“DANIŞMAN” BOLTON GELİRKEN

0
7012

 2019 Washington’dan her tür heyetin Ankara’ya ziyaretleriyle başladı.. CIA FBI adı belirsiz bir yığın heyet Dışişleri İçişleri Adalet bakanlıklarında fink atıyor. Üstüne Trump’ın Ulusal Güvenlik Danışmanı John Bolton da Türkiye’ye geliyor. ‘İsrail’den fazla İsrailci’, ‘Barzani’den fazla Kürdistancı’ olarak bilinen John Bolton 9 aydır Trump’ın Ulusal Güvenlik Danışmanı. Daha önce de Ronald Reagan, baba ve oğul Bush yönetimlerinde görev yapmış “Irak”ı devirelim! İran’ı bombalayalım! İslam terördür!’ gibi söylemleri yazı ve makaleleriyle ünlü bir siyasetçi… Ayrıca Milli Silah Derneğinden (NRA) , Uluslararası Dini özgürlükler Komisyonuna, Amerika’nın Milli güvenliği için Yahudi Enstitüsü’ne kadar (JINSA) onlarca düşünce kuruluşunu, STK’yı yönlendiren isim.
Ankara’daki temaslarında, ‘ABD’nin Suriye’den çekilme planının askeri koordinasyonu yapılırken alınacak askeri ve istihbari tedbirleri’ görüşecekmiş. Malum bu ve benzer cümlelerin neresinden tutsanız oradan dökülüyor…

Bolton ve hükümetinin Afrika hamleleri Türkiye Suriye ve genelde bölge için de geçerli.. Bakın Bolton daha geçen ay Afrika ile ilgili konferansında ‘Tüm dünyada ve Afrika’da Çin ve Rusya’nın artan etkisi ile savaşmak zorunda olduklarını’ detaylarıyla anlatmıştı.. Çin’in ‘Kuşak Yol’ projesine geniş yer ayırmış, Afrika’da Rusya ve Çin’in yayılmacılığına karşı önlemler üzerinde durmuştu. Bolton Rusya ve Çin’in Afrika’da Amerikan yatırımlarını engellediğini şu sözlerle dile getirdi:

“Çin ve Rusya’nın Afrika’daki varlığı, Afrika’nın ekonomik büyümesinin önünde engeldir; Afrika’nın mali bağımsızlığına tehditdir; Amerika’nın sunacağı fırsatlara çelmedir; Amerikan askeri operasyonlarına müdahaledir; ABD milli çıkarlarına tehdittir!”
Doğruydu… Uzun yıllardır kıtada at oynatan ABD ve Fransa karşısına yeni rakipler çıkmıştı ve bu, Amerikan çıkarlarına tehditti.. Ama dünya artık çok kutupluydu.
Rusya Afrika’da Doğu-Batı ve Kuzey-Güney Trans Afrika demiryolları projesiyle varlık gösterecek; Çin ise tüm su ve diğer enerji alanlarında Batılı şirketlere göre çok daha fazla avantajlarla Afrika’nın her yerinde..
Andrew Korybko Bolton’un ‘Prosper Afrika’ ‘Afrika Refahı’ projesiyle ortaya çıktığını ama somut planlar yerine ‘Hukuku güçlendirin!’ klişesini masaya koyduğunu yazarak ekliyor:
“Bolton, Afrika’da hukukun güçlendirilmesinden bahsederken, acaba Amerika’nın örtülü operasyonları, seçim hileleri, çeşitli darbeler, siber savaşlar ve yumuşak ve sert güç oyunlarını mı kastediyor?!”
Bolton Afrika’da ve Ortadoğu’da Yeni bir Soğuk Savaş için düğmeye basıyor.. Özellikle rakiplerine hazırladığı tuzak her yerde aynı.. Askerlerini geriye çekermiş gibi yapıp ekonomik ilişkileri güçlendirme oyununu oynuyor.. Aynı anda rakipleri için hedef ülkelerde güvenlik boşluğu yaratıp yeni renkli darbe denemeleri ve kiralık askerleri sahaya sürmeye hazırlanıyor.

Bolton 8 Ocak’da heyetiyle Türkiye’de.. İran’a, Irak’a, Libya’ya, Kuzey Kore’ye Savaş naraları atarken Fox News’un ana yorumcularından biriydi.. Bakalım iç ve dış medya Bolton’un ziyaretinden ne aktaracak…
Serdar Turgut’un bugünkü yazısında Washington’dan gelen fısıltıları özetlemiş: 
1) PYD’den arınmış bir ‘tampon bölgeyle Türkleri memnun edecek ve esas önemlisi ABD’ye koridor sağlayacak bir çözüm
2) Türkiye’yi Suriye topraklarında İran’a ve Esad’a karşı savaştırmak…

3 Ocak 2019

Önceki İçerik2018’in ‪10 Kasım’ında ATATÜRK’ü Anmak
Sonraki İçerikHANGİ ‘DÜNYA’ VE HANGİ ‘MEDYA’?!
2009’da Avrasya TV'de DÜNYA DÜZENİ adlı haber programını yaptı. 2004-2008 arasında TRT'de ‘SINIRLAR ARASINDA’ Haber Belgesel Programının yapımcısıydı. Londra City University televizyon bölümünde yüksek lisans yapan ve BBC TV Belgesel kurslarını bitiren Banu Avar BBC Türkçe bölümünde yapımcı ve sunucu olarak çalışmış, TRT’nin Londra muhabirliğini üstlenmiş; Günaydın, Vatan, Dünya, Politika gibi gazetelerde muhabir olarak çalışmış ve birçok dizi yazıya imza atmıştır. TRT 1 ve TRT 2’de yapımcılığını, yönetmenliğini ve sunuculuğunu üstlendiği "Mozaik" ve "Kaleideskop" programları yayınlanmıştır. "32. Gün" programının ilk yıllarında programın Londra muhabirliğini yapmış ve Kıbrıs, Demirkırat gibi belgesellerde yapımcı, araştırmacı olarak görev almıştır. BEN SEZAR (‘I, Ceasar’), KIRIM SAVAŞI (‘Crimean War’), BÜYÜK OYUN ‘The Great Game’ ve TRUVA ‘Troy’ gibi BBC ve Discovery Channel belgesellerinin künyesinde Türkiye prodüktörü olarak yer almıştır. 1999’da TV8’in belgesel bölümünü kurmuş, 2004’e kadar 30’dan fazla belgesele imza atmıştır. 2004 yılında -Attila İlhan ve Erol Manisalı ile birlikte- işine son verilmiştir. Denizciler, Bir Zamanlar Kıbrıs’da, Artık BİZ DE varız!, Devlerin Savaş Alanı Afganistan, Türkiye Sevdalıları gibi belgesellerden OHRİ, GÜZEL OHRİ Makedonca’ya çevrilmiş ve Makedon Ulusal TV Kanalında bir çok kez gösterime girmiştir; Rıza oğlu Haydar ALİYEV belgeseli ise Azerbaycan Devlet Kanalında defalarca yayınlanmıştır. 2004 yılında yapımına başladığı; Balkanlar, Kafkasya, Orta Doğu, Orta Asya, Çin, Hindistan, Güney Amerika ve Avrupa’dan dosyalarla 82 ülkeden konuların yer aldığı Sınırlar Arasında belgeseli 2008 mayıs ayında ABD, İsrail, Gürcistan, İsveç Büyükelçilerinin şikayetleri sonucu yayından kaldırıldı.. Bu gerekçe TRT üst yönetimi tarafından beyan edilmiştir! Avar daha sonra, 2009 Şubat - Haziran arasında AVRASYA TV (ART)'de "DÜNYA DÜZENİ" adlı haber programını yaptı. Banu Avar, 2004-2008 yılları arasında 40'dan fazla kurumdan çeşitli ödüller ve plaketler almıştır. 8 kitabı bulunmaktadır: Sınırlar Arasında (2006) Avrasyalı Olmak (2007) Hangi Avrupa (2007) ‘Böl ve Yut!’ (2008) Hangi Dünya Düzeni (2009) Kaçın Demokrasi Geliyor (2010) Gün O Gündür (2012) Zemberek (2016)

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz