#100- CUMHURİYET 100 YAŞINDA! – “Şekl-i Hükümet Cumhuriyet Olacaktır!”

0
468

ŞEKL-İ HÜKÜMET “CUMHURİYET” OLACAKTIR; Yıl 1919 Erzurum Kongresi sürüyor. Mazhar Müfit Bey’in hatıratının 7-8 Temmuz tarihli sayfasında ‘sabaha karşı’ notu altında şunlar yazıyor:

“Defteri getirdiğimi görünce ‘bu defterin bu yaprağını kimseye göstermeyeceksin, sonuna kadar mahrem kalacak.’ dedi. Sonra ilâve etti: …ZAFERDEN SONRA ŞEKL-İ HÜKÜMET CUMHURİYET OLACAKTIR; Türk Devrimi’nin cumhuriyet anlayışı, dünyadaki hiçbir cumhuriyet biçimine benzemez toplumu oluşturan tüm kesimleri kapsar. Ve en önemlisi amacı ulusal egemenliktir. EMPERYALİST İŞGALE KARŞI, HALKIN TEMSİLCİLERİYLE VE BİZZAT HALKIN KENDİSİ TARAFINDAN OLUŞTURULMUŞTUR. Meclis’te, HER KESİM VARDIR; köylüler, askerler, din adamları, tüccarlar, aşiret ve tarikat şeyhleri, esnaf temsilcileri, doktorlar, avukat ve gazeteciler…”

İzmir Milletvekili Mahmut Esat (Bozkurt), Meclis’i oluşturan milletvekilleri için, “belki elbisesiz, yakalıksız ya da bastonsuzdular ancak ayaklarındaki çizmeleriyle subayları, ellerinde mübarek çekiçleriyle demircileri, çiftçileri, yani ülkenin tümünü, burada Meclis’in içinde görüyoruz” diye yazar.

MECLİS’İMİZİN ‘DÜNYA SİYASİ TARİHİNDE ÖRNEĞİ YOKTUR! YAPTIRIM GÜCÜNÜ KUVAYI MİLLİYE RUHU’NDAN ALIR. BU RUH TEHLİKE KARŞISINDA KENDİLİĞİNDEN DEVREYE GİRER. TÜRKLER ‘BİNLERCE YILDAN BERİ BAĞIMSIZ DEVLET KURMAKTAN GELEN’ ÖRGÜTÇÜ BİR GELENEĞE SAHİPTİRLER!

MUSTAFA KEMAL’İN CUMHURİYET ANLAYIŞINI Niyazi Berkes şöyle yazmıştır:

“…Kemalizm yalnız Milliyetçilik değildir, yalnız Milli Kurtuluş ve Bağımsızlık değildir; aynı zamanda bir millet yaratmaktır, onu tarihe ve dünyaya kabul ettirmektir, onu kendi kendine kabul ettirmektir ve NİHAYET ONU GELECEKTE DE yaşayabilecek bir varlık olma temelleri üstüne oturtma işidir. Bunsuz bir Türk Milliyetçiliği olamaz! CUMHURİYET MİLLET İRADESİNİN ESAS OLMASI DEMEKTİR… CUMHURİYET BAĞIMSIZ BİR DEVLETİN İÇİNDE YAŞAMAK DEMEKTİR. CUMHURİYET BAŞKA DEVLETLERE BOYUN EĞMEMEK DEMEKTİR. CUMHURİYET HALKIN KENDİNİ YÖNETMESİ DEMEKTİR. EGEMENLİĞİN KAYITSIZ ŞARTSIZ MİLLETİN OLMASI DEMEKTİR.”

Bugün Cumhuriyet 100 yaşında…

Acaba egemenlik kayıtsız şartsız elimizde midir?

Uğraşmamız gereken soru budur!

Banu AVAR, 29 Ekim 2023

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz