Aman Aşık Olmayın Celladınıza! / Banu AVAR

0
993

Geçen hafta NATO genel sekreteri Rasmussen İngiltere ve İspanya’da füze kalkanı ile ilgili görüşmeler yaptı ve tarihe geçecek şu cümleleri kullandı:

      ‘Afganistan’dan Kosova’ya, Somali kıyılarından Libya’ya kadar şimdi NATO’ya herzamankinden daha fazla ihtiyaç var. Hiç olmadığı kadar çok işimiz var!’

 
 
Çok işleri olduğu doğru…
İspanya’da yaptıkları toplantının adı işlerinin ne olacağı konusunda fikir veriyor: ‘NATO ve Akdeniz: Değişime doğru!’
Bu değişimin nasıl bir şey olacağının ipuçları, giderek hızlanan NATO – Pentagon tatbikatlarından belli.
Türkiye’yi çevreleyen tüm sularda ve çevre ülkelerde tatbikatlar sıklaşıyor.. Sadece haziran ayı içinde yapılan askeri hareketliliğe bir bakın…
AKDENİZ:
1-15 haziran tarihleri arasında doğu ve orta Akdenizde Türkiye’nin de katıldığı Phoenix Express 2011 ABD – NATO tatbikatı yapıldı.
BALTIK:
Geçen hafta ABD NATO güçleri Baltık tatbikatı yaptı.. Tatbikata 11 Avrupa ülkesinden 20 savaş gemisi ve Amerikan 6.filo, ve diğer ABD savaş gemileri katıldı.
13 Haziran’da Litvanya’da NATO üyesi ve barış için işbirliği üyelerinin 2000 askeri personelinin katıldığı bir deniz ve hava tatbikatı yapıldı. Tatbikatın ikinci aşaması 19 Haziran’da, dün başladı.
KARADENİZ:
NATO Karadeniz Gücü çerçevesinde Bulgaristan ve Romanya’da büyük bir hareketlilik var. Sırbistan’da 60 ülkeden savunma bakanları Libya’ya operasyonu masaya yatırdı.
Ve yine geçtiğimiz günlerde Ukrayna ev sahipliğinde Nato- Pentagon Sea Breeze 2011 tatbikatı yapıldı. Bu tatbikatla ABD savaş gemileri Sivastopol’daki Rus donanmasının burnunun dibine geldi.
ABD, Montrö anlaşmasını çiğneyerek Karadeniz’e Aegis hava savunma sistemi yüklü savaş gemisini sokmuş oldu! 12 ülkeyle birlikte Türkiye de tatbikatta yeraldı!
Rusya durumu protesto etti. ‘Olağan bir tatbikata, neden füze kalkanı projesine uygun olarak silahlanmış bir savaş gemisi yollandığını’ sordu..
Sular kuzey, güney doğu ve batımızda kızışıyor.. Ve Türkiye, komşularına karşı Atlantik kanadının bölge jandarması olarak boy gösteriyor.
Amerika’nın Füze kalkanı Projesi Türk basınında bir duyuldu ve unutuldu.. İşte şimdi ABD savaş gemileri radar sistemleri ve silahlarıyla Karadeniz ve Akdeniz’i parsellemeye başladı.. Libya bombalanırken Süveyş’den geçmişlerdi… Geçen ay Karadeniz’e girmelerine izin verildi..
Durum açık .. Ortadoğu’ya ‘Arap baharı’ dayatılırken Avrasya usul usul çevreleniyor!
Hindli diplomat M. Badrakumar Asia Times’daki son makalesinde oynanan satranca değiniyor:

      ‘Amerika, Rusyanın Karadeniz donanmasına baskı yapıyor. Bu, tam da Rusya’nın, Suriye’ye yapılacak bir müdahaleye karşı Amerikan baskısına direndiği bir anda gerçekleşiyor. Moskova, Amerika’nın Suriyede rejim değişikliğine verdiği desteğin aslında Rusya’nın oradaki deniz üssünü ortadan kaldırma hedefini güttüğünü biliyor. Suriye üssü Rusya’nın Akdenizdeki tek deniz üssü. Romanya’daki Amerikan üssü ve Karadenizde dolaşmaya başlayan Amerikan savaş gemileri kuşatmanın daraldığını gösteriyor.’

 

    (Asia Times, 14 Haziran 2011)

 
Kurulan oyunda Türkiye Suriye’ye karşı ateşleniyor… ABD- İsrail basını ufak ufak Türkiye’nin Suriye’ye müdahale etme kararı aldığını yayıyor. Yakın zamanda Libya’yı bombalamak için kuıllanılan 1973 sayılı BM Güvenlik Konseyi kararının Suriye için de ‘kullanılacağı’ndan sözediliyor.
Küresel haydut çetesi, ‘insani müdahale’ çerçevesinde bir yandan Suudi kraliyet ailesini, bir yandan Türkiye’deki yandaşlarını ve İsrailli dostlarını kullanarak Avrasya’yı‘büyük satranç tahtasına’ yatırmaya kalkıyor..
Ama bu coğrafya binlerce yıldır, binlerce hamle gördü… Batı ren geyikleriyle oynaşırken, doğu porselen fincandan çay içiyordu.
Dünya savaşında Türkiye çevre ülkelerle elele vererek kurtuluş tasarlayan bir lider sayesinde kurtulmuştu…
Celladına aşık yönetimler kendilerini ve ülkelerini kan denizine sürüklerken tarihe baksınlar… Bu yolda kurtuluş yok… Cellatla işbirliği herkesin sonunu hazırlar. Celladına aşık olanlar, onun ipiyle asılırlar.
Batı basını, Ortadoğuda ‘Amerika’nın sadık müttefiki İsrail, Suudiler ve Türkiye’deki dostlardan’ sözediyor. Dostları olabilir ama bu coğrafyada birbirine akraba milletler de var.
15 haziranda Astana’da Şanghay İşbirliği Örgütü’nün 10. yıl toplantısında, Avrasya devleri biraraya toplandı. Rusya Çin Hindistan Kazakistan ve diğer delegeler ABD NATO saldırganlığına karşı ‘dur’ deme yönünde önemli kararlar aldı… Avrasya’da ABD ve NATO üslerine yer olmadığı açıklandı.. Arap ‘baharının’ orta asya ülkelerine sıçrama tehlikesine karşı önlemler tartışıldı.. Ortadoğu ülkelerinde oynanan ‘demokrasicilik’ oyununa karşı tedbirler ele alındı…
Uluslararası medyayla şekillendirilen bu ‘demokrasi’ saldırılarının , kanlı bir dünya savaşının işaret fişeği olduğu anlatıldı!
Bu 3. dünya savaşı! .. Kaçacak yer yok. Tüm dünya ateş hattında…Ve katliama dur diyecek anahtar bu coğrafyada! Aman aşık olmayın celladınıza!
 


 
Banu AVAR, 20 Haziran 2010

Önceki İçerikProjelere Bakın! / Banu AVAR
Sonraki İçerik12 Eylül'de 'EVET' diyenler, şimdi sonucu görebilirler… / Banu AVAR
2009’da Avrasya TV'de DÜNYA DÜZENİ adlı haber programını yaptı. 2004-2008 arasında TRT'de ‘SINIRLAR ARASINDA’ Haber Belgesel Programının yapımcısıydı. Londra City University televizyon bölümünde yüksek lisans yapan ve BBC TV Belgesel kurslarını bitiren Banu Avar BBC Türkçe bölümünde yapımcı ve sunucu olarak çalışmış, TRT’nin Londra muhabirliğini üstlenmiş; Günaydın, Vatan, Dünya, Politika gibi gazetelerde muhabir olarak çalışmış ve birçok dizi yazıya imza atmıştır. TRT 1 ve TRT 2’de yapımcılığını, yönetmenliğini ve sunuculuğunu üstlendiği "Mozaik" ve "Kaleideskop" programları yayınlanmıştır. "32. Gün" programının ilk yıllarında programın Londra muhabirliğini yapmış ve Kıbrıs, Demirkırat gibi belgesellerde yapımcı, araştırmacı olarak görev almıştır. BEN SEZAR (‘I, Ceasar’), KIRIM SAVAŞI (‘Crimean War’), BÜYÜK OYUN ‘The Great Game’ ve TRUVA ‘Troy’ gibi BBC ve Discovery Channel belgesellerinin künyesinde Türkiye prodüktörü olarak yer almıştır. 1999’da TV8’in belgesel bölümünü kurmuş, 2004’e kadar 30’dan fazla belgesele imza atmıştır. 2004 yılında -Attila İlhan ve Erol Manisalı ile birlikte- işine son verilmiştir. Denizciler, Bir Zamanlar Kıbrıs’da, Artık BİZ DE varız!, Devlerin Savaş Alanı Afganistan, Türkiye Sevdalıları gibi belgesellerden OHRİ, GÜZEL OHRİ Makedonca’ya çevrilmiş ve Makedon Ulusal TV Kanalında bir çok kez gösterime girmiştir; Rıza oğlu Haydar ALİYEV belgeseli ise Azerbaycan Devlet Kanalında defalarca yayınlanmıştır. 2004 yılında yapımına başladığı; Balkanlar, Kafkasya, Orta Doğu, Orta Asya, Çin, Hindistan, Güney Amerika ve Avrupa’dan dosyalarla 82 ülkeden konuların yer aldığı Sınırlar Arasında belgeseli 2008 mayıs ayında ABD, İsrail, Gürcistan, İsveç Büyükelçilerinin şikayetleri sonucu yayından kaldırıldı.. Bu gerekçe TRT üst yönetimi tarafından beyan edilmiştir! Avar daha sonra, 2009 Şubat - Haziran arasında AVRASYA TV (ART)'de "DÜNYA DÜZENİ" adlı haber programını yaptı. Banu Avar, 2004-2008 yılları arasında 40'dan fazla kurumdan çeşitli ödüller ve plaketler almıştır. 8 kitabı bulunmaktadır: Sınırlar Arasında (2006) Avrasyalı Olmak (2007) Hangi Avrupa (2007) ‘Böl ve Yut!’ (2008) Hangi Dünya Düzeni (2009) Kaçın Demokrasi Geliyor (2010) Gün O Gündür (2012) Zemberek (2016)

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz