5 yıldır bir görünüp bir kaybolan ve içinde her ülkeden paralı askerlerin bulunduğu birlikler Irak’ı, Somali’yi, Libya’yı, Yemen’i Lübnan’ı, Suriye’yi kana bulamıştır. ‘Blackwaters’ ya da ‘Xe’ ya da yeni adıyla ‘Academi’ adlı CIA uzantılı ‘terör şirketleri’ Afrika’dan Asya’ya topladıkları gençleri her ülkede kullanmaktadır. Bu ‘şirket’lerin intihar bombacısı çocuklardan, ‘Diktatörü Devirme’ oyunu oynayan sosyal medya trollerine ve sahada bilfiil ağır silahlarla katliam yapan gruplara kadar kendilerine bağlı ‘çalışanları’ vardır.

2011 ortasından itibaren Suriye’de ortaya çıkan onlarca terör örgütünden biridir ÖSO. Özgür Suriye Ordusu. Önce İngilizce web sitesiyle kendini dünyaya duyurdu. Free Syrian Army. Birileri ona ‘ılımlı muhalif’ adını verdi. ‘Ilımlı muhalifler’ Halep şehir merkezinde okulların olduğu bölgede 2 ton bomba patlatarak ne kadar ılımlı olduklarını göstermişlerdi.
2011 Temmuz’unda Esad’ı devirme amacıyla ortaya çıkan ve İslam’ı kullanarak reklamını yapan onlarca grup arasında ilk olarak adını duyuran silahlı gruptu ÖSO. İnternette kısa bir araştırmayla meraklısına yüzlerce haber bilgi belge sunacaktır.

ABD, Fransa, İngiltere, Ürdün, İsrail ve Türkiye tarafından desteklendiğine ilişkin belge ve bilgiler basında çokça yer almıştır. Katar hükümetinin örgütü palazlandırmak için Suriye’nin elçilerine rüşvet teklif ettiği belgelenmiştir. Wikileaks belgelerine göre, Özgür Suriye Ordusu İsrail gizli servisleriyle eşgüdümlüdür.

ABD hükümeti 2012 itibariyle Özgür Suriye Ordusu ve diğer muhalif güçlere askeri destek verme kararını açıklamıştır. Türk ve dış basında Özgür Suriye Ordusu’na katılmak isteyenler Türkiye’nin Adana ilindeki gizli bir askeri kampta silahlı eğitimden geçirildiklerine ilişkin haberler yayılmıştır.

13 Ağustos 2012 tarihinde İstanbul’a gelerek temaslarda bulunan ABD Dışişleri Bakanı Hillary Clinton’un ziyaretinin ardından Özgür Suriye Ordusu’na ağır silahların verilmesine karar verilmiştir. Çatışmalarda yaralanan Özgür Suriye Ordusu mensupları Türkiye, Ürdün, Katar gibi ABD müttefiği ülkelerde tedavi edilmiş, sınır geçişleri yapmışlardır.

2014’te ÖSO, YPG (PKK) ile Kobani’de IŞİD’e karşı ittifak kararı almıştır. Ne ilginçtir ki bu haberi veren onlarca web sitesinden ittifak haberleri silinivermiştir.

Daha sonra iki grup arasında Halep ve Azez’de çatışmalar başlamıştır. Tüm terör örgütleri arasında geçişkenlik vardır. Kadroların geçişkenliği IŞİD ile ÖSO arasında da ÖSO ile YPG arasında da diğerleri arasında da mevcuttur. Özgür Suriye Ordusu, Ahraruş Şam, Ceyşul İslam ve El Nusra Cephesi ile zaman zaman birlikte zaman zaman çatışma halindedir. 5. Kuruluş yıldönümünde 28 Temmuz’da birleşip yeni bir ad almışlardır: “ŞAM’ın Fethi Cephesi”. Savaş ortamında tüm bu grupların kimin nesi kimin fesi kimin eli kimin cebinde kimin karnı kime bağlı olduğu soru işaretidir. İngiliz İndependent gazetesinin 40 senedir Ortadoğu muhabirliğini yapan ‘istihbaratı kuvvetli’ Robert Fisk, 2015’te ÖSO’nun parçalandığını ve bir kısmının Nusra’ya bir kısmının IŞİD’e katıldığını açıklamıştır.

Rus Dışişleri Bakanı Lavrov, ÖSO hakkında hiçbir bilgiye erişilemediğini ‘devamlı şekil değiştiren hayalet bir grup olduklarını’ söylemiştir. ABD Dışişleri, 2014’te gazetecilerin ‘Neden ÖSO’yu eğitip donatma projesi suya düştü?’ sorusuna ‘Eğitim programı şimdilik bırakıldı ama şu an Suriye’de olan ve IŞİD’le savaşan gruplara lojistik destek sürüyor’ şeklinde cevap vermiştir. Yani durum ‘çok akışkan ve çok geçişken’dir. Savunma Bakanı Ashton Carter Kongredeki ifadesinde, ‘direnişçi grupların kim olduklarını tespit etmenin hayli güç olduğunu, bunların verilen silahları IŞİD’e yönlendirmeyecekleri konusunda bir garantileri olmadığını’ söylemiştir. Küresel odakların komuta merkezi CFR Dış İlişkiler konseyi yayın organı Foreign Policy’de dizi dizi yazılar yayınlanmakta ‘Türklerin ABD destekli ÖSO ile hareketi ilerleyen zamanlarda Kürtlerle Türkiye’nin arasındaki tansiyonu azaltacaktır’ yorumu yapılmaktadır.

ÖSO Suriye’de bu kan denizini yaratan ‘üst akıl’ merkezleri tarafından kullanılan bir örgüt ise, Türkiye bu örgüt ile Cerablus’da bir oyunun içine çekilmeye çalışılıyor olabilir mi?

Cerablus’da pirince giderken Gaziantep’teki, Kilis’teki, Nizip’teki, Birecik’teki, Diyarbakır’daki bulgurdan olabilir miyiz? Ya kandırılıyorsak! Ya Irak’ta olduğu gibi ‘Kürt Devleti’nin ikinci parçası için de ‘ebelik’ görevi Türkiye’ye tevdii edildiyse…

Düşünmesi bile ürpertici!

Banu AVAR, 29 Ağustos 2016

Önceki İçerikIRAK’TA KÜRT KORİDORU NASIL AÇILDI? TÜRKİYE ELİYLE KURDURULAN BARZANİSTAN…
Sonraki İçerikYardım Maskeli Katliam Çeteleri: Beyaz Miğferler!
2009’da Avrasya TV'de DÜNYA DÜZENİ adlı haber programını yaptı. 2004-2008 arasında TRT'de ‘SINIRLAR ARASINDA’ Haber Belgesel Programının yapımcısıydı. Londra City University televizyon bölümünde yüksek lisans yapan ve BBC TV Belgesel kurslarını bitiren Banu Avar BBC Türkçe bölümünde yapımcı ve sunucu olarak çalışmış, TRT’nin Londra muhabirliğini üstlenmiş; Günaydın, Vatan, Dünya, Politika gibi gazetelerde muhabir olarak çalışmış ve birçok dizi yazıya imza atmıştır. TRT 1 ve TRT 2’de yapımcılığını, yönetmenliğini ve sunuculuğunu üstlendiği "Mozaik" ve "Kaleideskop" programları yayınlanmıştır. "32. Gün" programının ilk yıllarında programın Londra muhabirliğini yapmış ve Kıbrıs, Demirkırat gibi belgesellerde yapımcı, araştırmacı olarak görev almıştır. BEN SEZAR (‘I, Ceasar’), KIRIM SAVAŞI (‘Crimean War’), BÜYÜK OYUN ‘The Great Game’ ve TRUVA ‘Troy’ gibi BBC ve Discovery Channel belgesellerinin künyesinde Türkiye prodüktörü olarak yer almıştır. 1999’da TV8’in belgesel bölümünü kurmuş, 2004’e kadar 30’dan fazla belgesele imza atmıştır. 2004 yılında -Attila İlhan ve Erol Manisalı ile birlikte- işine son verilmiştir. Denizciler, Bir Zamanlar Kıbrıs’da, Artık BİZ DE varız!, Devlerin Savaş Alanı Afganistan, Türkiye Sevdalıları gibi belgesellerden OHRİ, GÜZEL OHRİ Makedonca’ya çevrilmiş ve Makedon Ulusal TV Kanalında bir çok kez gösterime girmiştir; Rıza oğlu Haydar ALİYEV belgeseli ise Azerbaycan Devlet Kanalında defalarca yayınlanmıştır. 2004 yılında yapımına başladığı; Balkanlar, Kafkasya, Orta Doğu, Orta Asya, Çin, Hindistan, Güney Amerika ve Avrupa’dan dosyalarla 82 ülkeden konuların yer aldığı Sınırlar Arasında belgeseli 2008 mayıs ayında ABD, İsrail, Gürcistan, İsveç Büyükelçilerinin şikayetleri sonucu yayından kaldırıldı.. Bu gerekçe TRT üst yönetimi tarafından beyan edilmiştir! Avar daha sonra, 2009 Şubat - Haziran arasında AVRASYA TV (ART)'de "DÜNYA DÜZENİ" adlı haber programını yaptı. Banu Avar, 2004-2008 yılları arasında 40'dan fazla kurumdan çeşitli ödüller ve plaketler almıştır. 8 kitabı bulunmaktadır: Sınırlar Arasında (2006) Avrasyalı Olmak (2007) Hangi Avrupa (2007) ‘Böl ve Yut!’ (2008) Hangi Dünya Düzeni (2009) Kaçın Demokrasi Geliyor (2010) Gün O Gündür (2012) Zemberek (2016)

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz