ABD'li Senatör McCain: ‘Suriye düşerse İran’ı kolay yeriz!’ / Banu AVAR

0
1224

Amerikan basınında ağızları salyalı haçlı neferleri böyle çığlıklar atıyorlar.. Geçen Pazar günü Cumhuriyetçi partinin iki ünlü senatörü John McCain ve Lindsey Graham kana buladıkları Afganistan ziyaretleri sırasında kükrüyorlardı:
‘Suriye’deki asiler acilen silahlandırılmalı! Suriye hükümetinin düşmesi sağlanmalı! İran’ı güçsüzleştirmek için etkili adımlar atılmalı!’
Hatırlatalım, senatörlerin ikisi de Senato’nun Silahlı Kuvvetler Komitesi üyesi.
Haritada sınırlarının değişeceğini ifade ettikleri ülkelerden birinde kana buladıkları Afganistan ziyaretinde, salyalarını saklama zahmeti göstermeden basına konuştular:
‘İran ve Rusya Beşar Esad’ı silahlandırıyorsa, biz de katledilen grupların kendilerini savunmalarını sağlamalıyız!’
Savaş lordları ince bir ayrıntıya da dikkat çektiler:
‘ABD Silahları doğrudan yollamak yerine, Arap Birliği ya da başka bir 3. Dünya ülkesi üzerinden yollamalı!’
Ve basın toplantısını Dünyaya barış güvercileri uçurarak bitirdiler:
Suriye’de İran’ı yalnızlaştıracak bir rejim değişikliği olursa, huzura kavuşacak dünya!’
Bu haberi yapanlar haberin kendisi kadar ilgi çekiciydiler.. Bölgede fink atan ‘gazeteciler’ Kahire’nin istihbarat gülü Liam Stack, Beyrut’ta konuşlanmış Neil Farquhar ve Suriye’de kirli işler döndüren ve adı saklanan bir başka ajan!

Banu AVAR, 20 Şubat 2012

_______________________
Haberin aslı:
http://www.nytimes.com/2012/02/20/world/middleeast/mccain-and-graham-suggest-helping-syrian-rebels.html

Önceki İçerik‘Arap baharı’nın ‘devrimcileri’: BP, TOTAL ve SHELL’di!
Sonraki İçerik22.02.2012: Halk TV – Güne Başlarken
2009’da Avrasya TV'de DÜNYA DÜZENİ adlı haber programını yaptı. 2004-2008 arasında TRT'de ‘SINIRLAR ARASINDA’ Haber Belgesel Programının yapımcısıydı. Londra City University televizyon bölümünde yüksek lisans yapan ve BBC TV Belgesel kurslarını bitiren Banu Avar BBC Türkçe bölümünde yapımcı ve sunucu olarak çalışmış, TRT’nin Londra muhabirliğini üstlenmiş; Günaydın, Vatan, Dünya, Politika gibi gazetelerde muhabir olarak çalışmış ve birçok dizi yazıya imza atmıştır. TRT 1 ve TRT 2’de yapımcılığını, yönetmenliğini ve sunuculuğunu üstlendiği "Mozaik" ve "Kaleideskop" programları yayınlanmıştır. "32. Gün" programının ilk yıllarında programın Londra muhabirliğini yapmış ve Kıbrıs, Demirkırat gibi belgesellerde yapımcı, araştırmacı olarak görev almıştır. BEN SEZAR (‘I, Ceasar’), KIRIM SAVAŞI (‘Crimean War’), BÜYÜK OYUN ‘The Great Game’ ve TRUVA ‘Troy’ gibi BBC ve Discovery Channel belgesellerinin künyesinde Türkiye prodüktörü olarak yer almıştır. 1999’da TV8’in belgesel bölümünü kurmuş, 2004’e kadar 30’dan fazla belgesele imza atmıştır. 2004 yılında -Attila İlhan ve Erol Manisalı ile birlikte- işine son verilmiştir. Denizciler, Bir Zamanlar Kıbrıs’da, Artık BİZ DE varız!, Devlerin Savaş Alanı Afganistan, Türkiye Sevdalıları gibi belgesellerden OHRİ, GÜZEL OHRİ Makedonca’ya çevrilmiş ve Makedon Ulusal TV Kanalında bir çok kez gösterime girmiştir; Rıza oğlu Haydar ALİYEV belgeseli ise Azerbaycan Devlet Kanalında defalarca yayınlanmıştır. 2004 yılında yapımına başladığı; Balkanlar, Kafkasya, Orta Doğu, Orta Asya, Çin, Hindistan, Güney Amerika ve Avrupa’dan dosyalarla 82 ülkeden konuların yer aldığı Sınırlar Arasında belgeseli 2008 mayıs ayında ABD, İsrail, Gürcistan, İsveç Büyükelçilerinin şikayetleri sonucu yayından kaldırıldı.. Bu gerekçe TRT üst yönetimi tarafından beyan edilmiştir! Avar daha sonra, 2009 Şubat - Haziran arasında AVRASYA TV (ART)'de "DÜNYA DÜZENİ" adlı haber programını yaptı. Banu Avar, 2004-2008 yılları arasında 40'dan fazla kurumdan çeşitli ödüller ve plaketler almıştır. 8 kitabı bulunmaktadır: Sınırlar Arasında (2006) Avrasyalı Olmak (2007) Hangi Avrupa (2007) ‘Böl ve Yut!’ (2008) Hangi Dünya Düzeni (2009) Kaçın Demokrasi Geliyor (2010) Gün O Gündür (2012) Zemberek (2016)

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz