‘TÜRK ORDUSUNU ‘KAFESLEMEK’ YENİ ANAYASANIN YOLUNU AÇAR!’

0
850

2003’de CIA memuru Henri Barkey söylemişti. ‘AKP lideriyle anlaşarak Türk Ordusu’nu kafesledik’ demişti.
Aslında Türk Ordusu’nu ‘kafese sokma’ tertibi Türkiye’nin NATO terör örgütünün bir üyesi oluşuyla başlayan bir süreçti.. Yarım asır içinde adım adım ilerledi..
Süreç Türkiye’nin ve Ordusunun tüm kurumlarına ‘sızılması’ süreciydi ve bu 1945’de ABD tarafından açıkça beyan edilmişti.. Türk Ordu mensupları ‘Amerikanize’ edilecek, edilemeyenler ‘kafeslenecek’, ‘tasfiye’ edilecek, ya da ‘yokedilecekti’!
Aralarında ‘amerikanize’ edilmiş ama ‘Türk ordusunu aşağılama’ senaryosu gereği ‘kafeslenecek’ler de olacaktı!
Bu yılın ilk günlerinde bir başka CIA memuru eski büyükelçi Ross Wilson ‘süreci’ bölünme anayasasına bağlamış ve ‘Tutuklamalar yeni anayasa için istek yaratır’ değerlendirmesini yapmıştı.. Tarih 2012nin 5 Ocak’ı! Wilson, bu stratejinin ABD’nin ana stratejisi olduğunu da yazmıştı:
“…yüksek rütbeli subayların sözde veya gerçek, yasadışı davranışlarına odaklanmak, son zamanlarda sönmeye yüz tutmuş anayasa değişikliğine, yeniden şevk ve ivme katacaktır; ordu içinde, yargıda, ve her konumda bu değişimi kısıtlamak ve AKP’nin işlerini engellemek isteyenleri atacakları adımları hesaplamaya ve kendilerini ne şekilde savunacaklarını düşünmeye zorlayacaktır.” (http://www.acus.org/new_atlanticist/erdogan-consolidates-civilian-rule-turkey)
Sadece Ross Wilson değil, ABD ‘derin’ devletinin istihbarat ‘uzman’ları ve onların yerli uzantıları ardı ardına benzer ‘raporlar’ yayınlamışlardı: Wilson makalesindeki gibi hepsinin ana fikri aynıydı:
*Türk ordusuna son darbe zamanı gelmiştir!
*PKK terör örgütü karşısına ‘TSK terör örgütü’ konuşlandırılmıştır! Balyoz vb gibi davalarla terror örgütü ile ORDU ‘eşitlenmiştir!
Bu tutuklamalar, halkı ve siyasi çevreleri, tartışmalı Anayasa değişikliğini iknaya zorlayacaktır.
‘Ergenekon’ ‘balyoz’ ve benzeri davalar, orduda, yargıda, siyasette, Atlantik ötesinin arzuları hilafına hareket edenlerin ‘gözünü korkutacaktır’!
Ve tüm bu raporlar ve birkaç gün önce eski bir diğer büyükelçi Morton Abromowitz’in yazısında da vurgulandığı gibi, bu ‘SÜREÇ’, Türk ordusuna balyoz indirirken, AKP hükümetini de son raddeye kadar yıpratacak ve ABD’nin Türkiye için yeni bir hükümet arayışının yolunu açacaktır…http://nationalinterest.org/commentary/turkeys-precarious-position-7494
MİLLİ GÜÇLERİN aklını başına toplama ve olası gelişmelere ve karmaşık oyunlara karşı birlik olma zamanıdır.
Banu Avar
[email protected]

Önceki İçerikBanu AVAR'dan Duyuru ve Çağrı: Bir Araya Gelelim!
Sonraki İçerik'Türk Ordusunu Kafeslemek' Yeni Anayasanın Yolunu Açar!.. / Banu AVAR
2009’da Avrasya TV'de DÜNYA DÜZENİ adlı haber programını yaptı. 2004-2008 arasında TRT'de ‘SINIRLAR ARASINDA’ Haber Belgesel Programının yapımcısıydı. Londra City University televizyon bölümünde yüksek lisans yapan ve BBC TV Belgesel kurslarını bitiren Banu Avar BBC Türkçe bölümünde yapımcı ve sunucu olarak çalışmış, TRT’nin Londra muhabirliğini üstlenmiş; Günaydın, Vatan, Dünya, Politika gibi gazetelerde muhabir olarak çalışmış ve birçok dizi yazıya imza atmıştır. TRT 1 ve TRT 2’de yapımcılığını, yönetmenliğini ve sunuculuğunu üstlendiği "Mozaik" ve "Kaleideskop" programları yayınlanmıştır. "32. Gün" programının ilk yıllarında programın Londra muhabirliğini yapmış ve Kıbrıs, Demirkırat gibi belgesellerde yapımcı, araştırmacı olarak görev almıştır. BEN SEZAR (‘I, Ceasar’), KIRIM SAVAŞI (‘Crimean War’), BÜYÜK OYUN ‘The Great Game’ ve TRUVA ‘Troy’ gibi BBC ve Discovery Channel belgesellerinin künyesinde Türkiye prodüktörü olarak yer almıştır. 1999’da TV8’in belgesel bölümünü kurmuş, 2004’e kadar 30’dan fazla belgesele imza atmıştır. 2004 yılında -Attila İlhan ve Erol Manisalı ile birlikte- işine son verilmiştir. Denizciler, Bir Zamanlar Kıbrıs’da, Artık BİZ DE varız!, Devlerin Savaş Alanı Afganistan, Türkiye Sevdalıları gibi belgesellerden OHRİ, GÜZEL OHRİ Makedonca’ya çevrilmiş ve Makedon Ulusal TV Kanalında bir çok kez gösterime girmiştir; Rıza oğlu Haydar ALİYEV belgeseli ise Azerbaycan Devlet Kanalında defalarca yayınlanmıştır. 2004 yılında yapımına başladığı; Balkanlar, Kafkasya, Orta Doğu, Orta Asya, Çin, Hindistan, Güney Amerika ve Avrupa’dan dosyalarla 82 ülkeden konuların yer aldığı Sınırlar Arasında belgeseli 2008 mayıs ayında ABD, İsrail, Gürcistan, İsveç Büyükelçilerinin şikayetleri sonucu yayından kaldırıldı.. Bu gerekçe TRT üst yönetimi tarafından beyan edilmiştir! Avar daha sonra, 2009 Şubat - Haziran arasında AVRASYA TV (ART)'de "DÜNYA DÜZENİ" adlı haber programını yaptı. Banu Avar, 2004-2008 yılları arasında 40'dan fazla kurumdan çeşitli ödüller ve plaketler almıştır. 8 kitabı bulunmaktadır: Sınırlar Arasında (2006) Avrasyalı Olmak (2007) Hangi Avrupa (2007) ‘Böl ve Yut!’ (2008) Hangi Dünya Düzeni (2009) Kaçın Demokrasi Geliyor (2010) Gün O Gündür (2012) Zemberek (2016)

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz