Abramowitz'in Tercümesi: ‘Türkiye’nin nazik durumu’ neymiş?! / Banu AVAR

0
883
Amerika’nın eski Ankara büyükelçilerinden, AKP liderini ‘koltuğa oturtan adam’ olarak bilinen, ‘derin’ ABD’nin odak noktası CFR’nin (Dış İlişkiler Konseyi) uzmanı, 1994’de ‘Türkiye parçalanabilir!’ açıklamasını yapan Morton Abramowitz Eylül 2012 yazısında bakın Türkiye’yi nasıl değerlendiriyor:

   1. ‘Türkiye şimdi zor durumda. En büyük sorunu Kürtler..’
   2. Başbakan Recep Tayyip Erdoğan 2014 seçimlerinden sonra Cumhurbaşkanlığı koltuğunu hedefliyor ama koltuğu tehlikede…’
   3. Türkiye, komşularla ‘sıfır sorun’lu değil, tüm komşularıyla kavgalı! Özellikle Suriye konusunda ne içeriyi ne dışarıyı ne batıyı mutlu edemedi.
   4. Erdoğan, Barzani ile yakın ilişkiler geliştirdi ama bu ilişkiler PKK terörünü engellemesine yetmedi.
   5. Suriye’ye herkesten fazla müdahil olan Erdoğan, şimdi kendi ülkesini mezhep çatışmalarına doğru sürüklüyor!
   6. Türkiye’de Kürtlerin geldikleri nokta da çok çelişkili.. Kürt halkı şiddetin durmasını isteyor ama bir yandan PKK’yı destekliyor…
   7. PKK lideri Abdullah Öcalan bir çeşit federal sisteme destek veriyor ama bir zamanlar savunduğu özerklik fikrinden sözetmiyor..
   8. Erdoğan çözümsüz kaldı ve her sıkıntıda kalan Türk lider gibi MHP’den medet ummaya başladı..
   9. Türkiye’de muhalefet yok.. halk sessiz ve tepkisiz..
   10. Erdoğan gerek PKK terörü, gerek Suriye ve gerekse bozulan ekonomi nedeniyle koltuğunu kaybetme tehlikesi içinde..
   11. Erdoğan ABD’nin has adamı ama özellikle Kürt sorunu onun sonunu getirecek güçte bir mesele..
   12. 2013 yılında Erdoğan ülkesindeki anti Amerikan havadan çok çekecek.. 2013 de seçimlere hazırlanan yeni siyasi partiler siyasi arenaya girecek..
   13. AKP 2014 seçimlerinden önce dağılma riskiyle karşılaşabilir.
   14. Türkiye sürprizlerle doludur.. Dikkatle izlenmeli ve boş bırakılmamalıdır!

http://nationalinterest.org/commentary/ … ition-7494
CFR’nin adamı bu noktaları vurguluyor.. Eylül 2012’de Türkiye Amerika’dan işte böyle görünüyor.. Şu anda Türkiye’de ekonomiyi, siyaseti, siyasi partileri, askeriyeyi yöneten ABD’nin kıdemli uzmanı Abramowitz’e kulak verirken, kendi getirdikleri işbirlikçilerini deliğe süpürmekte bir an tereddüt etmeyecek olan küresel çeteyi, ‘Yeni bir Anayasa ile Dönüşmeliyiz!’ diye çığlıklar atan siyasetçileri, Türk Federe Devleti’ne kulaklarımızı alıştırmaya çalışan Soroscu muhalefeti, Atatürk veya İslâm’la halkı aldatanları iyi bir değerlendirmeden geçirme zamanı! Bakın elin Amerikalısı bile ‘BU MİLLET SÜRPRİZ YAPAR AMAN HA!’ diye son noktayı koyuyor.. Peki Türk milleti ne diyor?!
Yarın yine şehit cenazeleri var!..
Banu AVAR, 25 Eylül 2012
[email protected]
 
 

Önceki İçerik'Türk Ordusunu Kafeslemek' Yeni Anayasanın Yolunu Açar!.. / Banu AVAR
Sonraki İçerikŞu Malûm Kongre! ARAP ve KÜRT 'Baharı' Temsilcileri Türkiye'de… / Banu AVAR
2009’da Avrasya TV'de DÜNYA DÜZENİ adlı haber programını yaptı. 2004-2008 arasında TRT'de ‘SINIRLAR ARASINDA’ Haber Belgesel Programının yapımcısıydı. Londra City University televizyon bölümünde yüksek lisans yapan ve BBC TV Belgesel kurslarını bitiren Banu Avar BBC Türkçe bölümünde yapımcı ve sunucu olarak çalışmış, TRT’nin Londra muhabirliğini üstlenmiş; Günaydın, Vatan, Dünya, Politika gibi gazetelerde muhabir olarak çalışmış ve birçok dizi yazıya imza atmıştır. TRT 1 ve TRT 2’de yapımcılığını, yönetmenliğini ve sunuculuğunu üstlendiği "Mozaik" ve "Kaleideskop" programları yayınlanmıştır. "32. Gün" programının ilk yıllarında programın Londra muhabirliğini yapmış ve Kıbrıs, Demirkırat gibi belgesellerde yapımcı, araştırmacı olarak görev almıştır. BEN SEZAR (‘I, Ceasar’), KIRIM SAVAŞI (‘Crimean War’), BÜYÜK OYUN ‘The Great Game’ ve TRUVA ‘Troy’ gibi BBC ve Discovery Channel belgesellerinin künyesinde Türkiye prodüktörü olarak yer almıştır. 1999’da TV8’in belgesel bölümünü kurmuş, 2004’e kadar 30’dan fazla belgesele imza atmıştır. 2004 yılında -Attila İlhan ve Erol Manisalı ile birlikte- işine son verilmiştir. Denizciler, Bir Zamanlar Kıbrıs’da, Artık BİZ DE varız!, Devlerin Savaş Alanı Afganistan, Türkiye Sevdalıları gibi belgesellerden OHRİ, GÜZEL OHRİ Makedonca’ya çevrilmiş ve Makedon Ulusal TV Kanalında bir çok kez gösterime girmiştir; Rıza oğlu Haydar ALİYEV belgeseli ise Azerbaycan Devlet Kanalında defalarca yayınlanmıştır. 2004 yılında yapımına başladığı; Balkanlar, Kafkasya, Orta Doğu, Orta Asya, Çin, Hindistan, Güney Amerika ve Avrupa’dan dosyalarla 82 ülkeden konuların yer aldığı Sınırlar Arasında belgeseli 2008 mayıs ayında ABD, İsrail, Gürcistan, İsveç Büyükelçilerinin şikayetleri sonucu yayından kaldırıldı.. Bu gerekçe TRT üst yönetimi tarafından beyan edilmiştir! Avar daha sonra, 2009 Şubat - Haziran arasında AVRASYA TV (ART)'de "DÜNYA DÜZENİ" adlı haber programını yaptı. Banu Avar, 2004-2008 yılları arasında 40'dan fazla kurumdan çeşitli ödüller ve plaketler almıştır. 8 kitabı bulunmaktadır: Sınırlar Arasında (2006) Avrasyalı Olmak (2007) Hangi Avrupa (2007) ‘Böl ve Yut!’ (2008) Hangi Dünya Düzeni (2009) Kaçın Demokrasi Geliyor (2010) Gün O Gündür (2012) Zemberek (2016)

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz