Arap Baharı – Soros Kışı! / Banu AVAR

0
1338

“Arap Baharı’nın devrimcileri”, BP, TOTAL ve SHELL’di!
Bir yıl önce Şubat sonlarında yazmıştım:
“‘Bu bir devrim dalgası!’ diyen arkadaşlar, nerede, bu devrimlerin liderleri? Nerede, örgütlenmiş işçi köylü kitleler? Nerede, ‘Tam bağımsızlık’ sloganı? Nerede, ufkun ötesini görenler? Nerede, kanlı diktatörlerin iplerini tutan ABD ve İngiliz emperyalizmine lanet okuyanlar?
Mısır zonkladı, kanadı, günlerce Tahrir meydanında yattı Mısırlı. Şimdi evinde. Yine aç, yine 30 dolar maaşı. Tabii alabilirse. İktidar koltuğunda Mübarek yok artık. Kaddafi’nin saray/çadırı da geçmişte kaldı. Tunus’da Zeynel Bin Abidin’in koltuğu ABD damgalı generallerin altında!”
Bunları yazdığımızda bazı ‘çokbilmişler’ kıyameti kopardı! Mısır’da halk bilinçlenmiş sokaklara çıkmıştı. Ve biz , ‘ABD’yi yüceltenler’(!) halk devrimini yok sayıyordu. O günden bugüne ‘halk devrimi’ diye nitelenen olaylar iç savaşa kadar uzandı.
‘Halk devrimi’ yakıştırmasını yapanlar, acaba, halkı Mısır’da sokağa dökenlerin, Amerikan Milli Demokrasi Fonu (National Endowment for Democracy) ödülünü Obama elinden aldığını gördüler mi?
Fotoğraflar açıkça söylüyor: Tunus’ta da Tahrir meydanında da görevlerini iyi yapan ‘sivil örümcekler’ 2011 Demokrasi Fonu ödüllerine kavuştular! Beyaz Saray’da sırtları sıvazlandı, birkaç yıldır sürdürdükleri başarılı ‘operasyonlarından’ dolayı hediyelere garkoldular… ‘Halk Devrimleri’, ruhunu küresel bankerlere satmış adamlar tarafından örgütlenmişti, küresel şirketlerin gölgesinde fonlanmış, yönetilmiş, kanla sonuçlanmış, ve ödüllendirilmişti!
Şimdi sırada yeni ülkeler vardı.. Ama paylaşım savaşının tarafları birbirlerinin paylarına atladıklarından ve koltuğa yeni oturanlar aralarında gırtlaklaştıklarından problemler de çıkmıyor değildi…
Mısır’da ABD tarafından koltuğa oturtulan askeri hükümetin, fonlanan ‘demokrasi’gruplarının bürolarını basması, güç kavgasının bariz anlatımıydı..
Türkiye’de MİT mensuplarını ifadeye çağıran özel mahkemelerin savcıları hakkında inceleme başlatılması gibi…. Güç odakları çarpışıyordu..
Amerikalı general Martin Dempsey, bu olaydan sonra derhal iktidardaki Mısır’lı generallerle görüşmüş ve kulaklarını çekmişti.. Amerikan sivil örümcekleriyle uğraşırlarsa, Amerikan yardımı kesilirdi!
Associated Press haberine göre, 2008’den beri, sadece Mısır’da değil, Kuzey Kore’den Rusya’ya, Belarus’dan Libya’ya, Tayland’dan Tunus’a ‘sivil ve askeri örümcekler’ , ülkelerinde rejimi değiştirmek için, küresel odaklardan, para, silah, eğitim alıyorlardı.
İşin içinde hükümet kadar Demokrasi Fonu (NED), Cumhuriyet Enstitüsü (IRI), Özgürlük Evi (Freedom House) da vardı.
Ve Nisan 2011’de New York Times’da yayınlanan ‘Arap ayaklanmalarını ABD’li gruplar filizlendirdi!’ (U.S. groups helped Nurture Arab uprisings) başlıklı yazı açıkça belgelemişti:
‘Mısır’daki 6 Nisan gençlik hareketi de, Bahreyn’deki İnsan hakları merkezi de, Yemen’deki gençlik lideri Ensar Kadhi de, Cumhuriyet Enstitüsü (IRI), Demokrasi Enstitüsü (NDI) ve Freedom House’dan eğitim ve finans desteği almışlardır…Bu örgütler Amerikan Kongresi tarafından oluşturulmuş ve gelişmekte olan ülkelerde ‘demokrasi’ fikrinin aşılanması için kullanılmaktadır.. Bu oluşumlara finansal destek veren Demokrasi Fonu (NED) her yıl Kongre’den yaklaşık 100 milyon dolar alır.’
Yugoslavya’yı paramparça eden OTPOR ve CANVAS gibi ABD örtülü operasyon örgütleri dünyanın her yerinde eğitim programları düzenlemiş, binlerce genci eğitmişlerdir. Tunus’dan, Mısır’dan, Suriye ve Lübnan’dan ‘aktivistler’ rejim değiştirme konusunda eğitimli olarak ülkelerine dönmüşler ‘işe’ başlamışlardır.
O nedenle bugün Libya ve Tunus, BP, SHELL, TOTAL tarafından yönetilmektedir. Aynı güçler, yine aralarında boğazlaşarak şimdi de Suriye’nin varlıklarına ve rejimine gözdikmiş, çalışmalarını sürdürmektedir.


Banu AVAR, 14 Şubat 2012
[email protected]

Önceki İçerikDikkat! Oyun İçinde Oyunlar Var! Suriye, İran Yalan Haber ve Protestolar / Banu AVAR
Sonraki İçerik‘Arap baharı’nın ‘devrimcileri’: BP, TOTAL ve SHELL’di!
2009’da Avrasya TV'de DÜNYA DÜZENİ adlı haber programını yaptı. 2004-2008 arasında TRT'de ‘SINIRLAR ARASINDA’ Haber Belgesel Programının yapımcısıydı. Londra City University televizyon bölümünde yüksek lisans yapan ve BBC TV Belgesel kurslarını bitiren Banu Avar BBC Türkçe bölümünde yapımcı ve sunucu olarak çalışmış, TRT’nin Londra muhabirliğini üstlenmiş; Günaydın, Vatan, Dünya, Politika gibi gazetelerde muhabir olarak çalışmış ve birçok dizi yazıya imza atmıştır. TRT 1 ve TRT 2’de yapımcılığını, yönetmenliğini ve sunuculuğunu üstlendiği "Mozaik" ve "Kaleideskop" programları yayınlanmıştır. "32. Gün" programının ilk yıllarında programın Londra muhabirliğini yapmış ve Kıbrıs, Demirkırat gibi belgesellerde yapımcı, araştırmacı olarak görev almıştır. BEN SEZAR (‘I, Ceasar’), KIRIM SAVAŞI (‘Crimean War’), BÜYÜK OYUN ‘The Great Game’ ve TRUVA ‘Troy’ gibi BBC ve Discovery Channel belgesellerinin künyesinde Türkiye prodüktörü olarak yer almıştır. 1999’da TV8’in belgesel bölümünü kurmuş, 2004’e kadar 30’dan fazla belgesele imza atmıştır. 2004 yılında -Attila İlhan ve Erol Manisalı ile birlikte- işine son verilmiştir. Denizciler, Bir Zamanlar Kıbrıs’da, Artık BİZ DE varız!, Devlerin Savaş Alanı Afganistan, Türkiye Sevdalıları gibi belgesellerden OHRİ, GÜZEL OHRİ Makedonca’ya çevrilmiş ve Makedon Ulusal TV Kanalında bir çok kez gösterime girmiştir; Rıza oğlu Haydar ALİYEV belgeseli ise Azerbaycan Devlet Kanalında defalarca yayınlanmıştır. 2004 yılında yapımına başladığı; Balkanlar, Kafkasya, Orta Doğu, Orta Asya, Çin, Hindistan, Güney Amerika ve Avrupa’dan dosyalarla 82 ülkeden konuların yer aldığı Sınırlar Arasında belgeseli 2008 mayıs ayında ABD, İsrail, Gürcistan, İsveç Büyükelçilerinin şikayetleri sonucu yayından kaldırıldı.. Bu gerekçe TRT üst yönetimi tarafından beyan edilmiştir! Avar daha sonra, 2009 Şubat - Haziran arasında AVRASYA TV (ART)'de "DÜNYA DÜZENİ" adlı haber programını yaptı. Banu Avar, 2004-2008 yılları arasında 40'dan fazla kurumdan çeşitli ödüller ve plaketler almıştır. 8 kitabı bulunmaktadır: Sınırlar Arasında (2006) Avrasyalı Olmak (2007) Hangi Avrupa (2007) ‘Böl ve Yut!’ (2008) Hangi Dünya Düzeni (2009) Kaçın Demokrasi Geliyor (2010) Gün O Gündür (2012) Zemberek (2016)

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz