CELLADA DANIŞMAK!

0
898

Türkiye Salı günü NATO’ya danışacak!
NATO ve küresel efendilerin planı işliyor! Türkiye, düşürülen uçak ile ilgili NATO’nun 4. Maddesi gereği toplantı istedi.. Ne diyor bu madde:
“Üye ülkelerden herhangi biri, toprak bütünlüğü, siyasi bağımsızlığı ya da güvenliğinin tehdit edildiğini düşündüğü zaman, tüm taraflar birlikte danışmalarda bulunacaktır”
Nedense Türkiye’yi yönetenler Kuzey Irak’dan yıllardır yapılan saldırılar için hiç NATO’ya danışmadı , danışamazlardı da.. NATO yani ABD’nin askeri kolu Irak’ın efendisiydi. Barzani’nin ‘sahip’iydi, PKK’nın işvereniydi..NATO’ya NATO’yu mu şikayet edeceklerdi!
26 Haziranda Türkiye yönetimi Rassmussen’li Haçlı kuvvetlerinin önüne oturacak, ‘danışacak’.
Biz ‘danışma’dan çıkacak sonucu NATO think-tank (düşünce kuruluşu)lerindeki yorumlara bakarak önceden söyleyelim..
Mesela Atlantic Council! NATO’nun gayri resmi düşünce kuruluşlarından biri . Yani NATO yönetiminin ve küresel güçlerin düşüncelerini yansıtan bir odak …
Sponsorları arasında birçok küresel şirket ve Türkiye’den TUSİAD, TOBB, İstanbul Ticaret Odası, Coca Cola, Çalık Enerji, Yüksel inşaat, Enerjisa, Zorlu inşaat, Türkiye Shell ve BP, Ağaoğlu ve İhlas Holding de var!
Atlantic Council’in başkanı James Joyner’in dünkü yazısının başlığı:
‘NATO, Suriye’nin düşürdüğü Türk uçağı gerekçesiyle neden savaşa girmez?.
James Joyner , Savunma İstihbarat Sistemler Ajansında (DISA) yöneticilik yapmış, uluslararası ilişkiler konusunda uzman bir küresel memurdur. 1988den 92’ye kadar Irak’da savaşmış, ‘üstün başarıları’ nedeniyle birçok madalya almıştır!
Bakın NATO’nun gayrı resmi kuruluşunun başkanı Joyner, düşürülen uçak konusunda ne diyor:
‘Suriye’nin uçağı düşürmesi, NATO tüzüğünün 5. Maddesi’ne göre ‘saldırı’ olarak tanımlanamaz. Doğal olarak uçağın düşürülmesi, Suriye’nin gösterdiği aşırı bir tepkidir ama öte yandan Türkiye, gergin ilişkiler içinde olduğu Suriye sınırında ‘saldırgan’ bir harekette bulunmuş, Suriye hava sahasını ihlal etmiştir.’
‘Suriye’de bir yılı aşkın bir süredir gerginlik tırmanmakta, Birleşmiş Milletler ve NATO üyeleri durumu kınamaktadır. Ama aynı zamanda Güvenlik Konseyi üyesi Rusya ve Çin Suriye’ye karşı harekete geçmeyi veto etmektedirler.
Nato genel sekreteri Rassmussen, defalarca ve altını çizerek, NATO’nun Suriye’ye, Libya modeli bir müdahale düşünmediğini ifade etmiştir…Bence, .20 bin Suriyeli masum sivilin katledilmesi, olmaması gereken bir yerde uçan bir Türk jetinin düşürülmesinden çok daha önemli bir müdahale sebebidir!
Ama Suriye ordusu hala Esad’a sadıktır ve ‘muhalifler’ paramparçadır..Dolayısıyla Suriye’ye bir askeri müdahale sözkonusu değildir… NATO’nun verili koşullarda, bir savaşa daha kalkışması akıl dışıdır..’
NATO’nun düşüncesi bellidir.. Bir savaşın içinde yeralmayacaktır. Çünkü karşısında Rusya İran Çin ve Avrasya güçleri vardır. Ayrıca Suriye yönetimi ve halkı bir BÜTÜN olarak dik durmaktadır. Küresel uzman’ın düşüncesi bu.
Öte yandan İngiltere Dışişleri bakanı ve diğer sırtlanlar ‘Haydi Türkiye!’ Bunu affetme!’ diye çığırmaya başlamışlardır.. Oyun çok açıktır:
Bölgede iki ülke büyük gayretle kanlı bıçaklı yapılır. Sonra katliamın seyrine bakılır.. Celladına ‘danışan’ Türkiye ise ‘Batının ve NATO’nun deli gömleğine sarılır!
Banu Avar
[email protected]

Önceki İçerikTürkiye, Suriye'den Sonra Sırada Sen Varsın! / Banu AVAR
Sonraki İçerik48 Saat Sonra Nihayet Uçak ile İlgili Açıklama Geldi / Banu AVAR
2009’da Avrasya TV'de DÜNYA DÜZENİ adlı haber programını yaptı. 2004-2008 arasında TRT'de ‘SINIRLAR ARASINDA’ Haber Belgesel Programının yapımcısıydı. Londra City University televizyon bölümünde yüksek lisans yapan ve BBC TV Belgesel kurslarını bitiren Banu Avar BBC Türkçe bölümünde yapımcı ve sunucu olarak çalışmış, TRT’nin Londra muhabirliğini üstlenmiş; Günaydın, Vatan, Dünya, Politika gibi gazetelerde muhabir olarak çalışmış ve birçok dizi yazıya imza atmıştır. TRT 1 ve TRT 2’de yapımcılığını, yönetmenliğini ve sunuculuğunu üstlendiği "Mozaik" ve "Kaleideskop" programları yayınlanmıştır. "32. Gün" programının ilk yıllarında programın Londra muhabirliğini yapmış ve Kıbrıs, Demirkırat gibi belgesellerde yapımcı, araştırmacı olarak görev almıştır. BEN SEZAR (‘I, Ceasar’), KIRIM SAVAŞI (‘Crimean War’), BÜYÜK OYUN ‘The Great Game’ ve TRUVA ‘Troy’ gibi BBC ve Discovery Channel belgesellerinin künyesinde Türkiye prodüktörü olarak yer almıştır. 1999’da TV8’in belgesel bölümünü kurmuş, 2004’e kadar 30’dan fazla belgesele imza atmıştır. 2004 yılında -Attila İlhan ve Erol Manisalı ile birlikte- işine son verilmiştir. Denizciler, Bir Zamanlar Kıbrıs’da, Artık BİZ DE varız!, Devlerin Savaş Alanı Afganistan, Türkiye Sevdalıları gibi belgesellerden OHRİ, GÜZEL OHRİ Makedonca’ya çevrilmiş ve Makedon Ulusal TV Kanalında bir çok kez gösterime girmiştir; Rıza oğlu Haydar ALİYEV belgeseli ise Azerbaycan Devlet Kanalında defalarca yayınlanmıştır. 2004 yılında yapımına başladığı; Balkanlar, Kafkasya, Orta Doğu, Orta Asya, Çin, Hindistan, Güney Amerika ve Avrupa’dan dosyalarla 82 ülkeden konuların yer aldığı Sınırlar Arasında belgeseli 2008 mayıs ayında ABD, İsrail, Gürcistan, İsveç Büyükelçilerinin şikayetleri sonucu yayından kaldırıldı.. Bu gerekçe TRT üst yönetimi tarafından beyan edilmiştir! Avar daha sonra, 2009 Şubat - Haziran arasında AVRASYA TV (ART)'de "DÜNYA DÜZENİ" adlı haber programını yaptı. Banu Avar, 2004-2008 yılları arasında 40'dan fazla kurumdan çeşitli ödüller ve plaketler almıştır. 8 kitabı bulunmaktadır: Sınırlar Arasında (2006) Avrasyalı Olmak (2007) Hangi Avrupa (2007) ‘Böl ve Yut!’ (2008) Hangi Dünya Düzeni (2009) Kaçın Demokrasi Geliyor (2010) Gün O Gündür (2012) Zemberek (2016)

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz