Hocalı Mitingi ve Kürsü Çalmak! / Banu AVAR

0
866

Türk Dünyası İnsan Hakları Derneği’nden Hanifi Çakır aramıştı bir ay önce.. Heyecan içindeydi ve tarihin en korkunç katliamı Hocalı’nın 20 yılını anmak için sağ sol demeden Türkiye’deki her cenahın katılacağı bir yürüyüş hazırlığındaydı. Başka kurum ve Sivil Toplum kuruluşları da Hocalı soykırımının 20. Yılında büyük bir anma toplantısı için kolları sıvamıştı..
Azerbaycan’daki Ermeni katliamlarını defalarca belgeselleştirmiş biri olarak beni de aradılar. Elimden ne gelirse yapmak istediğimi söyledim.. İlk davet yazısını 11 Şubatta yazdım.. 26 şubat’a birkaç gün kala Hanefi Çakır’ı aradım. Yollardaki afişlerde HOCALI yanısıra Hama ve Humus kelimeleri vardı.. Alem FM sabahtan akşama Hocalı Hama ve Humus’daki ‘katliamları kınamaktan’ sözetmeye başladı..
Onbinlerce milliyetçinin meydanları dolduracağı o gün, Türkiye’nin, ABD istekleri doğrultusunda Suriye’ye karşı savaş çığırtkanlığına dönüştürülecekti.. Hocalı mitingi küresel güçlerin hedefi doğrultusunda ‘kullanılacaktı!’ Bunu Hanifi Çakır’a da MHP milletvekili Sn Sinan Oğan’a da, BengüTürk tv genel yönetmeni Murat İde’ye de, bir çok gazeteci arkadaşıma da ilettim.
Hanifi Çakır, durumun farkında olduğunu ve basın açıklaması yazacağını belirtti.. Afişlerde Hama ve Humus kelimelerini gördüğünü buna karşı çıkınca miting yönetiminin iktidarla birlikte İslam Kalkınma Teşkilatı gençlik örgütüne verildiğini ve kürsüye kimin hakim olacağının bilinmediğini basın açıklamasında ifade etti. Biz de 24 şubatta endişelerimizi ve Çakır’ın basın açıklamasını yayınladık.
SONUÇ:
Gerek Azerbaycan diplomatik temsilcilerinin hassas davranmaması, gerek kürsünün Türk bile demekten çekinen bir üslupla yönetilmesi ve Bursa’da Azerbaycan bayraklarının çöp kutularına atılmasına yolaçan siyasilerin kürsüden nutuk atması, AKP gençlik teşkilatlarının Suriye’ye savaş çığlıkları atan pankartları, HOCALI mitingine yapılmış en büyük SAYGISIZLIKTIR. Meydana gelen onlarca bin kişi ile kürsüyü ele geçirenlerin söylemleri taban tabana zıttır. Samimi duygularla meydanları dolduran ve herşeye rağmen milletin yüreğindeki bu unutulmaz acıyı haykıran ve Azerbaycan Türküyle kucaklaşan MİLLET, bundan böyle düzenlediği miting yürüyüş eylemlerde KÜRSÜ hakimiyetinin kimde olduğuna dikkat etmeli, denetim mekanizması oluşturmalıdır..
Aslında HOCALI mitingi, siyasi hayatımızda yıllardır yaşadığımız gerçeklikle aynıdır.. Koca Türk milleti, bu milletin çıkarlarına taban tabana ZIT bir siyaset izleyen bir elitin elinde oyuncak edilmeye çalışılmaktadır..
Bu bize ders olsun.. Bir daha ki sefere Meydanlar kadar KÜRSÜLERE de sahip çıkalım!


Banu AVAR, 27 Şubat 2012
[email protected]

Önceki İçerikSevsinler Sizin Gazeteciliğinizi! / Banu AVAR
Sonraki İçerikHızla Yaklaşan Pislik / Banu AVAR
2009’da Avrasya TV'de DÜNYA DÜZENİ adlı haber programını yaptı. 2004-2008 arasında TRT'de ‘SINIRLAR ARASINDA’ Haber Belgesel Programının yapımcısıydı. Londra City University televizyon bölümünde yüksek lisans yapan ve BBC TV Belgesel kurslarını bitiren Banu Avar BBC Türkçe bölümünde yapımcı ve sunucu olarak çalışmış, TRT’nin Londra muhabirliğini üstlenmiş; Günaydın, Vatan, Dünya, Politika gibi gazetelerde muhabir olarak çalışmış ve birçok dizi yazıya imza atmıştır. TRT 1 ve TRT 2’de yapımcılığını, yönetmenliğini ve sunuculuğunu üstlendiği "Mozaik" ve "Kaleideskop" programları yayınlanmıştır. "32. Gün" programının ilk yıllarında programın Londra muhabirliğini yapmış ve Kıbrıs, Demirkırat gibi belgesellerde yapımcı, araştırmacı olarak görev almıştır. BEN SEZAR (‘I, Ceasar’), KIRIM SAVAŞI (‘Crimean War’), BÜYÜK OYUN ‘The Great Game’ ve TRUVA ‘Troy’ gibi BBC ve Discovery Channel belgesellerinin künyesinde Türkiye prodüktörü olarak yer almıştır. 1999’da TV8’in belgesel bölümünü kurmuş, 2004’e kadar 30’dan fazla belgesele imza atmıştır. 2004 yılında -Attila İlhan ve Erol Manisalı ile birlikte- işine son verilmiştir. Denizciler, Bir Zamanlar Kıbrıs’da, Artık BİZ DE varız!, Devlerin Savaş Alanı Afganistan, Türkiye Sevdalıları gibi belgesellerden OHRİ, GÜZEL OHRİ Makedonca’ya çevrilmiş ve Makedon Ulusal TV Kanalında bir çok kez gösterime girmiştir; Rıza oğlu Haydar ALİYEV belgeseli ise Azerbaycan Devlet Kanalında defalarca yayınlanmıştır. 2004 yılında yapımına başladığı; Balkanlar, Kafkasya, Orta Doğu, Orta Asya, Çin, Hindistan, Güney Amerika ve Avrupa’dan dosyalarla 82 ülkeden konuların yer aldığı Sınırlar Arasında belgeseli 2008 mayıs ayında ABD, İsrail, Gürcistan, İsveç Büyükelçilerinin şikayetleri sonucu yayından kaldırıldı.. Bu gerekçe TRT üst yönetimi tarafından beyan edilmiştir! Avar daha sonra, 2009 Şubat - Haziran arasında AVRASYA TV (ART)'de "DÜNYA DÜZENİ" adlı haber programını yaptı. Banu Avar, 2004-2008 yılları arasında 40'dan fazla kurumdan çeşitli ödüller ve plaketler almıştır. 8 kitabı bulunmaktadır: Sınırlar Arasında (2006) Avrasyalı Olmak (2007) Hangi Avrupa (2007) ‘Böl ve Yut!’ (2008) Hangi Dünya Düzeni (2009) Kaçın Demokrasi Geliyor (2010) Gün O Gündür (2012) Zemberek (2016)

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz