'BİZ ATATÜRK'ÜZ! – İlhami Ahmet Örnekal İlkokulu, 10 Kasım 2013

0
1085

50 yıl sonra İlhami Ahmet Örnekal İlkokulu’nda, 2013 10 Kasım’ında, ‘BİZ ATATÜRK’ÜZ! derken…
İlhami Ahmet Örnekal’ın 50 yıl önce bana devasa gelen bahçesi aslında mini minnacıkmış… Koş koş bitmezdi arka bahçeden öne gelmek… Oysa sadece 5-6 adımmış. 50 yıl sonra yeniden sevgili arkadaşlarım ressam Aysu Koçak ve mühendis Mehmet Güniz ve eşi Yeşim ile okulun bahçesinde hüzünle Ata’nın gözlerine ve küçük yüzlere bakıyoruz. Siren çalarken yüzümüzdeki ıslaklığa ciddiyetle ve şefkatle bakan iki soru işareti göze gülümsüyorum. Okul Aile Birliği ve öğretmenlerimiz ve müdür yardımcılarımızla ‘eğitim operasyonları’na karşı neler yapılabileceğini tartışıyoruz.
Gazi Paşa’yı anmak 10 Kasım, 29 Ekim, 19 Mayıs’larda meydanlara çıkmaktan ibaret kalırsa, bir gün, ibaret kalanlardan da mahrum olacağımız kesindir! İşte o avluda bunu düşünüyorum.
Gökşan, ‘uzun zaman uykudaydım, şimdi ağır ağır uyanmaktayım.’ diyor. ‘Ama ne yapabilirim?’
‘Tam da yapılacak işin burnumuza dayandığı yerdeyiz’ diyorum.
Bir şeyler yapmaya, evden, okuldan, çocuğun torunun arkadaşlarından onların ailelerinden, okul aile birliğinden, bakkaldan, apartman görevlisinden, mahalle kasabından, oturduğumuz ilçenin, bölgenin, kasabanın mahallenin imamından başlasak…
Şimdi bizimle aynı sıralarda okuyan evlatlarımızla ayda bir buluşsak, her birimiz okulumuzda çocuğumuz veya torunumuzun okulunda çocuklara samimi milliyetçi yazarlarımızı, sanatçılarımızı, bilim adamlarımızı tanıtsak… Orada bir araya gelsek. Daha sık görüşsek, mahalle mahalle okul okul, birbirimizi bulsak ve her cenahtan vatanseverler olarak evlatların etrafında bir koza oluştursak…
Bu Atatürk’ün izinden gitmek olmaz mı?
Banu AVAR 
10 Kasım 2013


Önceki İçerikKorkmaya Devam Edin! Çünkü ‘ATATÜRK Biziz!’ / Banu AVAR
Sonraki İçerikMİLLİ İRADE BİLDİRİSİ İMZACILARI “MİLLİ İRADE’Yİ ANLATTILAR…
2009’da Avrasya TV'de DÜNYA DÜZENİ adlı haber programını yaptı. 2004-2008 arasında TRT'de ‘SINIRLAR ARASINDA’ Haber Belgesel Programının yapımcısıydı. Londra City University televizyon bölümünde yüksek lisans yapan ve BBC TV Belgesel kurslarını bitiren Banu Avar BBC Türkçe bölümünde yapımcı ve sunucu olarak çalışmış, TRT’nin Londra muhabirliğini üstlenmiş; Günaydın, Vatan, Dünya, Politika gibi gazetelerde muhabir olarak çalışmış ve birçok dizi yazıya imza atmıştır. TRT 1 ve TRT 2’de yapımcılığını, yönetmenliğini ve sunuculuğunu üstlendiği "Mozaik" ve "Kaleideskop" programları yayınlanmıştır. "32. Gün" programının ilk yıllarında programın Londra muhabirliğini yapmış ve Kıbrıs, Demirkırat gibi belgesellerde yapımcı, araştırmacı olarak görev almıştır. BEN SEZAR (‘I, Ceasar’), KIRIM SAVAŞI (‘Crimean War’), BÜYÜK OYUN ‘The Great Game’ ve TRUVA ‘Troy’ gibi BBC ve Discovery Channel belgesellerinin künyesinde Türkiye prodüktörü olarak yer almıştır. 1999’da TV8’in belgesel bölümünü kurmuş, 2004’e kadar 30’dan fazla belgesele imza atmıştır. 2004 yılında -Attila İlhan ve Erol Manisalı ile birlikte- işine son verilmiştir. Denizciler, Bir Zamanlar Kıbrıs’da, Artık BİZ DE varız!, Devlerin Savaş Alanı Afganistan, Türkiye Sevdalıları gibi belgesellerden OHRİ, GÜZEL OHRİ Makedonca’ya çevrilmiş ve Makedon Ulusal TV Kanalında bir çok kez gösterime girmiştir; Rıza oğlu Haydar ALİYEV belgeseli ise Azerbaycan Devlet Kanalında defalarca yayınlanmıştır. 2004 yılında yapımına başladığı; Balkanlar, Kafkasya, Orta Doğu, Orta Asya, Çin, Hindistan, Güney Amerika ve Avrupa’dan dosyalarla 82 ülkeden konuların yer aldığı Sınırlar Arasında belgeseli 2008 mayıs ayında ABD, İsrail, Gürcistan, İsveç Büyükelçilerinin şikayetleri sonucu yayından kaldırıldı.. Bu gerekçe TRT üst yönetimi tarafından beyan edilmiştir! Avar daha sonra, 2009 Şubat - Haziran arasında AVRASYA TV (ART)'de "DÜNYA DÜZENİ" adlı haber programını yaptı. Banu Avar, 2004-2008 yılları arasında 40'dan fazla kurumdan çeşitli ödüller ve plaketler almıştır. 8 kitabı bulunmaktadır: Sınırlar Arasında (2006) Avrasyalı Olmak (2007) Hangi Avrupa (2007) ‘Böl ve Yut!’ (2008) Hangi Dünya Düzeni (2009) Kaçın Demokrasi Geliyor (2010) Gün O Gündür (2012) Zemberek (2016)

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz