Türk Dünyası Kültür ve İnsan Hakları Derneği Basın Açıklaması:

0
992
Tarih: 24.02.2012
Sayı : TDKİHD/GM-00012-CO
Kamu Oyunun Dikkatine
Derneğimiz öncülüğünde, 26 STK ile birlikte; her sene olduğu gibi bu sene de Taksim de “Hocalı Soykırımını Tel’in Mitingi” düzünlemek maksadıyla 20.02.2012 tarihinde iznimizi alarak kamuoyuna bildirdik. Ancak o günden bu güne yapmak istemiş olduğumuz bu miting provake edilerek “Türk ve Türk Dünyası” kavramını ağzına almayan hatta “Vatanseverliği” suç olarak kabul eden zihniyetler Azerbaycan Devletini kullanarak amaçlarına uygun miting tertip etmişlerdir. Süreçse şu şekilde yaşanmştır:
İzin belgemizi aldıktan sonra; Azerbaycan dernekleri ile işbirliği yapmamız istenmiştir. Bundan mutluluk duyduğumuzu belirten görüşümüzü belirttik. Ancak miting esnasında bir takım şartlar dayatılmak (hükümetlerin protestosu gibi) istendi, bunları kabul etmeyeceğimizi bildirdik.
Daha sonra ASAIF denen Azerbaycan’ın yurt dışında okuyan öğrsncilerinin teşkilat başkanı görüşmek istedi. Bu görüşmeyide Başkan Sayın Orhan AKBEROV ile yaptık. Aynı tarz istekler kendisinden de geldi. Hatta “sadece Hocalı” işlensin dendi. Fakat diğer dayatmalara şerh koyduk. Yani asıl hedef bizleri kendi çizgilerine getirmekti, başaramadılar.

İlerleyen günlerde 19.02.2012 günü Azerbaycan’ın “Musavvat Gazetesinde” Az-İstanbul Baş Konsolosu H. ZEYNALOV’un verdiği mülakatta; Taksim mitingi için tek yetkilinin “İslam Kalkınma Örgütü’nün-Gençlik Teşkilatının“ olduğunu belirterek yapmış olduğumuz tüm çalışmalar sabote edilmiştir. Birkaç gündür yaptıkları propaganda da ise “Hama, Humus, Filistin” kavramları kullanılarak, ülkemizi Suriye ve İran savaşlarına hazırlamak istemektedirler. Oyunu görelim ve bozalım.
Bu oyuna uyarılarımıza rağmen gönüllü gelen MHP ve teşkilatları, sendikal örgütler, Azerbaycan Devleti ve kişi kurum ve kuruluşları da bir kez daha sağ duyuya davet ediyoruz. Bu güne kadar bırakın Hocalı’yı anmayı, “Türk” kavramından nefret eden, bu gürühun oyununa gelmeyiniz. Ve onların Mitingi’ne iltifat etmeyiniz.
Saygılarımızla
TÜRK DÜNYASI KÜLTÜR ve İNSAN HAKLARI DERNEĞİ
İstanbul Temsilcisi
Hanifi ÇAKIR
Önceki İçerikHOCALI Mitingini 'Kullanmak'! / Banu AVAR
Sonraki İçerikSevsinler Sizin Gazeteciliğinizi! / Banu AVAR
2009’da Avrasya TV'de DÜNYA DÜZENİ adlı haber programını yaptı. 2004-2008 arasında TRT'de ‘SINIRLAR ARASINDA’ Haber Belgesel Programının yapımcısıydı. Londra City University televizyon bölümünde yüksek lisans yapan ve BBC TV Belgesel kurslarını bitiren Banu Avar BBC Türkçe bölümünde yapımcı ve sunucu olarak çalışmış, TRT’nin Londra muhabirliğini üstlenmiş; Günaydın, Vatan, Dünya, Politika gibi gazetelerde muhabir olarak çalışmış ve birçok dizi yazıya imza atmıştır. TRT 1 ve TRT 2’de yapımcılığını, yönetmenliğini ve sunuculuğunu üstlendiği "Mozaik" ve "Kaleideskop" programları yayınlanmıştır. "32. Gün" programının ilk yıllarında programın Londra muhabirliğini yapmış ve Kıbrıs, Demirkırat gibi belgesellerde yapımcı, araştırmacı olarak görev almıştır. BEN SEZAR (‘I, Ceasar’), KIRIM SAVAŞI (‘Crimean War’), BÜYÜK OYUN ‘The Great Game’ ve TRUVA ‘Troy’ gibi BBC ve Discovery Channel belgesellerinin künyesinde Türkiye prodüktörü olarak yer almıştır. 1999’da TV8’in belgesel bölümünü kurmuş, 2004’e kadar 30’dan fazla belgesele imza atmıştır. 2004 yılında -Attila İlhan ve Erol Manisalı ile birlikte- işine son verilmiştir. Denizciler, Bir Zamanlar Kıbrıs’da, Artık BİZ DE varız!, Devlerin Savaş Alanı Afganistan, Türkiye Sevdalıları gibi belgesellerden OHRİ, GÜZEL OHRİ Makedonca’ya çevrilmiş ve Makedon Ulusal TV Kanalında bir çok kez gösterime girmiştir; Rıza oğlu Haydar ALİYEV belgeseli ise Azerbaycan Devlet Kanalında defalarca yayınlanmıştır. 2004 yılında yapımına başladığı; Balkanlar, Kafkasya, Orta Doğu, Orta Asya, Çin, Hindistan, Güney Amerika ve Avrupa’dan dosyalarla 82 ülkeden konuların yer aldığı Sınırlar Arasında belgeseli 2008 mayıs ayında ABD, İsrail, Gürcistan, İsveç Büyükelçilerinin şikayetleri sonucu yayından kaldırıldı.. Bu gerekçe TRT üst yönetimi tarafından beyan edilmiştir! Avar daha sonra, 2009 Şubat - Haziran arasında AVRASYA TV (ART)'de "DÜNYA DÜZENİ" adlı haber programını yaptı. Banu Avar, 2004-2008 yılları arasında 40'dan fazla kurumdan çeşitli ödüller ve plaketler almıştır. 8 kitabı bulunmaktadır: Sınırlar Arasında (2006) Avrasyalı Olmak (2007) Hangi Avrupa (2007) ‘Böl ve Yut!’ (2008) Hangi Dünya Düzeni (2009) Kaçın Demokrasi Geliyor (2010) Gün O Gündür (2012) Zemberek (2016)

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz