BABAM BİR ÖĞRETMENDİ. BUGÜN ÖĞRETMENLER GÜNÜ

0
6870

1975 yılında kaybettiğim babam, öğretmenim, ilk tanıdığım vatansever Mehmet Bahattin Avar’ı anıyorum.

1893 yılında babasının sürgün edildiği Halep’te dünyaya gelmişti. Balkan Savaşı’nda da, Çanakkale Savaşı’nda da, Kurtuluş Savaşın’da da cephedeydi. 1923’de 30 yaşında bir beden eğitimi öğretmeniydi. Cumhuriyetin kuruluş yıllarında hiçbir karşılık beklemeden kendisi ve genç Türkçe öğretmeni eşi Sıdıka Avar, Çocuk Esirgeme Kurumu’nda, Gazi Eğitim Enstitüsü’nde, İzmir Hapishanesi’nde, Ankara’da , Eskişehir’de vatana millete faydalı sağlam kafalı sağlam vücutlu evlâtlar yetiştirmek için çırpındılar…

Öyle bir dönemdi ki az sayıda yetişmiş aydın, tüm toplumla hemhal olmuş, gerek millet mekteplerinde gerekse hayatın her alanında bildiklerini alçak gönüllülükle paylaşmayı tek hedef bellemişlerdi.

Savaş bitmiş; ama başka bir sinsi savaş baş göstermişti…

Babamın günlükleri ve aldığı notlar açıkça gösteriyor ki, Lozan’da batılı devletlerin direttiği ‘uzman’lar o günlerde gelecek için sinsi bir hazırlık içindeydiler. Özellikle eğitim alanına tebelleştiler.

Genç Cumhuriyet’in eğitim seferberliğine sızmak için büyük gayret gösteriyorlar, bilgi paylaşımı adı altında istihbarat faaliyeti yürütüyorlar, halkla teması olan sağlık personeline ve özellikle öğretmenlere yaklaşıyorlardı.

Babam güncesinde, spor salonları ve oyun alanları inşaasına Amerikalı ‘uzman’ların ‘yardım’ bahanesiyle (!) nasıl burunlarını sokmaya kalktıkları ve cevaplarını aldıklarına dair iç acıtan notlar almıştı.

Genç Cumhuriyet, çöken Osmanlı’dan yüzde yedi okuma yazma bilen erkek nüfus ve binde dört okur yazar kadın nüfus devralmıştı ve çok kısa bir zaman içinde milleti okur yazar yaptı.

Bu mucizenin kahramanları her alanda ‘HİÇBİR fedakârlıktan’ kaçınmadan çalışan, hayatlarını veren her çeşit ‘öğretmenlerdi’!

Onlar Anadolu’nun en ücra köşelerinde, ne emeklilik, ne maaş, ne diğer zorlukları düşünmeden bu millete ellerinden gelen ne varsa verdiler!..

Ruhları şâd olsun…

Bugün aynı RUH’la çalışan bir çok öğretmeni Edirne’den Ardahan’a, Trabzon’dan, Hatay’a ziyaret eden biri olarak, dosta düşmana şunu haykırmak isterim:

Bu vatanı NATO’ya peşkeş çeken ve artık saklamaya gerek duymadan açık açık bunu itiraf edenler, affedileceğinizi düşünmeyin!.. Uyguladığınız tüm zulme rağmen, her alanda hiçbir fedakarlıktan kaçınmadan Cumhuriyetin ilk yıllarındaki heves ve hırsla çalışan öğretmenlerimiz var.

Onlar MİLLİ RUH’u temsil ediyorlar!

Bugün onların ‘günü’ değil ama ‘O GÜN’ de gelecektir!

Banu AVAR
24 Kasım 2012

Önceki İçerikZEMBEREK’İN ÇARKLARI: MÜLTECİ KAMPLARI
Sonraki İçerik‘Kral çıplak!’ diyebilmek için… Banu AVAR – Ramazan KIVRAK söyleşisi – Ocak 2018
2009’da Avrasya TV'de DÜNYA DÜZENİ adlı haber programını yaptı. 2004-2008 arasında TRT'de ‘SINIRLAR ARASINDA’ Haber Belgesel Programının yapımcısıydı. Londra City University televizyon bölümünde yüksek lisans yapan ve BBC TV Belgesel kurslarını bitiren Banu Avar BBC Türkçe bölümünde yapımcı ve sunucu olarak çalışmış, TRT’nin Londra muhabirliğini üstlenmiş; Günaydın, Vatan, Dünya, Politika gibi gazetelerde muhabir olarak çalışmış ve birçok dizi yazıya imza atmıştır. TRT 1 ve TRT 2’de yapımcılığını, yönetmenliğini ve sunuculuğunu üstlendiği "Mozaik" ve "Kaleideskop" programları yayınlanmıştır. "32. Gün" programının ilk yıllarında programın Londra muhabirliğini yapmış ve Kıbrıs, Demirkırat gibi belgesellerde yapımcı, araştırmacı olarak görev almıştır. BEN SEZAR (‘I, Ceasar’), KIRIM SAVAŞI (‘Crimean War’), BÜYÜK OYUN ‘The Great Game’ ve TRUVA ‘Troy’ gibi BBC ve Discovery Channel belgesellerinin künyesinde Türkiye prodüktörü olarak yer almıştır. 1999’da TV8’in belgesel bölümünü kurmuş, 2004’e kadar 30’dan fazla belgesele imza atmıştır. 2004 yılında -Attila İlhan ve Erol Manisalı ile birlikte- işine son verilmiştir. Denizciler, Bir Zamanlar Kıbrıs’da, Artık BİZ DE varız!, Devlerin Savaş Alanı Afganistan, Türkiye Sevdalıları gibi belgesellerden OHRİ, GÜZEL OHRİ Makedonca’ya çevrilmiş ve Makedon Ulusal TV Kanalında bir çok kez gösterime girmiştir; Rıza oğlu Haydar ALİYEV belgeseli ise Azerbaycan Devlet Kanalında defalarca yayınlanmıştır. 2004 yılında yapımına başladığı; Balkanlar, Kafkasya, Orta Doğu, Orta Asya, Çin, Hindistan, Güney Amerika ve Avrupa’dan dosyalarla 82 ülkeden konuların yer aldığı Sınırlar Arasında belgeseli 2008 mayıs ayında ABD, İsrail, Gürcistan, İsveç Büyükelçilerinin şikayetleri sonucu yayından kaldırıldı.. Bu gerekçe TRT üst yönetimi tarafından beyan edilmiştir! Avar daha sonra, 2009 Şubat - Haziran arasında AVRASYA TV (ART)'de "DÜNYA DÜZENİ" adlı haber programını yaptı. Banu Avar, 2004-2008 yılları arasında 40'dan fazla kurumdan çeşitli ödüller ve plaketler almıştır. 8 kitabı bulunmaktadır: Sınırlar Arasında (2006) Avrasyalı Olmak (2007) Hangi Avrupa (2007) ‘Böl ve Yut!’ (2008) Hangi Dünya Düzeni (2009) Kaçın Demokrasi Geliyor (2010) Gün O Gündür (2012) Zemberek (2016)

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz