25 Şubat 1992’yi 26 Şubat’a Bağlayan Geceydi! / Banu AVAR

0
896
200’ü kadın ve çocuk 613 Hocalılı, Ermeni askerleri tarafından katledildi!
26 Şubat’ta HOCALI, KERKÜK, TELAFER, KIBRIS katliamlarını lanetliyoruz.. Şehitlerimizi anıyoruz!
BUGÜN içerdeki CIA ajanları, El Kaide ve Taliban tetikçileri İhvan’ı Müslimin komandoları tarafından kana boyanan Suriye’ye ‘demokrasi’ getirmeye pek meraklı olan Küresel Çete, 1992’den beri Ermeniler tarafından işgal altında tutulan ve kana boyanan Dağlık Karabağ sorununu seyretmeyi tercih etti…
BUGÜN Azerbaycan’ın beşte biri Ermeni işgali altında… 1996’da Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Teşkilatı’nın (AGİT), 54 üyesinden 53’ü Karabağ’ın Azerbaycan toprağı olduğunu kabul etti…. Ama ne işgal kalktı ne de Ermenistan’a yaptırım uygulandı.
Bir milyon göçmen evsiz kaldı… Dünya Ermeni işgalini seyretti… 20 yıldır da seyretmeye devam ediyor!
Şubat 1992…
Hocalı’ da bir soykırım yaşandı…
Bakü yakınlarında bir hastahaneye yerleştirilmiş olan göçmenlerden Mürsel bana anlatmıştı:
‘Şubat 25’i 26’sına bağlayan geceydi. Hocalı’da olacaklar önceden belliydi! Muhasara altındaydık. Her tarafı Ermeni askerler çevirmişti. Akdam’la da ilişkimiz kesilmişti. Tek ulaşım yolu helikopterlerdi. 1992 Şubatın 13’ünde son bir helikopter geldi. Ondan sonra ne erzak geldi, ne yardım! Şuşa zaten tükenmişti. Ermeniler ‘Siz mengenedesiniz!’ demişlerdi. Evimizi, Hocalı’yı terk etmemiz istenmişti! Ama Hocalı dövüştü. 15 yaşındaydım… 25 Şubat’ta Hocalı çevrelendi ve işgal başladı. Önce top ateşi başladı, sonra tanklar geldi. Bizde sadece otomatik silah vardı. Tanklara işlemezdi. Yaşlı, kadın, çocuk, Şubat soğuğunda üstte başta yok, evlerinden fırladılar! Kar diz boyu, piyade gittiler ve öldüler…’’
Dünya ‘demokrasi havarileri’, ‘Suriye halkı’ için vaaz verenler iş Dağlık Karabağ, Kerkük, Telafer’e gelince kör sağır ve dilsizdi. Küresel çıkarlar böyle gerektirmişti!
İnsan Hakları dernekleri, Hocalı Katliamını, Dağlık Karabağ işgali sürecindeki ‘en kapsamlı sivil katliam’ olarak nitelendirdi… Bir gecede 200’ü kadın ve çocuk 613 Azerbaycan vatandaşı hayatını kaybetmişti!
Küresel ‘sırtlanlar’ için toprağın altındaki servete el konmalı, üstünde yaşayanlarsa temizlenmeliydi… Bu coğrafyanın her yanı bir Hocalı olmaya aday! Hocalıyı asla unutmayın!
Banu AVAR, 11 Şubat 2012
[email protected]
 
 
Önceki İçerikOrman Kanunu ve ‘Hayvanlar Âlemi’! / Banu AVAR
Sonraki İçerik55 Yıl Sonra Gizli 'PLAN' Yine Masada! / Banu AVAR
2009’da Avrasya TV'de DÜNYA DÜZENİ adlı haber programını yaptı. 2004-2008 arasında TRT'de ‘SINIRLAR ARASINDA’ Haber Belgesel Programının yapımcısıydı. Londra City University televizyon bölümünde yüksek lisans yapan ve BBC TV Belgesel kurslarını bitiren Banu Avar BBC Türkçe bölümünde yapımcı ve sunucu olarak çalışmış, TRT’nin Londra muhabirliğini üstlenmiş; Günaydın, Vatan, Dünya, Politika gibi gazetelerde muhabir olarak çalışmış ve birçok dizi yazıya imza atmıştır. TRT 1 ve TRT 2’de yapımcılığını, yönetmenliğini ve sunuculuğunu üstlendiği "Mozaik" ve "Kaleideskop" programları yayınlanmıştır. "32. Gün" programının ilk yıllarında programın Londra muhabirliğini yapmış ve Kıbrıs, Demirkırat gibi belgesellerde yapımcı, araştırmacı olarak görev almıştır. BEN SEZAR (‘I, Ceasar’), KIRIM SAVAŞI (‘Crimean War’), BÜYÜK OYUN ‘The Great Game’ ve TRUVA ‘Troy’ gibi BBC ve Discovery Channel belgesellerinin künyesinde Türkiye prodüktörü olarak yer almıştır. 1999’da TV8’in belgesel bölümünü kurmuş, 2004’e kadar 30’dan fazla belgesele imza atmıştır. 2004 yılında -Attila İlhan ve Erol Manisalı ile birlikte- işine son verilmiştir. Denizciler, Bir Zamanlar Kıbrıs’da, Artık BİZ DE varız!, Devlerin Savaş Alanı Afganistan, Türkiye Sevdalıları gibi belgesellerden OHRİ, GÜZEL OHRİ Makedonca’ya çevrilmiş ve Makedon Ulusal TV Kanalında bir çok kez gösterime girmiştir; Rıza oğlu Haydar ALİYEV belgeseli ise Azerbaycan Devlet Kanalında defalarca yayınlanmıştır. 2004 yılında yapımına başladığı; Balkanlar, Kafkasya, Orta Doğu, Orta Asya, Çin, Hindistan, Güney Amerika ve Avrupa’dan dosyalarla 82 ülkeden konuların yer aldığı Sınırlar Arasında belgeseli 2008 mayıs ayında ABD, İsrail, Gürcistan, İsveç Büyükelçilerinin şikayetleri sonucu yayından kaldırıldı.. Bu gerekçe TRT üst yönetimi tarafından beyan edilmiştir! Avar daha sonra, 2009 Şubat - Haziran arasında AVRASYA TV (ART)'de "DÜNYA DÜZENİ" adlı haber programını yaptı. Banu Avar, 2004-2008 yılları arasında 40'dan fazla kurumdan çeşitli ödüller ve plaketler almıştır. 8 kitabı bulunmaktadır: Sınırlar Arasında (2006) Avrasyalı Olmak (2007) Hangi Avrupa (2007) ‘Böl ve Yut!’ (2008) Hangi Dünya Düzeni (2009) Kaçın Demokrasi Geliyor (2010) Gün O Gündür (2012) Zemberek (2016)

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz