Bir Uğur MUMCU Bin Uğur MUMCU… / Banu AVAR

0
856

Kırşehir’de bir memur çocuğu, 2. Dünya Savaşı’nın ortasında doğdu. “Hukuk Fakültesi”ni bitirdi, avukat oldu. 20 yaşında makâle ödülü kazandı; gazeteciliğe başladı, 25 yaşında Akşam Gazetesi’nde yazmaktaydı.
27 yaşında avukatlığı bıraktı, Hukuk Fakültesi’nde akademisyenliğe adım attı.
12 Mart Darbesi sonrası tutuklandı.
1 yıl yattı…
Askerliğini ‘sakıncalı piyade’ olarak cezalı yaptı.
Askerlikten sonra üniversite hayatına da nokta koydu, Yeni Ortam Gazetesi’nde yazmaya başladı.
1 yıl sonra Yeni Ortam’dan ayrıldı. Bundan sonra uzun bir zaman Cumhuriyet Gazetesi’nde Gözlem adlı köşesinde yazacaktı.
Aynı yıl ilk kitabı yayınlandı ve sonra onlarcası…
36 yaşında ilk tiyatro oyunu Sakıncalı Piyade AST’da sahne aldı.
Ve 2. Darbeyi, 12 Eylül 1980’i yaşadı.
Kaçakçılık, mafya, yolsuzluklar, faili meçhuller, Ağca olayı, Kürt dosyası hakkında kitaplar yazdı. Yüzlerce konferans verdi, Anadolu’yu dolaştı.
1986’da Mehmet Ali Aybar’la Türkiye İşçi Partisi olgusunu içeren söyleşiyi kitaplaştırdı.
49 yaşındaydı…  80 arkadaşıyla birlikte Cumhuriyet Gazetesi’yle yollarını ayırdı.
Bir süre Milliyet’te yazdı, yeni bir yönetim oluşunca yine Cumhuriyet’e döndü.
1993’de 51 yaşındaydı. Kürt dosyası, Pkk-Mossad bağlantısı üzerine araştırma yapmaktaydı.
1993’de tam da çöken Sovyetlerin burnunun dibindeki Türkiye’de, YENİ DÜNYA DÜZENİ kurulurken ABD safında duran bir CEPHE ülkesinde, araştırmaları, verdiği bilgiler tehlikeli bulundu.
24 Ocak 1993’de bir bombayla vuruldu!
O ‘gazeteciydi’!
Katledilmeden az zaman önce işini şöyle anlatmıştı:
“Gazeteci, haber ve bilgi kaynağına en çabuk ulaşan ve bu kaynaklardan edindiği bilgi ve haberleri okurlara sunan insan demektir… Sır saklayan, haber ve bilgi kaynağını gizlemesini bilen, gerektiğinde hükümetlere ve güç odaklarına karşı savaşmayı göze alan insan, gazetecidir.”
Arkandan gelen koca bir GAZETECİ ordusu var…
Her ne kadar şimdi hapishane köşelerinde ya da meslekten uzaklaştırılmış olsalar da, mücadelelerine devam etmekte sonuna kadar kararlılar…
EMEKLERİN BOŞA GİTMEDİ …
Gerçek gazeteciler senin yolundalar!
Banu AVAR, 23 Ocak 2012
[email protected]

Önceki İçerikAnafor Önce 'Hainleri' Yutar!.. / Banu AVAR
Sonraki İçerik2013 Sonun ve Başlangıcın Yılıdır! / Banu AVAR
2009’da Avrasya TV'de DÜNYA DÜZENİ adlı haber programını yaptı. 2004-2008 arasında TRT'de ‘SINIRLAR ARASINDA’ Haber Belgesel Programının yapımcısıydı. Londra City University televizyon bölümünde yüksek lisans yapan ve BBC TV Belgesel kurslarını bitiren Banu Avar BBC Türkçe bölümünde yapımcı ve sunucu olarak çalışmış, TRT’nin Londra muhabirliğini üstlenmiş; Günaydın, Vatan, Dünya, Politika gibi gazetelerde muhabir olarak çalışmış ve birçok dizi yazıya imza atmıştır. TRT 1 ve TRT 2’de yapımcılığını, yönetmenliğini ve sunuculuğunu üstlendiği "Mozaik" ve "Kaleideskop" programları yayınlanmıştır. "32. Gün" programının ilk yıllarında programın Londra muhabirliğini yapmış ve Kıbrıs, Demirkırat gibi belgesellerde yapımcı, araştırmacı olarak görev almıştır. BEN SEZAR (‘I, Ceasar’), KIRIM SAVAŞI (‘Crimean War’), BÜYÜK OYUN ‘The Great Game’ ve TRUVA ‘Troy’ gibi BBC ve Discovery Channel belgesellerinin künyesinde Türkiye prodüktörü olarak yer almıştır. 1999’da TV8’in belgesel bölümünü kurmuş, 2004’e kadar 30’dan fazla belgesele imza atmıştır. 2004 yılında -Attila İlhan ve Erol Manisalı ile birlikte- işine son verilmiştir. Denizciler, Bir Zamanlar Kıbrıs’da, Artık BİZ DE varız!, Devlerin Savaş Alanı Afganistan, Türkiye Sevdalıları gibi belgesellerden OHRİ, GÜZEL OHRİ Makedonca’ya çevrilmiş ve Makedon Ulusal TV Kanalında bir çok kez gösterime girmiştir; Rıza oğlu Haydar ALİYEV belgeseli ise Azerbaycan Devlet Kanalında defalarca yayınlanmıştır. 2004 yılında yapımına başladığı; Balkanlar, Kafkasya, Orta Doğu, Orta Asya, Çin, Hindistan, Güney Amerika ve Avrupa’dan dosyalarla 82 ülkeden konuların yer aldığı Sınırlar Arasında belgeseli 2008 mayıs ayında ABD, İsrail, Gürcistan, İsveç Büyükelçilerinin şikayetleri sonucu yayından kaldırıldı.. Bu gerekçe TRT üst yönetimi tarafından beyan edilmiştir! Avar daha sonra, 2009 Şubat - Haziran arasında AVRASYA TV (ART)'de "DÜNYA DÜZENİ" adlı haber programını yaptı. Banu Avar, 2004-2008 yılları arasında 40'dan fazla kurumdan çeşitli ödüller ve plaketler almıştır. 8 kitabı bulunmaktadır: Sınırlar Arasında (2006) Avrasyalı Olmak (2007) Hangi Avrupa (2007) ‘Böl ve Yut!’ (2008) Hangi Dünya Düzeni (2009) Kaçın Demokrasi Geliyor (2010) Gün O Gündür (2012) Zemberek (2016)

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz