#96- İNGİLİZ PRENS EDWARD, Kabataş Lisesini Neden Ziyaret Etti?

0
240

Kabataş Erkek Lisesi öğrencisi kardeşlerime bir sorum var:

İngiltere prensinin okulunuzu ziyaret sebebi nedir?

Hiç aklınıza takıldı mı?

Takılmadıysa düşünesiniz diye bu Podcastı yapıyorum.

Prensin babasının vefatı sonrası unvanı Edinburg dükü oldu. Dünyanın 130 ülkesinde uyguladığı eğitim programının adı da Edinburg Dükü Gençlik Ödülü.

İşte prens bu program sebebiyle çeşitli ülkelerde eğitim kurumlarını ziyaret ediyor. Kısacası bu ziyaret İngiltere Kraliyet ailesinin İngiliz istihbaratıyla koordineli olarak dünya ülkelerinde uyguladığı bir ‘yumuşak güç’ programı!

Kraliçenin eşi Prens Philip bu ödül programını 1956 yılında başlatmıştı. Türkiye 1995’te programa katıldı.

Nasıl olduysa 40 yıl kendimizi koruyabilmişiz ama sonunda olan olmuş.

Türk -İngiliz Dostluk Derneği vasıtasıyla program Türkiye’de birkaç okulda başlatılmış ama şimdi 34 ilde 147 okulda oldukça aktifler.

Kraliçe ve Prens Phillip 2008’de bu program kapsamında Kabataş Erkek Lisesi ve Feriye Saraylarını ziyaret etmişlerdi. Çok garip bir ziyaretti. Kraliçe İstanbul’a İllustrious uçak gemisiyle gelmiş ve Türk karasularında Türk bayrağı bile asma nezaketi göstermemişti.

Geminin adı 1918’de İstanbul’a giren İngiliz işgal gemisi İllustrious ile aynıydı ve aynı yere demir atmıştı. Ve bu gemide Cumhurbaşkanı Abdullah Gül ve eşi Hayrünnisa onuruna resepsiyon verilmiş onlar da koşa koşa gidip nişanlarını almışlardı.

Batılıların sembollerle hareket ettikleri malum!

Bu topraklarda İngiliz muhiplerinin yaptıkları ve sonları da…

Öte yandan, söz etmeden geçemeyeceğim. Kabataş Lisesinin yer aldığı Dolmabahçe Sarayı devamındaki Feriye Sarayı çok özel bir tarihe sahip. Acaba İngiliz Kraliyet ailesinin Dolmabahçe ve devamındaki Feriye Sarayı’na düşkünlüğü bu tarihle de bağlantılı olabilir mi?

1876’da Sultan Abdülazizin bir darbeyle tahttan indirilip hapsedildiği saray Feriye yani bugünkü Kabataş Lisesi… Abdülaziz yaptırmıştır sarayı ve kendi yaptırdığı bu sarayda şimdiki Kabataş Lisesinin müdüriyet odasında iki bileği kesik olarak bulunmuştur. Son fotoğrafına dikkatle bakın. Hizmetkârların kolları omuzlarına dayanmış, laubali tavırlar içinde sultana dayanıyorlar, gözlerinde alaylı bir ifade ve aralarında eski elbiseler giydirilmiş, gözlerinden ateş fışkıran Sultan Abdülaziz.

Sultan tahta çıktığı ilk yıllarda İngiliz kraliyetinden üstün hizmet nişanı almıştı. İngiltere ile iyi ilişkiler yürüten ve batıdan etkilenmiş bir Osmanlı padişahıydı. Sonra başına gelmedik kalmadı.

Genç kardeşlerim, kimlerin ne amaçla mavi boncuk dağıttıklarını inceleyin lütfen!

Dünyayı haraca kesmiş ve çeşitli halklara büyük acılar yaşatmış ilk sömürgecilerden Britanya Krallığı durup dururken dünyanın çeşitli ülkelerinde eğitim programları veriyor. En yetenekli, en uyanık olanları tespit edip ülkesine götürüyor. Sonra onları devşirip geri yolluyor. Bu yolu iyi inceleyin Prens Philip ya da şimdi oğlu Edward, Türk çocuklarını neden ziyaret etsin, neden ödüller dağıtsın?

Karakaş karagözler için mi?

Lütfen düşünün, sorgulayın, araştırın… Onlar kendi çocuklarına önce bunları öğretiyorlar.

Banu AVAR, 30 Eylül 2023

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz