Gerilen Tel Kopar! / Banu AVAR

0
1453
Gün görev günü… Bugün Türk milletinin en acil görevi emperyalizmin Suriye saldırısına karşı durmaktır. Nasıl mı? Aklınıza gelen her yolla…
Çünkü bu saldırı Türkiye’yi de içine alan bölgeyi tarumar etmek için planlanmıştır. Kan operasyonları, ‘halk hareketi’ diye yutturulan ‘Arap baharı(!)’ ile kanıtlanmıştır. Wikileaks ile ortam hazırlanmış, facebookla sokak gösterileri kotarılmış, sonunda Tunus ve Mısır ‘kansız’ sayılabilecek bir manevrayla NATO’cu paşaların tam vesayetine girmiştir. Gelecek ne gösterir bilinmez çünkü Mısır’da mezhep çatışmaları da körüklenmektedir.
Libya ‘uluslararası camia’ tarafından bombalanmış, küresel odakların yeşerttiği ‘muhalefet’le bölünmüş, bir yandan iç savaş bir yandan dış bombardımanla onbinlerce can kaybetmiştir. Suriye ateşlenmiş, içerden ve dışardan muhaliflere gerekli tüm yardımlar yapılmıştır. Şimdilik halk direnmekte, Obama’nın deyişiyle biraz daha ‘çalışma’ gerektirmektedir.
‘görevimiz tehlike’!
Kan operasyonlarında anahtar rol Türkiye’ye verilmiştir… Bu çerçevede NATO kara ve deniz kuvvetleri komutası İzmir’e yerleşmiştir.
‘Uluslararası camia’ denen kana susamışlar, ‘has müttefik’ Türkiye’yi sahne ışıkları altına itmişler, ‘Türkiye modeli’ni tüm Arap aleminde uygulamaya sokmuşlardır. Kaosa sürüklenen, saldırılan tüm ülkelerde lamba ya da ampul logolu partiler türemiştir. Hepsinin adı aynıdır: Adalet ve Kalkınma.
Hepsine Türkiye modeli önerilmekte, AKP iktidarı da ‘model moderator’ olarak ‘ABD’nin sesi’nin ‘Osmanlı nüfuz alanında hoparlörü olmaktadır.
Irak’da, Gazze’de, Afganistan ve Pakistan’da ve en son Libya’da Amerikan posta memurluğu görevi yapan Türkiye için, komşu ve ‘akraba’ Suriye topun ağzına konunca işler karışmıştır..
Amerikan gözlüğünden…
Son analizlerden birinde Amerikan düşünce kuruluşu (Center for American progress) ‘Seçim sonrası Türkiye’ değerlendirmesinde, ‘Türkiye’nin çelişkili kararlar arifesinde olduğuna’ dikkat çekmiştir. (Kaynak: http://www.americanprogress.org/issues/ … urkey.html)
Washington merkezli Center for American Progress yabana atılır bir düşünce kuruluşu değil. Başkanı John Podesta, Bill Clinton ve Obama hükümetlerinin kuruluşunda önemli rol oynamış siyasi danışmanlardan biri:
Analizde, açıkca Türkiye’nin ‘milli çıkarlarıyla’, ‘demokrasi normları’ (siz Amerikanın çıkarları olarak anlayın) arasındaki çelişki, Türkiye’yi yönetenleri zorlayacak’ denmektedir.:
Yazıdaki saptamalar şöyledir:
1. Libya konusunda NATO müdahalesine önce karşı çıkan Türk siyasiler, sonunda ABD ile aynı eksende buluşmuşlardır.’
2. ‘Komşularla sıfır sorun politikası’ yüzünden çelişki yaşayan Türkiye, Suriye meselesinde de tavrını belirlemeye başlamıştır. Son haftalarda Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, ‘Beşar Esad’ın reformlarının yeterli olmadığını’ söylemiş ve ‘çok partili sisteme geçiş’ önermiştir.
3. Türkiye ‘Arap Baharı’ harekatında çelişkili durumda kalmıştır. Çünkü Irak’la, Suriye’yle, Libya ve Sudan’la artan ticari ilişkileriyle canlanan ekonomisi, ‘demokrasi hareketi’nden zarar görecektir. .
4. ‘Türkiye NATO üyesi olarak 1800 askeriyle Afganistan ve Pakistan’da ABD’nin yakın müttefiki olarak görev yapmaktadır.. Afgan ordu ve güvenlik güçlerini NATO kapsamında Türkiye eğitmektedir. Sadece 2009’da Afganistan’ın kalkınması için 100 milyon dolar harcamıştır.Ayrıca 300 milyon dolar yardım yapmıştır.
5. Türkiye, ABD ile gergin ilişkilere sahip İran ile diyalog konusunda da önemli rol oynamıştır. Ancak Suriye meselesi İran’la dostluğunu etkileyecektir.
Düşünce kuruluşunun başkanı John Podesta, “Türk tarihi Ortadoğu’nun daha demokratik bir geleceğe yürümesi için model olacaktır ama…’ diyor ve ekliyor:
‘Bölgede ve dünyada liderlik yapacak bir Türkiye (AKP), demokrasiye bağlılığını sadece kolay zamanlarda değil zor zamanlarda da göstermelidir!’
‘New CHP: yeni umut!’
İktidarın ‘ateşle imtihanı sürerken, Amerikalı uzmanlar ‘yeni CHP’yi alkışlamaktalar. CHP’nin Şükrü elekdağ ve Onur Öymen gibi ‘eski isimlerden kurtulduğunu’ vurgulayan CAP (Center for American Progress) ‘Şükrü Elekdağ, yıllarca ‘yeni’ Türk dışpolitikasına direnen isimlerden biriydi’ diyor. 2010’da Barzani ile görüşmelere karşı çıktığı hatırlatılıyor
Onur Oymen’in de Ermenistan ile imzalanan protokole karşı çıkışından sözediliyor.
Sitayişle bahsedilen isimler arasında ‘genç işadamı Umut Oran , Gülsün Bilgehan Toker, eski diplomat Osman Korutürk ve Faruk Loğoğlu var. Bu isimlerin Washington’da yeniden üst düzey görüşmeleri gerçekleştirmeye başladığına dikkat çekiliyor.
‘Bu yeni aktörler CHP ile Washington arasında umut verici yeni ilişkilerin habercisi!’ deniyor. Koruturk’ün açıkca ABD ve Israil’le ilişkilerde yeni bir sayfa açmaktan sözettiği’ hatırlatılıyor. Ermeni ve Rum patriğine gerçekleştirilen ziyaretlerın de ‘umut verici’ olduğu belirtiliyor…
Obama yönetiminin Türkiye’nin ortaklığına duyduğu ihtiyacın altı çiziliyor ve analiz şu sözlerle noktalanıyor:
‘ Türkiye Arap baharında, yeni bir dönemece girmiştir. Milli çıkarları ile demokratik kurallar (küresel çete kuralları-BA) arasında bir çelişki yaşamaktadır. Şimdi ABD ve Türkiye bölgede aynı sorumluluk ve karmaşık gerçeklerle karşıkarşıyadırlar. Ve yakın işbirliği daha da zorunlu olmuştur. Obama yönetimi uzun zamandır ihmal edilmiş müttefikine dönmek ve yeni adımlar atmak zorundadır.’

**********

Mustafa Kemal Atatürk’ün Türkiye’si bahsedilen! Bölgesel ittifaklar yaparak emperyalizme karşı durmuş ve bu duruşuyla tüm mazlum milletlere ÖRNEK olmuş bir Türkiye’den Obama’nın ‘model ortağı Türkiyesi’ne adımlar atılırken bu millet keman teli gibi gerildi..
Tel haddinden fazla gerilirse kopar…
Bu kopuş, sadece emperyalizmin arzuladığı ‘yeni Osmanlı’ yapılanması için değil, MİLLİ BİRLİK için de ‘fırsat’ doğurur!


 
Banu AVAR, 1 Temmuz 2011

 

Önceki İçerikİthal Başkanlık Sistemi – Dünya Düzeni Sezon 2 Bölüm 8
Sonraki İçerikKürt Bölücüler İçin Küresel Strateji / Banu AVAR
2009’da Avrasya TV'de DÜNYA DÜZENİ adlı haber programını yaptı. 2004-2008 arasında TRT'de ‘SINIRLAR ARASINDA’ Haber Belgesel Programının yapımcısıydı. Londra City University televizyon bölümünde yüksek lisans yapan ve BBC TV Belgesel kurslarını bitiren Banu Avar BBC Türkçe bölümünde yapımcı ve sunucu olarak çalışmış, TRT’nin Londra muhabirliğini üstlenmiş; Günaydın, Vatan, Dünya, Politika gibi gazetelerde muhabir olarak çalışmış ve birçok dizi yazıya imza atmıştır. TRT 1 ve TRT 2’de yapımcılığını, yönetmenliğini ve sunuculuğunu üstlendiği "Mozaik" ve "Kaleideskop" programları yayınlanmıştır. "32. Gün" programının ilk yıllarında programın Londra muhabirliğini yapmış ve Kıbrıs, Demirkırat gibi belgesellerde yapımcı, araştırmacı olarak görev almıştır. BEN SEZAR (‘I, Ceasar’), KIRIM SAVAŞI (‘Crimean War’), BÜYÜK OYUN ‘The Great Game’ ve TRUVA ‘Troy’ gibi BBC ve Discovery Channel belgesellerinin künyesinde Türkiye prodüktörü olarak yer almıştır. 1999’da TV8’in belgesel bölümünü kurmuş, 2004’e kadar 30’dan fazla belgesele imza atmıştır. 2004 yılında -Attila İlhan ve Erol Manisalı ile birlikte- işine son verilmiştir. Denizciler, Bir Zamanlar Kıbrıs’da, Artık BİZ DE varız!, Devlerin Savaş Alanı Afganistan, Türkiye Sevdalıları gibi belgesellerden OHRİ, GÜZEL OHRİ Makedonca’ya çevrilmiş ve Makedon Ulusal TV Kanalında bir çok kez gösterime girmiştir; Rıza oğlu Haydar ALİYEV belgeseli ise Azerbaycan Devlet Kanalında defalarca yayınlanmıştır. 2004 yılında yapımına başladığı; Balkanlar, Kafkasya, Orta Doğu, Orta Asya, Çin, Hindistan, Güney Amerika ve Avrupa’dan dosyalarla 82 ülkeden konuların yer aldığı Sınırlar Arasında belgeseli 2008 mayıs ayında ABD, İsrail, Gürcistan, İsveç Büyükelçilerinin şikayetleri sonucu yayından kaldırıldı.. Bu gerekçe TRT üst yönetimi tarafından beyan edilmiştir! Avar daha sonra, 2009 Şubat - Haziran arasında AVRASYA TV (ART)'de "DÜNYA DÜZENİ" adlı haber programını yaptı. Banu Avar, 2004-2008 yılları arasında 40'dan fazla kurumdan çeşitli ödüller ve plaketler almıştır. 8 kitabı bulunmaktadır: Sınırlar Arasında (2006) Avrasyalı Olmak (2007) Hangi Avrupa (2007) ‘Böl ve Yut!’ (2008) Hangi Dünya Düzeni (2009) Kaçın Demokrasi Geliyor (2010) Gün O Gündür (2012) Zemberek (2016)

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz