#31 – Gerileyen Hegemonya ve Kuşatılan Türkiye

Amerika'nın Yunanistan üzerinden Türkiye'yi kuşatmasına bir göz atın. Geçen yüzyıl başında İngiltere'nin Yunanistan'ı kullanma stratejisinin aynısı.

1
1533

Amerika’nın Yunanistan üzerinden Türkiye’yi kuşatmasına bir göz atın. Geçen yüzyıl başında İngiltere’nin Yunanistan’ı kullanma stratejisinin aynısı. Amerikan donanması Ege’deki neredeyse bütün adalarda üs kurma hevesinde. Yunanistan’la askeri anlaşmalarında Yunanistan’ın tüm askeri tesislerini kullanma hakkı istedi. Bu anlaşmalar; Hem Yunanistan’ı hem Türkiye’yi hedef alıyor.
Aynı anda European Defender 2021 tatbikatı başlıyor. Bu yıl büyük bir katılımla gerçekleşiyor. Tatbikat, Karadeniz ve Balkanlarda yapılacak. Bu çerçevede 23 şubat Salı günü Yunanistan’daki Dedeağaç ABD üssüne 1800 zırhlı araç, 150 saldırı helikopteri ve 20 bin asker geleceği basında yer aldı. ABD Türkiye sınırına 50 km olan Dedeağaç üssüne 7 ayrı seferde dev sevkiyat yapmayı planlıyor.
Tatbikat senaryosu olarak belirlenen konu: Orta ve Doğu Avrupa’da Rus tehdidi! Güneybatımızda Girit Adasında da tarihte örneği görülmemiş derecede bir askeri yığınak yapılıyor. ABD’li Neocon yazar, hani şu 15 temmuz darbesini 5 ay önce yazan Micheal Rubin, Girit’i Amerika’nın en büyük üslerine benzetiyor! Ve makalesinde Girit ve Dedeağaç’taki, askeri yığınağın Türkiye kadar Rusya ve Çin’e yönelik olduğu mesajını veriyor.

Bölüm Tam Metni

14 Şubat günü ABD eliyle 13 asker, polis, kamu görevlimiz şehit edildi!

Bu korkunç olaydan sadece 5 gün önce 9 Şubat 2021 günü Türk savaş gemileri ve uçakları Karadeniz’de Amerikan savaş gemileri ve uçakları ile tatbikat yaptı!

Tatbikat yapılan Amerikan gemilerinden USS Porter, 28 Ocak 2021 akşamı Karadeniz’e çıkarken Yavuz Sultan Selim köprüsünün kırmızı ışıklarına atfen “ABD Donanması Kırmızı Işıkta Durmaz” şeklinde bir mesajı Amerikan Deniz Kuvvetleri resmi hesabından paylaştı!

Amerikan savaş gemileriyle tatbikat yapılan 9 Şubat 2021 günü 54 Amerikan senatörü ‘LOBİLER MARİFETİYLE’ ABD Başkanı Biden’e Türkiye aleyhine mektup yazdı.

Amerika’nın Yunanistan üzerinden Türkiye’yi kuşatmasına bir göz atın! Geçen yüzyıl başında İngiltere’nin Yunanı kullanma stratejisinin aynısı… Amerikan donanması Ege’deki neredeyse bütün adalarda üs kurma hevesinde. Yunanistan’la askeri anlaşmalarında; Yunanistan’ın tüm askeri tesislerini kullanma hakkı istedi. Bu anlaşmalar Hem Yunanistan’ı hem Türkiye’yi hedef alıyor.

Aynı anda European Defender 2021 tatbikatı başlıyor. Bu yıl büyük bir katılımla gerçekleşiyor. Tatbikat, Karadeniz ve Balkanlarda yapılacak. Bu çerçevede 23 Şubat Salı günü Yunanistan’daki Dedeağaç ABD üssüne 1800 zırhlı araç, 150 saldırı helikopteri ve 20 bin asker geleceği basında yer aldı. ABD, Türkiye sınırına 50 km olan Dedeağaç üssüne 7 ayrı seferde dev sevkiyat yapmayı planlıyor.

Tatbikat senaryosu olarak belirlenen konu: Orta ve Doğu Avrupa’da Rus tehdidi!

Güneybatımızda Girit adasında da tarihte örneği görülmemiş derecede bir askeri yığınak yapılıyor.

ABD’li Neocon yazar, hani şu 15 Temmuz darbesini 5 ay önce yazan Micheal Rubin, Girit’i Amerika’nın en büyük üslerine benzetiyor ve makalesinde Girit ve Dedeağaçtaki askeri yığınağın Türkiye kadar Rusya ve Çin’e yönelik olduğu mesajını veriyor. Ve 18 Şubat 2021 tarihinde NATO Savunma Bakanları toplantısı yapıldı. NATO, Irak’taki askeri eğitim ve yardım programını genişletme kararı aldı. Böylece Irak’taki askeri güç 500’den 4000 personel seviyesine çıkarılıyor. Ayrıca Afganistan’da bulunan 2 bin 500’ü ABD askeri olmak üzere 9 bin NATO askeri gücü de arttırılabilir.

Görünen o ki; güneydoğumuzda artan bir NATO yani Amerika varlığı söz konusu!

ABD’nin IŞID bahanesi ile Suriye’nin kuzeydoğusunda Ayn Divar’da yeni bir üs kurduğu basında yer aldı. Üste 900 Amerikan askeri görev yapacak deniyor. Fırat’ın doğusunda ve Türkiye sınırının dibinde kurulacak bir Amerikan üssü daha! Askeri uzmanlar bu üssün PKK’ya örtülü bir NATO desteği anlamına da geldiğini belirtiyor.

Benim de aklıma şu geliyor: Uzun zamandır Türkiye’yi bir Suriye Kürdistan’ının kuruluşuna müdahil etmek için uğraşanlar, işin içine NATO’yu katarak ilerleme kaydetmek istemiş olabilirler!

Amerika güç kaybettikçe saldırganlığı ve askeri güç kullanma arzusu artıyor. Ayrıca Biden iş başına gelir gelmez söyledi. Gerileyen Amerika her türlü pis işinde NATO’yu kullanacak. Artık öyle bir dönemki NATO, Rusya ve Çin’e karşı açık tehdit savuracak. İyi de karşısında koca bir Avrasya var. Ve hiç de güçsüz sayılmaz! Amerika, Avrasya coğrafyasında nasıl bir yol katedecek? Geçmişte bu coğrafyadaki kışkırtmalarının sonuçlarını gördük. Kaybeden Amerika yanlısı sömürge ülkeler oldu. İşte Ukrayna ve Gürcistan modelleri!

Amerika 2008 yılında Rusya’yı Gürcistan üzerinden kışkırttığında Gürcüler, Güney Osetya ve Abhazya’yı kaybetti.

2014 yılında ABD, Ukrayna’yı kışkırttı; Ukrayna Kırım’ı kaybetti.

Ayrıca ne Afganistan’da ne Irak’ta ne de Suriye ve Libya’da kazançlı çıktığı söylenemez!

Amiral Cem Gürdeniz, 1945’te başlayan Amerikan çağının sonuna geldiğimizi yazıyor.

Evet, Amerika NASA’nın Mars’a gönderdiği uzay aracıyla böbürleniyor. Ama Texas eyaletinde elektrik kesintisinden dolayı soğuktan ölenler var ve 14 milyon insan temiz suya erişemiyor. Ama pentagon tüm dünyaya özellikle de bizim bulunduğumuz coğrafyaya tehditler savuruyor.

Amiral Cem Gürdeniz “Gerileyen Hegemonya” başlıklı yazısında:

ABD Stratejik Kuvvetler Komutanı Oramiral Charles Richard ‘ın tüyler ürpertici sözlerini alıntılıyor: “Oramiral nükleer çatışmayı Amerika başlatmalı” mealinde laflar ediyor. “Rusya veya Çin ile bölgesel bir kriz nükleer silahları içeren bir çatışmaya dönüşebilir. Bu çatışmaya bizim belirlediğimiz bir zamanda girmeliyiz!” ‘Karşı tarafın adımlarını beklememeliyiz’ anlamında bunu söylüyor.

Bu sözler, ‘Deniz Kuvvetleri Enstitüsü Yayın Organı Proceedings’ dergisinin Şubat 2021 sayısından alıntılanmış.

Bir yıl önce de Amerika’nın Avrupa Kuvvetleri Komutanı/ ve aynı zamanda NATO Avrupa Müttefik Yüksek Komutanı Orgeneral Tod Walters benzer sözler söylemiş! Komutan diyor ki: “Ben esnek mukabele içinde nükleer silahları ilk kullanan olmayı savunuyorum.”

Yani; NATO’nun başındaki Amerikalı Komutan,“Nükleer silahı ilk olarak Amerika ateşlesin” diyor.

Birçok uzman gibi Cem Gürdeniz de “Gerileyen Hegemon” başlıklı yazısında Amerika’nın bu tehditkâr ifadelerini düşüşe geçmesinin göstergesi olarak değerlendiriyor. Ve orangutan gibi göğsünü dövmesini gerileme ve çökmesine bağlıyor.

Özellikle Rusya’yı hedef alan faaliyetlerin hız kazandığı gözlerden kaçmıyor.

İçinde bulunduğumuz aya bakalım; Şubat 2021!

ABD Hava Kuvvetlerinin B1 stratejik bombardıman uçaklarını Norveç’te konuşlandırma kararı aldı. Aynı gün Girit’ten kalkan Amerikan savaş uçaklarıyla Almanya’dan kalkan B1 stratejik bombardıman uçakları Karadeniz üzerinde uçtu. 17 Şubat 2021 günü Fransız savaş uçakları aynı şeyi yaptı. ABD ve Ukrayna Dışişleri Bakanları, Rusya’yı kuşatan bir askeri ittifak kurulduğunu duyurdular. Ukrayna, Moldova ve Gürcistan ittifakı kuruldu.

Ve Türkiye bir yandan Rusya ile ilişkide bir yandan da Amerika’ya, Avrupa’ya, NATO’ya bağımlı!

Tam da Attilâ İlhan’ın dediği gibi: “DELİ GÖMLEĞİNDE!”

Amiral Cem Gürdeniz’den bir alıntıyla bitirelim:

“Gerileyen hegemonya sorumsuz davranabilir. Önemli olan sorumsuzluğa ortak olmamaktır. Önemli olan, büyük jeopolitik oyunu görüp, en uygun rotayı çizebilmektir ve her koşulda limana sağ salim varabilmektir. Sürekli rota değiştiren, gideceği limanı bilmeyen gemiye hiçbir rüzgâr fayda getirmez. O gemiler sürüklenip karaya otururlar.”

Banu AVAR
25.02.2021

 

Önceki İçerik#30 – Lobiler ve Ajanlar
Sonraki İçerik#32 – Türkiye’nin Bidencıları ve İdeolojik Taarruz
2009’da Avrasya TV'de DÜNYA DÜZENİ adlı haber programını yaptı. 2004-2008 arasında TRT'de ‘SINIRLAR ARASINDA’ Haber Belgesel Programının yapımcısıydı. Londra City University televizyon bölümünde yüksek lisans yapan ve BBC TV Belgesel kurslarını bitiren Banu Avar BBC Türkçe bölümünde yapımcı ve sunucu olarak çalışmış, TRT’nin Londra muhabirliğini üstlenmiş; Günaydın, Vatan, Dünya, Politika gibi gazetelerde muhabir olarak çalışmış ve birçok dizi yazıya imza atmıştır. TRT 1 ve TRT 2’de yapımcılığını, yönetmenliğini ve sunuculuğunu üstlendiği "Mozaik" ve "Kaleideskop" programları yayınlanmıştır. "32. Gün" programının ilk yıllarında programın Londra muhabirliğini yapmış ve Kıbrıs, Demirkırat gibi belgesellerde yapımcı, araştırmacı olarak görev almıştır. BEN SEZAR (‘I, Ceasar’), KIRIM SAVAŞI (‘Crimean War’), BÜYÜK OYUN ‘The Great Game’ ve TRUVA ‘Troy’ gibi BBC ve Discovery Channel belgesellerinin künyesinde Türkiye prodüktörü olarak yer almıştır. 1999’da TV8’in belgesel bölümünü kurmuş, 2004’e kadar 30’dan fazla belgesele imza atmıştır. 2004 yılında -Attila İlhan ve Erol Manisalı ile birlikte- işine son verilmiştir. Denizciler, Bir Zamanlar Kıbrıs’da, Artık BİZ DE varız!, Devlerin Savaş Alanı Afganistan, Türkiye Sevdalıları gibi belgesellerden OHRİ, GÜZEL OHRİ Makedonca’ya çevrilmiş ve Makedon Ulusal TV Kanalında bir çok kez gösterime girmiştir; Rıza oğlu Haydar ALİYEV belgeseli ise Azerbaycan Devlet Kanalında defalarca yayınlanmıştır. 2004 yılında yapımına başladığı; Balkanlar, Kafkasya, Orta Doğu, Orta Asya, Çin, Hindistan, Güney Amerika ve Avrupa’dan dosyalarla 82 ülkeden konuların yer aldığı Sınırlar Arasında belgeseli 2008 mayıs ayında ABD, İsrail, Gürcistan, İsveç Büyükelçilerinin şikayetleri sonucu yayından kaldırıldı.. Bu gerekçe TRT üst yönetimi tarafından beyan edilmiştir! Avar daha sonra, 2009 Şubat - Haziran arasında AVRASYA TV (ART)'de "DÜNYA DÜZENİ" adlı haber programını yaptı. Banu Avar, 2004-2008 yılları arasında 40'dan fazla kurumdan çeşitli ödüller ve plaketler almıştır. 8 kitabı bulunmaktadır: Sınırlar Arasında (2006) Avrasyalı Olmak (2007) Hangi Avrupa (2007) ‘Böl ve Yut!’ (2008) Hangi Dünya Düzeni (2009) Kaçın Demokrasi Geliyor (2010) Gün O Gündür (2012) Zemberek (2016)

1 Yorum

 1. Dünya çoğrafyasında
  Hitler
  Mussolini
  Tojo
  Miloseviç
  gibi bir çok faşizanlar
  hiç yıkılmayacaklarını düşünerek toplumlara kan kusturdular ama sonları hep aynı bitti.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz