Banu Avar:YENİ ABD ELÇİSİ: ROSS WİLSON VE TÜRKİYE İÇİN DÜŞÜNCELERİ!

0
1246

10389958_750719174991510_6707892833272094348_n
Cumhurbaşkanlığı seçiminden 1 gün sonra 11 Ağustos 2014’de ünlü ABD düşünce (!) kuruluşu Atlantic Council sitesinde Türkiye’ye 2008’den sonra bir kez daha gönderilen Ross Wilson’ın bir yazısı çıktı. Yazının başlığı : ‘Erdoğan’ın Zaferi Türkiye’de kutuplaşmayı ve ABD ile gerginliği arttıracak!’
Alt başlık: ‘Türk muhalefeti bir mesaj ve bir lider etrafında birleşemedi..’
Rusya ve Ortadoğu uzmanı Ross Wilson, 2005- 2008 döneminde Türkiye’de birçok örtülü operasyona imza atmış, PKK’nın ‘serpilmesi’ne önemli katkılar vermiş, Türk medyasında önemli ihaleler açmış ve sonuç almış bir diplomat.. Amerika’da yeni büyükelçi konusunda çelişkili kararlar sonucu, aniden Wilson’ın bir kez daha Türkiye’de ‘maslahatgüzar’ düzeyinde görev alması karara bağlandı.. Ross Wilson yeni ‘harekat merkezi’ Türkiye için yazısında şu noktaları vurguluyor:
1. Türkiye had safhada kutuplaşmış durumda.. Erdoğan’ın zaferi bu kutuplaşmayı daha da tırmandırdı..
2. Muhalefet yeni birleştirici bir söylem bulamadı. “Erdoğan karşıtı politik güçler kendilerini modernize edip etkili bir mesaj ve yeni liderleri etrafında ülkenin kentsel işçi sınıfını birleştirmek için bir yol bulana kadar kargaşa sürecek.’
3. Türkiye daha bir süre olayları ve eğilimleri ‘kendi çıkarları ve bölgesel istikrar için etken bir şekilde yönlendiremeyecek.’
4. ABD Türkiye ilişkilerindeki soğukluk devam edecek. Erdoğan’dan hayli bıkkın olan Obama, yeni başbakan ile görüşmeyi yeğleyecek..
5. ‘Erdoğan’ın cumhurbaşkanlığına geçmesiyle doğacak siyasi kaymaları önlemek ve belirsizliği azaltmak için Temmuz 2015 için planlanan genel seçim öne alınabilecektir’.
6. Önümüzdeki dönemde Türkiye ekonomi politikası, ekonomik motoru çalışır durumda tutmak için yeterli olmayacaktır.
Türkiye’nin yeni operasyon başkanı ABD ‘maslahatgüzarı’ Ross Wilson bunları söylüyor.. Fal bakmıyor. Bir yol haritası deşifre ediyor. Dikkatle satır aralarını okuyunuz..
Anlaşılan o ki, Türkiye’de derinleşen bir ekonomik kriz, anti Kemalist bir muhalefet lideri sahneye çıkarılacak ve en büyük tehlike olarak görülen sanayii işçisi bu liderlik ve bölücü hareket çevresine eklemlenmeye çalışılacak!
http://www.guncelmeydan.com/pano/erdogan-in-zaferi-turkiye-de-kutuplasmayi-ve-abd-ile-gerginligi-artiracak-ceviri-erkan-guciz-t38101.html#p160622
http://www.atlanticcouncil.org/blogs/new-atlanticist/erdogan-victory-will-extend-turkey-s-polarization-tension-with-us

Önceki İçerikBanu AVAR:ŞABLON DEĞİŞMİYOR! ÇATIŞMA, ‘DİYALOG’ VE FEDERASYON!
Sonraki İçerikBÜYÜK TAARRUZ – İZMİR MARŞI!
2009’da Avrasya TV'de DÜNYA DÜZENİ adlı haber programını yaptı. 2004-2008 arasında TRT'de ‘SINIRLAR ARASINDA’ Haber Belgesel Programının yapımcısıydı. Londra City University televizyon bölümünde yüksek lisans yapan ve BBC TV Belgesel kurslarını bitiren Banu Avar BBC Türkçe bölümünde yapımcı ve sunucu olarak çalışmış, TRT’nin Londra muhabirliğini üstlenmiş; Günaydın, Vatan, Dünya, Politika gibi gazetelerde muhabir olarak çalışmış ve birçok dizi yazıya imza atmıştır. TRT 1 ve TRT 2’de yapımcılığını, yönetmenliğini ve sunuculuğunu üstlendiği "Mozaik" ve "Kaleideskop" programları yayınlanmıştır. "32. Gün" programının ilk yıllarında programın Londra muhabirliğini yapmış ve Kıbrıs, Demirkırat gibi belgesellerde yapımcı, araştırmacı olarak görev almıştır. BEN SEZAR (‘I, Ceasar’), KIRIM SAVAŞI (‘Crimean War’), BÜYÜK OYUN ‘The Great Game’ ve TRUVA ‘Troy’ gibi BBC ve Discovery Channel belgesellerinin künyesinde Türkiye prodüktörü olarak yer almıştır. 1999’da TV8’in belgesel bölümünü kurmuş, 2004’e kadar 30’dan fazla belgesele imza atmıştır. 2004 yılında -Attila İlhan ve Erol Manisalı ile birlikte- işine son verilmiştir. Denizciler, Bir Zamanlar Kıbrıs’da, Artık BİZ DE varız!, Devlerin Savaş Alanı Afganistan, Türkiye Sevdalıları gibi belgesellerden OHRİ, GÜZEL OHRİ Makedonca’ya çevrilmiş ve Makedon Ulusal TV Kanalında bir çok kez gösterime girmiştir; Rıza oğlu Haydar ALİYEV belgeseli ise Azerbaycan Devlet Kanalında defalarca yayınlanmıştır. 2004 yılında yapımına başladığı; Balkanlar, Kafkasya, Orta Doğu, Orta Asya, Çin, Hindistan, Güney Amerika ve Avrupa’dan dosyalarla 82 ülkeden konuların yer aldığı Sınırlar Arasında belgeseli 2008 mayıs ayında ABD, İsrail, Gürcistan, İsveç Büyükelçilerinin şikayetleri sonucu yayından kaldırıldı.. Bu gerekçe TRT üst yönetimi tarafından beyan edilmiştir! Avar daha sonra, 2009 Şubat - Haziran arasında AVRASYA TV (ART)'de "DÜNYA DÜZENİ" adlı haber programını yaptı. Banu Avar, 2004-2008 yılları arasında 40'dan fazla kurumdan çeşitli ödüller ve plaketler almıştır. 8 kitabı bulunmaktadır: Sınırlar Arasında (2006) Avrasyalı Olmak (2007) Hangi Avrupa (2007) ‘Böl ve Yut!’ (2008) Hangi Dünya Düzeni (2009) Kaçın Demokrasi Geliyor (2010) Gün O Gündür (2012) Zemberek (2016)

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz