında çıkar kavgaları derinleşiyor..
Pentagon Kongreden İran’daki nükleer kaleleri devirecek özel bir bomba için para istiyor.. Kongre ikiye bölünmüş.. Aykırı sesler çıkıyor..
Silah şirketlerine bağlı yayın organları ‘ACİL! MİLLİ GÜVENLİĞİMİZ İÇİN İRAN’I BOMBALAMALIYIZ!’ şeklinde yayın yaparken , güç odakları içinde yeralan bir diğer grup sokak hareketlerini ve STK’ları destekleyerek SAVAŞA KARŞI yürüyüşler düzenletiyor..
Onlar Sivil Toplum adı altında sarı sendika ve gençlik örgütlerini kullanarak ve medya şirketlerini ele geçirerek ‘yumuşak güç’ ile ülkeleri işgalin daha karlı olduğunu düşünen para babaları..
Bir kısım savaş baronu ‘TOTAL KAOS’ isterken bir kısmı bölgesel iç çatışmalar yaratılmasından yana…
4 Şubat İran’la Dayanışma çağrısını kim yaptı?
Bu arada bir çağrı yapıldı..Çağrı merkezi Amerika’ydı.. 4 şubat’ta Türkiye dahil bir çok ülkede İran’la dayanışma mitingleri yapıldı.. Çağrıyı yapan Amerika’da İnternational Action Center adlı bir kuruluş.. ‘Küresel Direniş merkezlerinden biri.. İşin içinde ‘küresel’ olunca vardır bir bit yeniği! Çağrı emperyalist tehdit altındaki İran’la dayanışmayı öngörüyor. İRANLA SAVAŞA; İRAN’A YAPTIRIMA, İRAN’DA KATLİAMA HAYIR! diyor.. Ne kadar olumlu değil mi…
Öte yandan çağrıyı yapanlar son derece şaibeli…
Çağrı sahibi İnternational Action Center adlı örgütün başında Başkan Johnson dönemi başsavcısı, Birleşmiş Milletler’den İnsan hakları ödüllü Ramsey Clark var…
Dünya İşçi Partisi ( World Workers Party) ile ortak hareket eden ‘sol-muhalif’ görünümlü bir örgüt. Kürt bölücülüğünü destekleyen Naom Chomsky ve benzerleriyle yakından ilişkili bir ‘savaş karşıtı’ platformu..
4 Şubat eylem çağrısı yapan Ramsey Clark’ı anlamak için, onun Yugoslavya savaşında üstlendiği görevi hatırlamak gerekli, Miloseviç davasında ‘adil yargılamayı’ savunmuştu. Oradaki asıl işlevi bazı yayın organlarında şöyle yer bulmuştu:
‘Ramsey Clark’ın faaliyeti, Yugoslavya’da halkın öfkesini ‘gerekli yere’ yönlendirecek bir araç olarak kullanıldı’…
Meraklısı, Ramsey Clark karakterini ve Dünya eylem Günlerini yakından incelemelidir.. Çağrıyı yapan International Action Center ve ANSWER gibi örgütlerin finans kaynakları da araştırılmalıdır.. Görüldüğü kadarıyla bu kaynaklar gizlidir.
4 Şubatı araştırırken İran’daki bazı gazeteci ve televizyoncularla da görüştüm..
‘4 Şubat çağrısı yapan ‘muhalif’ gruplar ve başındaki Ramsey Clark, ilerde başka pozisyon alabilir, belki de şu anda 4 şubat gibi hareketlerle ‘yumuşak güç’ün İran’a konuşlanması için, ‘sempati turlarındadırlar’! Ama bu eylemleri, şu anda bizim kamuoyu yaratmamızda etkili olacaktır.. Daha sonra farklı yönlere kaydıklarında, biz de farklı bir strateji belirleriz!’ dediler.
Tercümesi Ramsey Clark’ın sağlam ayakkabı olmadığı ayan beyan ortada, ama İran kamu oyu oluşturmak için bu ‘yumuşak güç’ harekatına sempatiyle bakacak.. Bu yolla İran’da yeretmek isteyen ‘truva atlarıyla’ SONRA hesaplaşacak.
Bilginize…
Aşağıda çağrıyı yapan İnternational Action Center- Dünya Eylem Merkezi 4 şubat çağrısının orijinal metni var. Meraklısı inceleyebilir..
Banu AVAR, 4 Şubat 2012
[email protected]

Feb 4: No US War On Iran
BUILD FEB. 4 EMERGENCY DEMONSTRATION TO STOP U.S. WAR AGAINST IRAN NO WAR! NO SANCTIONS! NO INTERVENTION! NO ASSASSINATIONS
A broad spectrum of U.S.-based anti-imperialist and anti-war organizations, including the IAC, agreed on a Jan. 17 conference call to hold coordinated protests across the country on Saturday, Feb. 4. The demands will be: “No war, no sanctions, no intervention, no assassinations against Iran.”
The ad-hoc group that took part in the call decided that although there are only two weeks to organize, it will invite anti-war forces around the world to join in to make this emergency protest a global day of action.
All agreed on the need to stop U.S. imperialism and/or Israel from launching a military attack on Iran. There was also a consensus that the new sanctions President Barack Obama signed into law on Dec. 31 — with the goal of breaking the Iranian central bank — were themselves an act of war aimed at the Iranian people. The political activists on the call raised the danger of a wider war should fighting break out in or around Iran.
While the organizations involved had varied assessments of the Iranian government, they all saw any intervention from U.S. imperialism in the Southwest Asian country as a threat to the entire region and to peace. Some of the people on the call who are originally from Iran and who were in touch with family and friends there conveyed the Iranian people’s anger at the recent assassination of a young scientist.
There was agreement to make “no assassinations” one of the demands to show solidarity with the Iranian population as well as to condemn the U.S. and its allies for criminal activities against Iran and its people.
As of Jan. 19, the organizations that called the actions or endorsed later included the United National Anti-War Coalition (UNAC), the International Action Center (IAC), SI! Solidarity with Iran, Refugee Apostolic Catholic Church, Workers World Party, World Can’t Wait, American Iranian Friendship Committee, ANSWER Coalition, Antiwar.com, Peace of the Action, ComeHomeAmerica.us, St. Pete for Peace, Women Against Military Madness (WAMM), Defenders for Freedom, Justice & Equality-Virginia, WESPAC Foundation, Peace Action Maine, Occupy Myrtle Beach, Minnesota Peace Action Coalition, Twin Cities Peace Campaign and Bail Out the People Movement (BOPM).
Individual endorsers include authors David Swanson, “When the World Outlawed War,” and Phil Wilayto, “In Defense of Iran: Notes from a U.S. Peace Delegation’s Journey through the Islamic Republic”; and U.N. Human Rights Award winner Ramsey Clark, a former U.S. attorney general.
The list is expected to grow steadily as word spreads. Right now people can follow developments on the Facebook link: No War On Iran: National Day of Action Feb 4,http://www.facebook.com/events/214341975322807/

 

 

Önceki İçerik55 Yıl Sonra Gizli 'PLAN' Yine Masada! / Banu AVAR
Sonraki İçerikArap Baharı – Soros Kışı! / Banu AVAR
2009’da Avrasya TV'de DÜNYA DÜZENİ adlı haber programını yaptı. 2004-2008 arasında TRT'de ‘SINIRLAR ARASINDA’ Haber Belgesel Programının yapımcısıydı. Londra City University televizyon bölümünde yüksek lisans yapan ve BBC TV Belgesel kurslarını bitiren Banu Avar BBC Türkçe bölümünde yapımcı ve sunucu olarak çalışmış, TRT’nin Londra muhabirliğini üstlenmiş; Günaydın, Vatan, Dünya, Politika gibi gazetelerde muhabir olarak çalışmış ve birçok dizi yazıya imza atmıştır. TRT 1 ve TRT 2’de yapımcılığını, yönetmenliğini ve sunuculuğunu üstlendiği "Mozaik" ve "Kaleideskop" programları yayınlanmıştır. "32. Gün" programının ilk yıllarında programın Londra muhabirliğini yapmış ve Kıbrıs, Demirkırat gibi belgesellerde yapımcı, araştırmacı olarak görev almıştır. BEN SEZAR (‘I, Ceasar’), KIRIM SAVAŞI (‘Crimean War’), BÜYÜK OYUN ‘The Great Game’ ve TRUVA ‘Troy’ gibi BBC ve Discovery Channel belgesellerinin künyesinde Türkiye prodüktörü olarak yer almıştır. 1999’da TV8’in belgesel bölümünü kurmuş, 2004’e kadar 30’dan fazla belgesele imza atmıştır. 2004 yılında -Attila İlhan ve Erol Manisalı ile birlikte- işine son verilmiştir. Denizciler, Bir Zamanlar Kıbrıs’da, Artık BİZ DE varız!, Devlerin Savaş Alanı Afganistan, Türkiye Sevdalıları gibi belgesellerden OHRİ, GÜZEL OHRİ Makedonca’ya çevrilmiş ve Makedon Ulusal TV Kanalında bir çok kez gösterime girmiştir; Rıza oğlu Haydar ALİYEV belgeseli ise Azerbaycan Devlet Kanalında defalarca yayınlanmıştır. 2004 yılında yapımına başladığı; Balkanlar, Kafkasya, Orta Doğu, Orta Asya, Çin, Hindistan, Güney Amerika ve Avrupa’dan dosyalarla 82 ülkeden konuların yer aldığı Sınırlar Arasında belgeseli 2008 mayıs ayında ABD, İsrail, Gürcistan, İsveç Büyükelçilerinin şikayetleri sonucu yayından kaldırıldı.. Bu gerekçe TRT üst yönetimi tarafından beyan edilmiştir! Avar daha sonra, 2009 Şubat - Haziran arasında AVRASYA TV (ART)'de "DÜNYA DÜZENİ" adlı haber programını yaptı. Banu Avar, 2004-2008 yılları arasında 40'dan fazla kurumdan çeşitli ödüller ve plaketler almıştır. 8 kitabı bulunmaktadır: Sınırlar Arasında (2006) Avrasyalı Olmak (2007) Hangi Avrupa (2007) ‘Böl ve Yut!’ (2008) Hangi Dünya Düzeni (2009) Kaçın Demokrasi Geliyor (2010) Gün O Gündür (2012) Zemberek (2016)

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz