#13 – Yeni Bir Yıla Girerken

0
655

2020’nin son saatlerinde iç ferahlatıcı güzel şeylerden söz etmek isterdim ama Ege ve Akdeniz’de etimizden et koparılırken bu mümkün değil!

Bu yeni yıl yayınımızda bir kez daha Yunanistan’ın cüretkar ve kışkırtıcı adımlarına ve buna izin verenlere lanet ediyorum…

Bölüm Tam Metni

2020’nin son saatlerinde iç ferahlatıcı güzel şeylerden söz etmek isterdim ama ege ve Akdeniz’de etimizden et koparılırken bu mümkün değil! Bu yeni yıl yayınımızda bir kez daha Yunanistan’ın cüretkar ve kışkırtıcı adımlarına ve buna izin verenlere lanet ediyorum…

Ege ve Akdeniz’deki Türk Adaları gözümüzün önünde bir bir elden gidiyor. Milli Savunma Bakanlığı eski genel sekreteri yıllardır haykırıyor ama duyan yok. Ne iktidar ne de sözüm ona muhalefet bu konuda etkili bir adım atmıyor. Adeta hem iktidarın hem muhalefetin bildiği ve bizim bilmediğimiz gizli bir anlaşmanın maddeleri gereği adalarımız işgal ediliyor!

Ümit Yalım geçen hafta yaptığı yayında Yunan Genelkurmay başkanı Orgeneral Floros’un Türk adalarında gövde gösterisi yaptığını yazdı!

23 Aralık Çarşamba günü Yunan genelkurmayı Koyun, Eşek ve Bulamaç adalarında Türkiye’ye meydan okudu. Açıklamadaki fotoğrafa dikkatle bakınız!

Aynı gün Yunan Cumhurbaşkanı Katerina Sakelaropulu Muğla’ya bağlı Ardıççık Adası’ndan Türkiye’ye meydan okudu.
Savunma bakanlığı Eski Genel Sekreteri Ümit Yalım şöyle haykırıyor: “Muğla Ardıççık Adası’na Şubat 2016’da Yunan askeri helikopteri düştü, kimsenin sesi çıkmadı! Ardıççık Adası Mart 2016’da işgal edildi yine kimsenin sesi çıkmadı! Ardıççık Adası’na Eylül 2017’de Yunan Anıtı dikildi yine kimsenin sesi çıkmadı.! Bu vatan bu kadar sahipsiz mi?

Yunanistan, uzun bir zamandır işgal ettiği Türk adalarında egemenlik ve bayrak gösterisi yapıyor. Türk kara ve deniz sınırları, Türk karasuları ve Türk hava sahası kevgire döndü. Hala birileri tribünlere hamaset yapıyor…

Bırakın hamaseti!

Milletin kulakları ağrıdı! Adamlar cumhurbaşkanları, genelkurmay başkanları, papazları, bakanları bilmem ne kadar üst düzey kadroyu adalarımıza yığıyor. Topun tüfeğin önünde, arkada İzmir görüntüsü, kameralara poz veriyorlar. Mevlüt Çavuşoğlu diplomatik ilişkilerin iyiliğinden bahsediyor!

Kimsenin anlamadığı kelimeler ekranlarda uçuştu. Anlaşılmasın diye konuşmalara serpiştirilmiş gibi! Yok NAVTEX, yok istikşafi görüşme, yok Soros Sınırı. Bir cümleyle açıklayabiliriz:
Türkiye’nin kara deniz ve hava sınırları tehdit altında ve istikşafi bir biçimde halktan her şey gizleniyor. İstikşaf yani keşfe dayalı görüşmeler, yumuşak pazarlıklar deniyor ya! Hatta şımarık Yunan “bana ne, beni kızdırdınız pazarlık masasından kalkıyorum” deyip çekip gidiyor ya! İstikşafi falan filan… Tribünler, “Şu Yunanla pazarlığa kadar düştünüz” demesin diye Arapçadan kelimeler bulunuyor duruma maske takılıyor! İstikşafiymiş de müktesebatmış da… Boş verin, olan ortada; toprak, deniz, hava, su, fabrika… Kaybe-di-yo-ruz. Anlamamız gereken bu!

Yunanistan Avrupa Birliği ve Amerika’nın vazgeçemediği kuklası. İngiliz Kraliçesinin kocası Korfu doğumlu. Dahası var mı?! Yunan aracılığıyla Batı Türk adalarına, kıta sahanlığına, hava sahasına el koymak, Türkiye’yi kıpırdanamaz hâle getirmek istiyor. Karmaşık kavramlarla kafamızı bulandıramazlar!

Bakın, Türkiye bir Libya Mutabakatı ilan etti. Orada bile sismik çalışma yapmasına izin verilmedi! Türk Araştırma gemileri Soros Sınırı diye bilinen 28. Boylamın batısına geçemedi! Nedir bu Soros Sınırı!

Küresel tefeci George Soros var ya; hani birilerinin “her naneyi Soros’a bağlıyorsun” dediği Soros!

Yıl 2012 Soros ve şürekasına bağlı Uluslararası Kriz Grubu Örgütü, Doğu Akdeniz Türk Kıta Sahanlığı batı sınırını 28. Boylamdan geçiren bir harita yayınladı. O gün bugün kıta sahanlığımız 28. Boylamda bitti. Nasıl mı?

Uluslararası Kriz Grubu 2012’de haritayı yayınlandı. Bir ay sonra AKP Hükümeti Türkiye Petrolleri Anonim Ortaklığına Doğu Akdeniz’de petrol araması için ruhsat verdi. Ruhsat sahaları Nisan 2012 tarihli Resmi Gazetede yayınlandı. TPAO ruhsat sahalarının sınırı 28. Boylamdan geçiyordu. Dışişleri Bakanlığı, Mart 2019’da Birleşmiş Milletlere gönderdiği Resmi Mektup ile Türkiye’nin Akdeniz’deki Kıta Sahanlığı Sınırının 28. Boylamdan geçtiğini bildirdi!

Bakanlık, Kasım 2019’da BM’ye gönderdiği resmi mektupta Türkiye-Mısır Hattı batı sınırının 28. Boylamdan geçtiğini deklare etti! Yani Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ve Bakanlık da Soros’un dayattığı sınırı uyguladı. Çok bilmişler hala “dıj güjler” diyedursun dışarısı ve içerdeki memurları el birliğiyle Türkiye’yi İzmir ve Antalya körfezine hapsettiler! Kimsenin de sesi çıkmadı!

İçişlerine gelelim.

Ümit Yalım Yunan Genel kurmay başkanı Floros’un Eşek Adası’nda Aydın Adalar Belediye Başkanı Evangelos Kottoros’a, plaket verdiğini yazdı. Kottoros bir Yunan vatandaşı ve 2004’ten beri Adalar belediye başkanlığı yapıyor! T.C. İçişleri Bakanlığı onu ne görevden alıyor ne kayyum atıyor ne de yıllardır yapılan şaklabanlığa edepsizliğe ses çıkarıyor!

2020’ye veda ederken güzel şeyler söyleyemedim! Bugünkü kaydı elinizden gelen her yerde dillendirmenizi rica ederim.

2021 bereketli olsun. Üzüm gibi sıkılan insanlarımızın derdine çare olma gücü bulalım. Yeni yılınız kutlu olsun.

Önceki İçerik#12 – 2020’den Kalan
Sonraki İçerik#14 – Ömür Kurt’la 5 Soru 5 Cevap – Konuk: Banu Avar
2009’da Avrasya TV'de DÜNYA DÜZENİ adlı haber programını yaptı. 2004-2008 arasında TRT'de ‘SINIRLAR ARASINDA’ Haber Belgesel Programının yapımcısıydı. Londra City University televizyon bölümünde yüksek lisans yapan ve BBC TV Belgesel kurslarını bitiren Banu Avar BBC Türkçe bölümünde yapımcı ve sunucu olarak çalışmış, TRT’nin Londra muhabirliğini üstlenmiş; Günaydın, Vatan, Dünya, Politika gibi gazetelerde muhabir olarak çalışmış ve birçok dizi yazıya imza atmıştır. TRT 1 ve TRT 2’de yapımcılığını, yönetmenliğini ve sunuculuğunu üstlendiği "Mozaik" ve "Kaleideskop" programları yayınlanmıştır. "32. Gün" programının ilk yıllarında programın Londra muhabirliğini yapmış ve Kıbrıs, Demirkırat gibi belgesellerde yapımcı, araştırmacı olarak görev almıştır. BEN SEZAR (‘I, Ceasar’), KIRIM SAVAŞI (‘Crimean War’), BÜYÜK OYUN ‘The Great Game’ ve TRUVA ‘Troy’ gibi BBC ve Discovery Channel belgesellerinin künyesinde Türkiye prodüktörü olarak yer almıştır. 1999’da TV8’in belgesel bölümünü kurmuş, 2004’e kadar 30’dan fazla belgesele imza atmıştır. 2004 yılında -Attila İlhan ve Erol Manisalı ile birlikte- işine son verilmiştir. Denizciler, Bir Zamanlar Kıbrıs’da, Artık BİZ DE varız!, Devlerin Savaş Alanı Afganistan, Türkiye Sevdalıları gibi belgesellerden OHRİ, GÜZEL OHRİ Makedonca’ya çevrilmiş ve Makedon Ulusal TV Kanalında bir çok kez gösterime girmiştir; Rıza oğlu Haydar ALİYEV belgeseli ise Azerbaycan Devlet Kanalında defalarca yayınlanmıştır. 2004 yılında yapımına başladığı; Balkanlar, Kafkasya, Orta Doğu, Orta Asya, Çin, Hindistan, Güney Amerika ve Avrupa’dan dosyalarla 82 ülkeden konuların yer aldığı Sınırlar Arasında belgeseli 2008 mayıs ayında ABD, İsrail, Gürcistan, İsveç Büyükelçilerinin şikayetleri sonucu yayından kaldırıldı.. Bu gerekçe TRT üst yönetimi tarafından beyan edilmiştir! Avar daha sonra, 2009 Şubat - Haziran arasında AVRASYA TV (ART)'de "DÜNYA DÜZENİ" adlı haber programını yaptı. Banu Avar, 2004-2008 yılları arasında 40'dan fazla kurumdan çeşitli ödüller ve plaketler almıştır. 8 kitabı bulunmaktadır: Sınırlar Arasında (2006) Avrasyalı Olmak (2007) Hangi Avrupa (2007) ‘Böl ve Yut!’ (2008) Hangi Dünya Düzeni (2009) Kaçın Demokrasi Geliyor (2010) Gün O Gündür (2012) Zemberek (2016)

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz