OHAL sonrası ilk Kanun Hükmünde Kararnamelerle: Askeri liseler kapatılıyor, Harp akademileri Savunma Bakanlığına, GATA Sağlık Bakanlığına, Jandarma ve Sahil güvenlik İçişleri bakanlığına bağlanıyor. Batının Türk ordusunu “sivilleştirme” projesinde dev adımlar atılıyor.. Bugün Yüksek Askeri Şura en kritik toplantısını yapıyor.
Bugün sayfada Türkiye’nin milli gazeteci ve yazarlarının çok değerli yazılarını sizlerle paylaşacağız Ama okumayı sevmeyen ve hazır hap isteyen genç kardeşlerimize şu özeti yapalım:

  1. Avrupa Birliği ve ABD dayatmasıyla alınan kararlar gereği Türk ordusu “özelleştirilmekte”, dışa bağlı siyasi merkezlerin emrine verilmektedir. Meraklısı Müyesser Yıldız’ın TESEV’in 2006 ve 2008’de yayınladığı, “Almanak Türkiye: Güvenlik Sektörü ve Demokratik Gözetim” raporlarındaki ayrıntıları okumalı. Yıldız, 15 Temmuz sonrası esip gürleyen birilerinin, “darbenin arkasında gördüğü güçlerle muhabbetine de dikkat çekiyor: “Şu ana kadar koltuklarından kalkma ve halka hesap verme gereği duymayan komutanlar, geçen hafta ABD Genelkurmay Başkanı Joseph Dunford’u iki kez arayıp, “Türkiye’nin hem IŞİD karşıtı koalisyona hem de daha geniş çaplı bir işbirliğine olan taahhütlerine bağlı olduğunu” söylediğini hatırlatıyor.
  2. Mahiye Morgül ordunun “sivilleştirilmesi ya da moda deyimle “askeri vesayetin kaldırılması” konusunun GATS anlaşmalarıyla Tansu Çiller ve Abdullah Gül tarafından Refah Yol hükümeti döneminde karara bağlandığını hatırlatıyor: “ Çiller gizlice GATS’ı imzaladı. Yani Dünya Bankasına “Hizmetlerin sektöre devredilmesi” taahhütnamesi verdi….. Savunma, güvenlik, sağlık, ulaşım gibi tüm diğer hizmetlerin de kamu alanı olmaktan çıkartılması GATS’ın içindedir..” diyor. Türk ordusunun eritilme kararı 20 yıl önceye dayanıyor!
  3. Yavuz Demirağ “Darbe Günlükleri” başlığı atıp Türk ordusuna tuzak kuranların Abant
    Platformunda boy gösterdiklerini ve “sivilleşmeyi” konuştuklarını yazıyor: Nokta dergisinde o dönemde Abant toplantılarında, “askeri vesayeti ortadan kaldırmanın yegane yolunun başarısız kalmış bir askeri darbe girişiminin ardından eski ve yeni darbecilerin derdest edilip yargılanmaları olduğu” konuşuluyor.
    “2004’te Askeri Vesayeti sonlandırmak için “Atabeyler”le başlayan provalar Şemdinli ile devam etti. Kurbağanın kaynama testi gibi Ergenekon, Balyoz, Askeri Casusluk kumpasları ile zirve yaptı.”
  4. Ve bugün YAŞ toplantısı bağlamında en yakıcı soruyu Arslan Bulut soruyor: “ FETÖ’nün subayları, 2013, 2014 ve 2015 şuralarında, bir üst rütbeye yükseltildiyse, asıl sorun Şura’da değil midir? Şimdi iki üyesi darbe girişiminden tutuklu bulunan Şura’nın alacağı kararlar sağlıklı mı olacak? Son üç Şura’da orduda temizlik yapılacağına, neden cemaatteki abilerinden emir alan subaylar, bir üst rütbeye yükseltildi?”
  5. Tüm bu sorularla 15 temmuz sonrası kışlada durumu Ahmet Takan özetliyor: “Terör bölgesinde tüm kışlalar PKK ve sivil uzantıları tarafından bloke edildi. HDP’li araçlar ve HDP’li Belediyelerin araçları ile kışlaların önü kapatıldı. Bahaneleri de “darbeye engel olmak”!.. Bölgedeki askeri kaynaklardan ulaştığım bilgilere göre, HDP’li Belediyeler tüm kışlaların sularını kesti. PKK bölgede tekrar yoğun bir şekilde mayınlama ve EYP döşeme faaliyetlerine devam ediyor. … “Demokrasi mitinglerine” her kesimden katılan vatandaşların arasına sızan çok tehlikeli simaların sayısı her geçen gün artıyor. Garip sakallı, garip garip kıyafetli, ağızlarından irin akan kimseler çok tehlikeli fısıltılar yayıyor.

Bunlara belediye görevlileri de en etkin lojistik desteği veriyor. Bu arada Genelkurmay Başkanlığı’na ve diğer kuvvet komutanlıklarına sabah mesaisine giden askeri personel, sivil kıyafetle ellerindeki torbada askeri üniformalarını saklayarak karargaha giriyor. Akşam saatlerinde de fark edilmemek için aynen öyle çıkıyorlar….”

Yine de özet isteyen genç kardeşlerime iki cümle:

TÜRKİYE VE ORDU TEHLİKEDE!

İÇ VE DIŞ BEDHAHLAR ALTIN VURUŞ YAPMAK ÜZERE!

Banu AVAR
28.7.2016

Önceki İçerikAYDIN TEKLEMESİ
Sonraki İçerikKARAMSARLIK YASAK!
2009’da Avrasya TV'de DÜNYA DÜZENİ adlı haber programını yaptı. 2004-2008 arasında TRT'de ‘SINIRLAR ARASINDA’ Haber Belgesel Programının yapımcısıydı. Londra City University televizyon bölümünde yüksek lisans yapan ve BBC TV Belgesel kurslarını bitiren Banu Avar BBC Türkçe bölümünde yapımcı ve sunucu olarak çalışmış, TRT’nin Londra muhabirliğini üstlenmiş; Günaydın, Vatan, Dünya, Politika gibi gazetelerde muhabir olarak çalışmış ve birçok dizi yazıya imza atmıştır. TRT 1 ve TRT 2’de yapımcılığını, yönetmenliğini ve sunuculuğunu üstlendiği "Mozaik" ve "Kaleideskop" programları yayınlanmıştır. "32. Gün" programının ilk yıllarında programın Londra muhabirliğini yapmış ve Kıbrıs, Demirkırat gibi belgesellerde yapımcı, araştırmacı olarak görev almıştır. BEN SEZAR (‘I, Ceasar’), KIRIM SAVAŞI (‘Crimean War’), BÜYÜK OYUN ‘The Great Game’ ve TRUVA ‘Troy’ gibi BBC ve Discovery Channel belgesellerinin künyesinde Türkiye prodüktörü olarak yer almıştır. 1999’da TV8’in belgesel bölümünü kurmuş, 2004’e kadar 30’dan fazla belgesele imza atmıştır. 2004 yılında -Attila İlhan ve Erol Manisalı ile birlikte- işine son verilmiştir. Denizciler, Bir Zamanlar Kıbrıs’da, Artık BİZ DE varız!, Devlerin Savaş Alanı Afganistan, Türkiye Sevdalıları gibi belgesellerden OHRİ, GÜZEL OHRİ Makedonca’ya çevrilmiş ve Makedon Ulusal TV Kanalında bir çok kez gösterime girmiştir; Rıza oğlu Haydar ALİYEV belgeseli ise Azerbaycan Devlet Kanalında defalarca yayınlanmıştır. 2004 yılında yapımına başladığı; Balkanlar, Kafkasya, Orta Doğu, Orta Asya, Çin, Hindistan, Güney Amerika ve Avrupa’dan dosyalarla 82 ülkeden konuların yer aldığı Sınırlar Arasında belgeseli 2008 mayıs ayında ABD, İsrail, Gürcistan, İsveç Büyükelçilerinin şikayetleri sonucu yayından kaldırıldı.. Bu gerekçe TRT üst yönetimi tarafından beyan edilmiştir! Avar daha sonra, 2009 Şubat - Haziran arasında AVRASYA TV (ART)'de "DÜNYA DÜZENİ" adlı haber programını yaptı. Banu Avar, 2004-2008 yılları arasında 40'dan fazla kurumdan çeşitli ödüller ve plaketler almıştır. 8 kitabı bulunmaktadır: Sınırlar Arasında (2006) Avrasyalı Olmak (2007) Hangi Avrupa (2007) ‘Böl ve Yut!’ (2008) Hangi Dünya Düzeni (2009) Kaçın Demokrasi Geliyor (2010) Gün O Gündür (2012) Zemberek (2016)

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz