Bugün LİBYA Yarın Kim?! / Banu AVAR

0
951

19 mart 2003 Irak işgâl ediliyor!
Bush: ‘Amerika ve müttefik güçler Irak halkını özgürleştirecek!’ demişti.
19 mart 2011 Libya bombalanıyor!
Obama: ‘Amerika ve müttefik güçler, tehdit altındaki Libyalılara yardım götürüyoruz!’ dedi.
Libya işgâl ediliyor! Kuzey Afrika ve Ortadoğu kanıyor, işgâl ve zulüm ekranlardan canlı yayında!
O kadar koyu bir propaganda var ki artık vicdanlar suskun…
Mantık bir kenarda!
Libya’ya müdahale için talepte bulunan din kardeşi Arap Ligi! Birleşmiş Milletler, Amerika’nın siyasi kanadı gecikmeden harekete geçti!
Bir ülke daha işgâl ediliyor… Afganistan, Irak şimdi de Libya!
10 yılda yedi düvelden bir savaş daha…
Libya akraba bir millet. Mustafa Kemâl’in yadigarı… Batılılara karşı o, Libya halkı için savaşmıştı.
İkinci Haçlı Seferi! Saddam da Kaddafi de aynı sözü söyledi… Diktatörlere oh oldu diyor biri… George Bush, Barack Obama, Sarkozy ve Gordon Brown onlardan daha az diktatör mü ki!
Afganistan Sadabad Paktı’nda batıya karşı müttefikimizdi!
Irak da öyle! Yugoslavya akrabalarımızın memleketiydi! Libya mı! Mustafa Kemâl’in Kurtuluş Savaşı’na adım attığı yerdi!
Propaganda makinası çalışıyor! Libya kanıyor! Sahibinin sesleri ekranlardan dünyada bundan daha normal bir şey yokmuş gibi konuşuyor!
“İşte bir diktator daha gitti!” diyorlar. Amerika demokrasi getiriyor!
Algılar değiştirildi, zihinler çok bulanık…
Saddam sonrası Irak’ı da Afganistan’ı da hatırlamıyorlar… Milyonlarca ölüm, mülteci, işkence altında halklar umurlarında değil… Haçlı Seferi açılmış, müslüman coğrafyada katliam! Onlar işgâli kutsamaktalar!
Oysa tehlike çok yakın!
Birleşmiş Milletler 2005 Dünya Zirvesi kararının adı: Koruma hakkı… Right to protect!
Bu kararla bir ülkede can güvenliği olmadığını söyleyen bir grup bahane edilerek yedi düvelin işgâline cevaz veriliyor…
Bu kusursuz bahane sadece yedi düvelin çıkarları çerçevesinde devreye sokuluyor. Ne Gazze’de, ne Lübnan’da ne Bahreyn’de ne de Afrika’nın onlarca kan dökülen ülkesinde hatıra gelmiyor…
Birleşmiş Milletler yasası sadece petrol coğrafyasında kullanılıyor…
Hep söyledik, emperyalizm çıkarları için bir BAHANE yaratır… Yolunu döşer kanunu çıkarır… Her ülkede bir muhalefet kışkırtır… Muhalefeti isyanla görevlendirir. İsyana müdahale edilirse o devlet çökertilir. Edilmezse zaten muhalefet yedi düvel çıkarına işi bitirecektir…
Libya bunun son örneğidir.


 

Banu AVAR, 20 Mart 2011
Önceki İçerikALLAH'tan Korkun! / Banu AVAR
Sonraki İçerikGörev Bu Ahlâksız Teklifi Geri Çevirmektir! / Banu AVAR
2009’da Avrasya TV'de DÜNYA DÜZENİ adlı haber programını yaptı. 2004-2008 arasında TRT'de ‘SINIRLAR ARASINDA’ Haber Belgesel Programının yapımcısıydı. Londra City University televizyon bölümünde yüksek lisans yapan ve BBC TV Belgesel kurslarını bitiren Banu Avar BBC Türkçe bölümünde yapımcı ve sunucu olarak çalışmış, TRT’nin Londra muhabirliğini üstlenmiş; Günaydın, Vatan, Dünya, Politika gibi gazetelerde muhabir olarak çalışmış ve birçok dizi yazıya imza atmıştır. TRT 1 ve TRT 2’de yapımcılığını, yönetmenliğini ve sunuculuğunu üstlendiği "Mozaik" ve "Kaleideskop" programları yayınlanmıştır. "32. Gün" programının ilk yıllarında programın Londra muhabirliğini yapmış ve Kıbrıs, Demirkırat gibi belgesellerde yapımcı, araştırmacı olarak görev almıştır. BEN SEZAR (‘I, Ceasar’), KIRIM SAVAŞI (‘Crimean War’), BÜYÜK OYUN ‘The Great Game’ ve TRUVA ‘Troy’ gibi BBC ve Discovery Channel belgesellerinin künyesinde Türkiye prodüktörü olarak yer almıştır. 1999’da TV8’in belgesel bölümünü kurmuş, 2004’e kadar 30’dan fazla belgesele imza atmıştır. 2004 yılında -Attila İlhan ve Erol Manisalı ile birlikte- işine son verilmiştir. Denizciler, Bir Zamanlar Kıbrıs’da, Artık BİZ DE varız!, Devlerin Savaş Alanı Afganistan, Türkiye Sevdalıları gibi belgesellerden OHRİ, GÜZEL OHRİ Makedonca’ya çevrilmiş ve Makedon Ulusal TV Kanalında bir çok kez gösterime girmiştir; Rıza oğlu Haydar ALİYEV belgeseli ise Azerbaycan Devlet Kanalında defalarca yayınlanmıştır. 2004 yılında yapımına başladığı; Balkanlar, Kafkasya, Orta Doğu, Orta Asya, Çin, Hindistan, Güney Amerika ve Avrupa’dan dosyalarla 82 ülkeden konuların yer aldığı Sınırlar Arasında belgeseli 2008 mayıs ayında ABD, İsrail, Gürcistan, İsveç Büyükelçilerinin şikayetleri sonucu yayından kaldırıldı.. Bu gerekçe TRT üst yönetimi tarafından beyan edilmiştir! Avar daha sonra, 2009 Şubat - Haziran arasında AVRASYA TV (ART)'de "DÜNYA DÜZENİ" adlı haber programını yaptı. Banu Avar, 2004-2008 yılları arasında 40'dan fazla kurumdan çeşitli ödüller ve plaketler almıştır. 8 kitabı bulunmaktadır: Sınırlar Arasında (2006) Avrasyalı Olmak (2007) Hangi Avrupa (2007) ‘Böl ve Yut!’ (2008) Hangi Dünya Düzeni (2009) Kaçın Demokrasi Geliyor (2010) Gün O Gündür (2012) Zemberek (2016)

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz