Karanlıklar Prensi Adana'da! / Banu AVAR

0
1019

Suriye’ye terörist sevkiyatı, PKK ile koordinasyon yapan ABD’nin Adana konsolosu Darnell gitti, yerine ‘çatışma bölgelerinin prensi’ John L. Espinoza geldi..
Kariyeri savaş ve çatışma bölgeleriyle bezeli!
Adana’ya Konsolos olmadan önce ABD Dışişleri bakanlığında Kafkasya Ve Bölgesel Çatışmalar (!) Dairesi’nde görevli.
Ermenistan, Azerbaycan, Gürcistan uzmanı!

   – 2008-2009’da Afganistan’ın en karışık bölgesi Pakistan sınırındaki Kunar ve Nuristan’da ‘Yerel yapılandırma’ adı altında karanlık işleri yürüten ekibin en kıdemlisi.
   – 2006-2008’de ABD Paris büyükelçiliğinde siyasi ateşeydi. Wiki sızıntılarda Fransız –ABD dışişleri bakanlıkları istihbarat ve terörle mücadele toplantılarına katıldığı belgelendi..
   – 2007’de katıldığı toplantıda ABD- Fransız heyeti PKK ve Avrupa’da radikal islamın durumunu inceledi.
   – 2005-2006 arası Fransa Dışişleri Bakanlığı’nda Rusya, Kafkasya, Kosova ve Belarusya ile ilgilendi (!)
   – 2004’ten 2005’e kadar ABD Bağdat Büyükelçiliği’nde Büyükelçi John D. Negroponte’nin Özel Yardımcısı idi! Kana boyanmış Irak’ta işgal kuvvetleriyle kukla yöneticileri arasındaki ‘ikili ilişkileri geliştirme’ ekibindeydi!
  – 2004 öncesinde Birleşmiş Milletler’de çalıştı.. Cezayir ve Atina büyükelçiliklerinde görev yaptı..

Türkçe, Fransızca ve Yunanca’yı akıcı bir şekilde konuşuyor.
Darnell’in görevi bitti Adana’ya karanlıklar prensi Espinoza geldi.. Adana Türkiye’nin en hassas bölgesinin merkezi.. ‘Konsolos’un, ateş ve kan kokan bu coğrafyada hayırlara vesile olmayacağı aşikar değil mi!


Banu AVAR, 9 Ağustos 2012
[email protected]

Önceki İçerik'Hür Katil-Kaçakçı Ordusu' El Kaide'nin Ta Kendisidir! / Banu AVAR
Sonraki İçerikHİLLARY'DEN EMİR ALANLAR, KORKUN!
2009’da Avrasya TV'de DÜNYA DÜZENİ adlı haber programını yaptı. 2004-2008 arasında TRT'de ‘SINIRLAR ARASINDA’ Haber Belgesel Programının yapımcısıydı. Londra City University televizyon bölümünde yüksek lisans yapan ve BBC TV Belgesel kurslarını bitiren Banu Avar BBC Türkçe bölümünde yapımcı ve sunucu olarak çalışmış, TRT’nin Londra muhabirliğini üstlenmiş; Günaydın, Vatan, Dünya, Politika gibi gazetelerde muhabir olarak çalışmış ve birçok dizi yazıya imza atmıştır. TRT 1 ve TRT 2’de yapımcılığını, yönetmenliğini ve sunuculuğunu üstlendiği "Mozaik" ve "Kaleideskop" programları yayınlanmıştır. "32. Gün" programının ilk yıllarında programın Londra muhabirliğini yapmış ve Kıbrıs, Demirkırat gibi belgesellerde yapımcı, araştırmacı olarak görev almıştır. BEN SEZAR (‘I, Ceasar’), KIRIM SAVAŞI (‘Crimean War’), BÜYÜK OYUN ‘The Great Game’ ve TRUVA ‘Troy’ gibi BBC ve Discovery Channel belgesellerinin künyesinde Türkiye prodüktörü olarak yer almıştır. 1999’da TV8’in belgesel bölümünü kurmuş, 2004’e kadar 30’dan fazla belgesele imza atmıştır. 2004 yılında -Attila İlhan ve Erol Manisalı ile birlikte- işine son verilmiştir. Denizciler, Bir Zamanlar Kıbrıs’da, Artık BİZ DE varız!, Devlerin Savaş Alanı Afganistan, Türkiye Sevdalıları gibi belgesellerden OHRİ, GÜZEL OHRİ Makedonca’ya çevrilmiş ve Makedon Ulusal TV Kanalında bir çok kez gösterime girmiştir; Rıza oğlu Haydar ALİYEV belgeseli ise Azerbaycan Devlet Kanalında defalarca yayınlanmıştır. 2004 yılında yapımına başladığı; Balkanlar, Kafkasya, Orta Doğu, Orta Asya, Çin, Hindistan, Güney Amerika ve Avrupa’dan dosyalarla 82 ülkeden konuların yer aldığı Sınırlar Arasında belgeseli 2008 mayıs ayında ABD, İsrail, Gürcistan, İsveç Büyükelçilerinin şikayetleri sonucu yayından kaldırıldı.. Bu gerekçe TRT üst yönetimi tarafından beyan edilmiştir! Avar daha sonra, 2009 Şubat - Haziran arasında AVRASYA TV (ART)'de "DÜNYA DÜZENİ" adlı haber programını yaptı. Banu Avar, 2004-2008 yılları arasında 40'dan fazla kurumdan çeşitli ödüller ve plaketler almıştır. 8 kitabı bulunmaktadır: Sınırlar Arasında (2006) Avrasyalı Olmak (2007) Hangi Avrupa (2007) ‘Böl ve Yut!’ (2008) Hangi Dünya Düzeni (2009) Kaçın Demokrasi Geliyor (2010) Gün O Gündür (2012) Zemberek (2016)

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz