Banu AVAR (Göztepe Parkı – 29.09.2013)

1
1406
Banu AVAR (Göztepe Parkı - 29.10.2013)
Banu AVAR (Göztepe Parkı – 29.10.2013)

Bu konuştuğum yerde 1960’lı yıllarda haylazlık yapıyordum. Örnekal İlkokulundan çıkıp dere kenarında sütçü beygirlerine biniyor leblebi tozu yiyordum. Yabancı pop bir anda Türkiye’yi sarmıştı. İngilizce bilmiyor ama bilirmiş gibi yapıyorduk.

Yabancı hayranlığı had safhadaydı. Yeşilçam, Hollywood filmleri kopyasıydı. Dergiler gazeteler, Avrupa Amerika diyor başka şey demiyordu.

Çünkü ABD yardım anlaşmasının bir maddesi de ‘Türk basınında sürekli Amerikan propagandası yapılması’ sartıydı. “Barış Gönüllüleri” aramızdaydı. Türkiye’nin etnik haritasını hazırlıyorlardı. 112 adet NATO üssü Türkiye’de ağ örüyordu. Bugünlere hazırlık vardı!

Bunları anlattım dün gece; nerelerden nereye sinsice getirildiğimizi ve gençlere ne çok güvendiğimizi…

Tuğçe Karabacak o gençlerden biriydi. “Gezi olaylarında biz oyalanırken kaç yasa çıktı, biliyor musunuz?” diye haykırdı. “Atatürk Orman Çiftliği’nde Boğaz Yolu’nda kaç bin ağaç katledildi” hatırlattı. “Akıllı olmalıyız, Oyun büyük!” dedi.. Sevgili MİB imzacıları, ilkokul arkadaşlarım, birçok mahalleli oradaydı. Millî İrade Bildirisi’nden emelimizi anlattım, seçim sandık oy sarmalında nasıl uyutulduğumuzu da ve hakkımızın müdafası için neler yapabileceğimizin artık tartışılması ve ortak çözümler bulunması gereğini de.

Dün gece, PAKET’den nefret suçunun çıkacağını ve bunun milletin başı üzerinde sallanan giyotin bıçağı olduğunu da konuştuk. Bağdat Caddesi Forumu’na ve tüm ilgi gösterenlere teşekkür ederim.

Banu AVAR, 30 Eylül 2013

Önceki İçerikİhanet Paketi! /Banu AVAR
Sonraki İçerikM.İ.B. 31 Ağustos 2013 Eskişehir Buluşması
2009’da Avrasya TV'de DÜNYA DÜZENİ adlı haber programını yaptı. 2004-2008 arasında TRT'de ‘SINIRLAR ARASINDA’ Haber Belgesel Programının yapımcısıydı. Londra City University televizyon bölümünde yüksek lisans yapan ve BBC TV Belgesel kurslarını bitiren Banu Avar BBC Türkçe bölümünde yapımcı ve sunucu olarak çalışmış, TRT’nin Londra muhabirliğini üstlenmiş; Günaydın, Vatan, Dünya, Politika gibi gazetelerde muhabir olarak çalışmış ve birçok dizi yazıya imza atmıştır. TRT 1 ve TRT 2’de yapımcılığını, yönetmenliğini ve sunuculuğunu üstlendiği "Mozaik" ve "Kaleideskop" programları yayınlanmıştır. "32. Gün" programının ilk yıllarında programın Londra muhabirliğini yapmış ve Kıbrıs, Demirkırat gibi belgesellerde yapımcı, araştırmacı olarak görev almıştır. BEN SEZAR (‘I, Ceasar’), KIRIM SAVAŞI (‘Crimean War’), BÜYÜK OYUN ‘The Great Game’ ve TRUVA ‘Troy’ gibi BBC ve Discovery Channel belgesellerinin künyesinde Türkiye prodüktörü olarak yer almıştır. 1999’da TV8’in belgesel bölümünü kurmuş, 2004’e kadar 30’dan fazla belgesele imza atmıştır. 2004 yılında -Attila İlhan ve Erol Manisalı ile birlikte- işine son verilmiştir. Denizciler, Bir Zamanlar Kıbrıs’da, Artık BİZ DE varız!, Devlerin Savaş Alanı Afganistan, Türkiye Sevdalıları gibi belgesellerden OHRİ, GÜZEL OHRİ Makedonca’ya çevrilmiş ve Makedon Ulusal TV Kanalında bir çok kez gösterime girmiştir; Rıza oğlu Haydar ALİYEV belgeseli ise Azerbaycan Devlet Kanalında defalarca yayınlanmıştır. 2004 yılında yapımına başladığı; Balkanlar, Kafkasya, Orta Doğu, Orta Asya, Çin, Hindistan, Güney Amerika ve Avrupa’dan dosyalarla 82 ülkeden konuların yer aldığı Sınırlar Arasında belgeseli 2008 mayıs ayında ABD, İsrail, Gürcistan, İsveç Büyükelçilerinin şikayetleri sonucu yayından kaldırıldı.. Bu gerekçe TRT üst yönetimi tarafından beyan edilmiştir! Avar daha sonra, 2009 Şubat - Haziran arasında AVRASYA TV (ART)'de "DÜNYA DÜZENİ" adlı haber programını yaptı. Banu Avar, 2004-2008 yılları arasında 40'dan fazla kurumdan çeşitli ödüller ve plaketler almıştır. 8 kitabı bulunmaktadır: Sınırlar Arasında (2006) Avrasyalı Olmak (2007) Hangi Avrupa (2007) ‘Böl ve Yut!’ (2008) Hangi Dünya Düzeni (2009) Kaçın Demokrasi Geliyor (2010) Gün O Gündür (2012) Zemberek (2016)

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz